شناسهٔ خبر: 51814 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن:

تشریح عوامل تثبیت رونق در بازار مسکن/ حمایت از سمت عرضه و تقاضا و تسهیل شرایط پرداخت تسهیلات بانکی

محمدرضا امینی مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به وضعیت فعلی ساخت و ساز در کشور، تسهیل شرایط دریافت تسهیلات مسکن را از ابزارهای مهم تداوم رونق در بازار ملک اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدرضا امینی مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن در تشریح چشم انداز بازار مسکن در نیمه اول سال ۹۷ اعلام کرد: پیش بینی می شود شرایط فعلی بازار ساخت و ساز در شش ماهه نخست سال جاری در بازار فعالیت های ساختمانی ادامه داشته باشد؛ به این معنا که در شرایط فعلی نمی توان انتظار ایجاد تحول بخصوص در حوزه ساخت و ساز مسکن را مطرح کرد هر چند بازار فعالیت‌های ساختمانی نسبت به دوره رکود عمیق سال‌های اخیر در شرایط مساعدتری قرار گرفته است.

وی با اشاره به مهمترین ابزارهای ایجاد رونق در بازار معاملات مسکن، حمایت از سمت عرضه و تقاضا از طریق تسهیل شرایط پرداخت تسهیلات بانکی را از ضرورت‌های رونق بخشی و تداوم رونق در بازار معاملات مسکن و فعالیت‌های ساختمانی اعلام کرد.

امینی در این باره اعلام کرد: به نظر می‌رسد در شرایط فعلی تسهیل شرایط دریافت تسهیلات از طریق تلاش برای افزایش سقف تسهیلات بانکی خرید و ساخت مسکن به ویژه تسهیلات حمایتی متناسب با تورم بخش مسکن، اندیشیدن تدابیر لازم برای کاهش طول دوره سپرده‌گذاری به منظور دریافت تسهیلات مسکن و همچنین کاهش مبلغ اقساط ماهانه بازپرداخت تسهیلات خرید از طریق افزایش طول دوره بازپرداخت تا حد ممکن، مهمترین ابزار ایجاد رونق و تداوم آن در بازار معاملات مسکن و همچنین فعالیت‌های ساختمانی باشد.

وی با اشاره به اینکه رونق بازار مسکن علاوه بر آنچه در خصوص تسهیل شرایط پرداخت تسهیلات به متقاضیان گفته شد وابسته به عوامل دیگری همچون تنظیم سطح تورم عمومی، اجرای برنامه های حمایتی در بخش مسکن همچون عملیاتی کردن برنامه مسکن اجتماعی به منظور حل مشکل مسکن خانوارهای بی بضاعت و همچنین اندیشیدن تدابیری برای اختصاص تسهیلات مناسب و مورد تقاضای خانوارهای با سطح درآمد بالاتر برای خرید واحدهای مسکونی با متراژ بیشتر از الگوی مصرف است، خاطرنشان کرد: راه اندازی لیزینگ مسکن یکی از مهمترین راهکارها برای پاسخ به نیاز این دسته از متقاضیان مسکن است که به دلیل برخورداری از سطح درآمد بیشتر و توان بازپرداخت تسهیلات با بهره بالاتر، در مدت زمان کمتر و مبلغ قسط بیشتر، متقاضی دریافت سقف بالاتری از تسهیلات برای خرید آپارتمان‌های با سطح متوسط قیمت فراتر از میانگین قیمت مسکن هستند.

امینی با اشاره به وضعیت فعلی فعالیت‌های ساختمانی گفت: بازار ساخت و ساز واحدهای مسکونی از اواخر سال گذشته با افزایش تقاضا برای صدور پروانه‌های جدید مواجه شده است که پیش‌بینی می‌شود طی شش ماه اول سال جاری نیز همین وضعیت فعلی ادامه داشته و حفظ شود.

وی همچنین در خصوص وضعیت بازار معاملات خرید و فروش مسکن در نیمه اول سال جاری به پایگاه خبری بانک مسکن گفت: مشاهدات و پیش بینی ها نشان می دهد رونق در بازار معاملات خرید و فروش مسکن که از نیمه دوم سال گذشته آغاز شد در شش ماهه اول سال جاری نیز ادامه می یابد؛ هر چند رونق معاملات در ماه‌های پیش رو با شیبی ملایم‌تر از ماه‌های آغازین رونق ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن همچنین سه گروه از آپارتمان‌های مصرفی را پرتقاضاترین آپارتمان‌ها در معاملات مسکن اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی‌های موجود بر مبنای تقاضای غالب بازار مسکن حاکی است بیشترین حجم معاملات مسکن در نیمه اول ۹۷ در بازار آپارتمان‌های ریز‌متراژ و ارزان ‌قیمت، بخصوص در بافت فرسوده و مناطق معمولی و مصرفی و همچنین آپارتمان‌های متوسط متراژ در سایر مناطق صورت خواهد گرفت.

امینی تاکید کرد: بنابراین سرمایه گذاران ساختمانی نیز بهتر است به حوزه تولید و ساخت این واحدها ورود کنند. چرا که پیش‌بینی نمی‌شود بازار واحدهای مسکونی لوکس با تقاضای قابل توجهی از سمت تقاضای موجود در بازار مواجه شود.

وی تحولات قیمتی بازار مسکن در شش ماهه اول سال جاری را اندکی بیش از تورم اعلام کرد و افزود: به نظر می‌رسد تحولات بازار پول در قالب تغییرات احتمالی در نرخ سود سپرده های بانکی در نیمه اول سال جاری مهمترین پارامتر اثرگذار بر بازار مسکن باشد که می تواند با کاهش یا افزایش نسبت به ورود سرمایه ها به بازار مسکن یا خروج سرمایه از بازار مسکن موثر باشد. هر چند سایر عوامل درونی و بیرونی نیز در این زمینه موثر است و بازار مسکن از مولفه های متعددی تاثیر می پذیرد.

امینی با بیان اینکه نوسازی بافت های فرسوده و ورود به این عرصه از مهمترین سیاست‌ها و اهداف گروه سرمایه‌گذاری مسکن در سال ۹۷ است، عملیاتی سازی برنامه ملی بازآفرینی شهری را از مهمترین عوامل ایجاد و تثبیت کننده رونق در بازار معاملات مسکن اعلام کرد و گفت: اجرای این برنامه بدون شک آثار مثبتی را در بازار مسکن به همراه خواهد داشت.

نظر شما