شناسهٔ خبر: 51759 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

پرونده سفرهای دریایی نوروز ۹۷ هرمزگان با مهر بدون سانحه بسته شد /ترابری ۴.۳ میلیون نفر و جابجایی ۵۷۸ هزار خودرو/ پنجم فروردین؛ رکورددار سفرهای دریایی

بنادر هرمرمزگان طرح تسهیل سفرهای دریایی هرمزگان نوروز ۹۷ در حالی با سپری کردن ۲۲ روز "سفر بدون سانحه" به ایستگاه پایانی رسید که طی این مدت در مجموع جابجایی جمعیتی نزدیک به ۴میلیون و ۳۳۰ هزار نفر سفر و افزون بر ۵۷۸ هزار دستگاه خودرو بر پهنه آب‌های فیروزهای رنگ خلیج فارس و دریای عمان به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، "اله‌مراد عفیفی‌پور" مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و رییس کمیته حمل و نقل دریایی ستاد خدمات سفر استان طی اظهاراتی با اعلام خبر پایان طرح نوروزی سال ۹۷ اظهار کرد: هرمزگان به عنوان پایتخت مسافرت‌های دریایی ایران هر ساله پذیرای میلیون‌ها میهمان نوروزی از اقصی نقاط این سرزمین است که چند صباحی از ایام بهاری را در دامن آب‌های فیروزه‌ای خلیج‌فارس روزگار به تفریح و تفرج سپری می کنند.

وی تصریح کرد: طرح نوروزی تسهیل سفرهای دریایی در این استان در سه بخش ایمنی مسیرهای تردد، ایمنی بنادر و ایمنی شناورها که همه ساله از ۲۵ اسفند گذشته آغاز شده و تا پایان روز ۱۵فروردین ماه دامه داشت، امسال با توجه به نزدیکی روز طبیعت(۱۳ فروردین) با تعطیلات پایان هفته، مدت آن دو روز دیگر تمدید شد؛ دوره ای ۲۲ روزه که خوشبختانه هیچ حادثه ناگوار دریایی در بنادر مسافری به وقوع نپیوست و میلیون ها مسافر دریایی سفری ایمن و آرامش بخش را در آغازین روزهای بهاری سال ۹۷ تجربه کردند.

به گفته عفیفی‌پور، ۱۳بندر مسافری و گردشگری در این استان ۹۵ درصد از کل حمل و نقل مسافران دریایی کشور و حدود ۱۰۰ درصد عملیات حمل خودرو به مقصد جزایر خلیج فارس را بر عهده دارند که بر اساس تجزیه و تحلیل آماری، یک پنجم این مسافرت ها نیز در دوره زمانی تعطیلات نوروزی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: از ابتدای اجرای طرح نوروزی تسهیل سفرهای دریایی هرمزگان تا پایان هفدهمین روز از فروردین ماه ۹۷، در مجموع چهار میلیون و ۳۲۹ هزار و ۳۸۹ نفر سفر مسافر و گردشگر از سرزمین اصلی به مقصد جزایر این استان و بالعکس صورت گرفت که ۱۰ درصد کاهش داشته است.

رییس کمیته حمل و نقل دریایی ستاد خدمات سفر استان هرمزگان گفت: خدمات رسانی مناسب و مستمر صورت گرفته توسط اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان طی موج نخست سفرهای نوروزی میلیون ها نفر از هموطنان را ترغیب کرد تا در موج دوم این سفرها، مسافران جنوب آخرین روزهای تعطیلات نوروزی خود را در جزایر هرمزگان و در کنار آب های نیلگون خلیج فارس سپری کنند.

وی اضافه کرد: تجزیه و تحلیل آماری حاکی از این است که طی ۲۲ روز زمان اجرای طرح نوروزی سال ۹۷، عملیات جابجایی ۵۷۸ هزار و ۷۴۴ دستگاه خودرو از طریق مسیرهای دریایی بین بنادر لنگه، کیش، آفتاب، چارک، پهل و لافت به ثبت رسیده است که ۳ درصد افزایش داشته است.

عفیفی پور از ثبت ۱۱۶هزار و ۴۳۸ تردد شناورهای دریایی در تعطیلات نوروزی سال ۹۷ خبر داد که در همسنجی با سال گذشته یک درصد افزایش داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از آخرین آمار و اطلاعات مربوط به وضعیت فعالیت های گردشگری ساحلی و دریایی در استان طی ۲۲ روز اجرای طرح نوروزی نیز سخن به میان آورد وگفت: طی مدت یاد شده، در مجموع بیش از ۸۴۱ هزار و ۵۶۴ نفر از شناورهای تفریحی و گردشگری برای انجام گشت های دریایی بهره مند شدند که افزایشی معادل ۵.۹درصد به ثبت رسید.

عفیفی پور خاطرنشان کرد: بیشترین حجم جابجایی مسافر و گردشگر از ابتدای اجرای طرح نوروزی ۹۷ تاکنون مربوط به روز پنجم فروردین به عنوان پرترافیک ترین و شلوغ ترین روز طی تعطیلات نوروزی است که طی این روز، در مجموع ۳۷۰هزار و ۷۴ نفر سفر انجام شد.

وی همچنین اضافه کرد: بیشترین حجم جابجایی خودرو نیز در روز پنجم فروردین با رقمی بالغ بر ۵۱ هزار و ۷۷۶ دستگاه خودرو به ثبت رسید که بخش عمده آنها به مسیر دریایی پهل – لافت(جزیره قشم) اختصاص دارد.

رییس کمیته حمل و نقل دریایی ستاد خدمات سفر استان هرمزگان در پایان با اشاره به تجربه اجرای ۱۱ سال طرح تسهیل سفرهای دریایی در این استان، یادآور شد: در تعطیلات نوروزی سال ۹۷، بیش از ۱۲۰ فروند شناور مسافری و لندینگ کرافت با ظرفیت ۶هزار و ۲۹۳ صندلی و امکان حمل ۲هزار و ۸۸۰ دستگاه خودرو در قالب بزرگترین ناوگان مسافرت های دریایی کشور، خدمات دهی شبانه روزی به میهمانان نوروزی را بر عهده داشتند.

نظر شما