شناسهٔ خبر: 52490 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

راستاد در اجلاس فرماندهان نیروی دریایی حاشیه اقیانوس هند:

سهم ایران در تجارت منطقه رو به افزایش است/ ویژگی‌های راهبردی منطقه هند در تسهیل تجارت دریایی/ رشد فزاینده ترافیک دریایی در بنادر اقیانوس هند

محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: اقیانوس هند از مناطق راهبردی در قرن ۲۱ محسوب می‌شود و به عنوان مرکز اقتصاد جهانی، نقش حایز اهمیتی در تسهیل تجارت جهانی دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از سازمان بنادر و دریانورید، محمد راستاد در ششمین اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند با بیان اینکه اقیانوس هند به لحاظ اقتصادی به یک منطقه پویا تبدیل شده است، به نقش گسترده این منطقه در انتقال انژری اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون شاهد رقابت جهانی برای حضور کشورها در این منطقه هستیم.

اقیانوس هند؛ مرکز اقتصاد جهانی می‌شود

وی با اشاره به گزارش آنکتاد مبنی بر افزایش تجارت دریا پایه و رشد اقتصادی در آسیا، گفت: نیمی از کانتینرها در این منطقه است. بیشتر کشورهای کرانه اقیانوس هند دارای ظرفیت‌های در حال توسعه هستند که می‌توانند به همکاری‌های منطقه‌ای کمک کنند و این ظرفیت‌ها را به کار گیرند.

راستاد درباره چشم انداز تجارت دریایی در اقیانوس هند درخصوص ویژگی‌های این منطقه، اظهار کرد: اقیانوس هند از مناطق راهبردی در  قرن ۲۱ محسوب می شود و به عنوان مرکز اقتصاد جهانی، نقش حایز اهمیتی در تسهیل تجارت جهانی دارد.

رشد ۶درصدی جابجایی کالا در ایران

وی با تاکید بر مشارکت جدی و راهبردی ایران در منطقه اقیانوس هند، افزود: در بازه زمانی ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ بیش از ۱۵۴میلیون تن کالای غیر نفتی از بنادر ایران جابه جا شد که نشان دهنده رشد ۶ درصدی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه نقش ایران در تجارت منطقه رو به افزایش است، گفت: اقیانوس هند کانون و قلب تجارت جهانی قلمداد می شود و کوتاه ترین مسیرهای دریایی در این منطقه قرار دارد؛ چراکه اقیانوس آتلانتیک را به اقیانوس هند وصل می کند. از اینرو توسعه دریایی و ترافیک دریایی در بنادر منطقه اقیانوس هند رو به رشد است.

وی خاطرنشان کرد: منطقه اقیانوس هند به یک منطقه اصلی برای تجارت جهانی تبدیل شده و در مقایسه با سایر اقیانوس ها شاهد افزایش تجارت در این منطقه هستیم.

نظر شما