شناسهٔ خبر: 52190 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

طی سال گذشته در استان هرمزگان صورت گرفت:

تخلیه و بارگیری ۱۰۷ میلیون تن کالا/ رشد ۵۳ درصدی ترانشیب کالای غیرنفتی در بنادر

هرمزگان مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: طی یکسال گذشته بیش از ۱۰۷ میلیون و ۹۸۴ هزارتن کالا در استان هرمزگان تخلیه و بارگیری شده که نشان‌دهنده رشد ۷.۴ درصدی است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره‌کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، اله مراد عفیفی پور درباره عملکرد بنادر تجاری و مسافری استان هرمزگان، اظهار کرد: طی سال گذشته، در مجموع ۱۰۷ میلیون و ۹۸۴ هزار و ۵۹۶ تن کالای نفتی و غیر نفتی در بنادر این استان تخلیه و بارگیری شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ حدود ۷.۴ درصد افزایش یافته است. 

وی بیان کرد: از مجموع کالاهای جابجا شده در این بنادر، ۷۲ میلیون و ۸۹ هزار و ۷۵ تن مربوط به کالاهای غیرنفتی و ۳۵ میلیون و ۸۹۵ هزار و ۵۲۱ تن به فرآورده‌های نفتی اختصاص دارد که به ترتیب ۸.۶ و ۵.۱ درصد افزایش داشته است. 

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان حجم صادرات کالاهای غیرنفتی از طریق بنادر تجاری این استان طی سال گذشته را ۴۱ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۷۴۴ تن با رشد ۹.۲ درصدی اعلام کرد، همچنین سه میلیون و ۴۵۸ هزار و ۴۱۷ تن کالای غیرنفتی از طریق این بنادر ترانشیپ شد که ۵۳ درصد رشد را نشان می‌دهد. 

رشد ۲۳ درصدی ترانزیت غیرنفتی 

عفیفی پور بیان کرد: طی سال گذشته ۵ میلیون و ۵۱۹ هزار و ۱۵ تن انواع کالای غیرنفتی از طریق بنادر تجاری استان ترانزیت شده که رشدی معادل ۲۲.۸ درصد به ثبت رسید و در ۱۲ ماهه سال گذشته، بیش از ۱۰ میلیون و ۳۹ هزار و ۹۰۲ تن کالای غیر نفتی وارد بنادر استان هرمزگان شد که تغییر چندانی نسبت به سال پیش از آن ندارد. 

جابجایی ۲.۶ میلیون TEU کانتینر 

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهار کرد: طی دوازده ماهه سال گذشته، ۲ میلیون و ۶۴۷ هزار و ۹۲۴ TEU کانتینر در پایانه‌های بنادر تجاری استان تخلیه و بارگیری شد که ۱۵.۵ درصد افزایش را در این زمینه شاهد بودیم. 

رشد ۲۰ درصدی تردد شناورها به بنادر 

وی تعداد شناورهای ورودی به بنادر تجاری این استان را ۴۲ هزار و ۷۹۱ فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، ۵ هزار و ۳۷۲ فروند شناور بالای هزار تن و ۳۷ هزار و ۴۱۹ فروند از شناورهای پهلو گرفته، زیر هزار تن وزن داشته اند. پهلوگیری شناورها طی این مدت، در مجموع ۱۹,۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است. 

تثبیت جایگاه هرمزگان در سفرهای دریایی  

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: طی سال ۹۶، ۱۹ میلیون و ۳۷۷ هزار و ۴۲۸ نفر سفر دریایی در بنادر این استان داشتند، لذا طی یک دهه اخیر جایگاه استان هرمزگان به عنوان پایتخت سفرهای دریایی ایران تثبیت شد.

نظر شما