شناسهٔ خبر: 52617 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

قائم‌مقام بانک‌مرکزی اعلام کرد؛

تلاش نظام بانکی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه/ بانک‌های خصوصی برای ارایه تسهیلات به زلزله‌زدگان همکاری کنند

جلسه قائم‌مقام بانک‌مرکزی با اشاره به تلاش نظام بانکی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، پیشنهاد کرد تا کمیته‌ای متشکل از معاونان استاندار، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مدیران بانک‌های دولتی و خصوصی استان را برای هماهنگی و انسجام بیشتر به منظور رفع مشکلات آسیب‌دیدگان مناطق زلزله‌زده کرمانشاه تشکیل شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی اکبر کمیجانی، قائم‌مقام این بانک که در راس هیئتی متشکل از نمایندگان بانک‌مرکزی، بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی و بانک‌مسکن به منظور بررسی وضعیت عملکرد شبکه بانکی در بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه در این استان به سر می‌برد، صبح امروز در جلسه مشترک با استاندار کرمانشاه از عملکرد کارکنان شبکه بانکی در استان کرمانشاه تشکر کرد و گفت: همکاران من در نظام بانکی از جمله کسانی بودند که از ساعات اولیه وقوع زلزله وارد عمل شدند و تلاش بی‌وقفه‌ای داشتند که همچنان نیز ادامه دارد.

کمیجانی همچنین پیشنهاد کرد کمیته‌ای با حضور یکی از معاونان استاندار کرمانشاه و نمایندگانی از مدیران سرپرستی بانک‌های دولتی استان، مدیران سرپرستی بانک‌های خصوصی استان و بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی به منظور هماهنگی و انسجام بیشتر در رفع مشکلات آسیب‌دیدگان مناطق زلزله‌زده تشکیل شود.

وی با تاکید بر لزوم برگزاری جلسات مستمر این کمیته به صورت هفتگی، گفت: عملکرد این کمیته باید به طور دقیق توسط سخنگو برای افکار عمومی اطلاع‌رسانی شود.

قائم‌مقام بانک‌مرکزی در این جلسه ضمن بررسی اقدامات انجام شده توسط نظام‌بانکی در خصوص بازسازی مناطق زلزله‌زده بر ضرورت تسریع عملکرد بانک‌ها در رفع مشکلات زلزله‌زدگان تاکید کرد.

از بانک‌های خصوصی انتظار بیشتری داریم

قائم‌مقام بانک‌مرکزی در ادامه به ارائه آماری از نسبت تسهیلات به سپرده به تفکیک گروه‌های بانکی پرداخت. بر این اساس نسبت تسهیلات به سپرده بانک‌های تجاری دولتی در بهمن ۹۶ در حدود ۷۶ درصد، در بانک‌های تخصصی نزدیک به ۲۰۰ درصد و جمع آن در بانک‌های تجاری و تخصصی در مرز ۱۱۸ درصد بوده است. این نسبت در بانک‌های خصوصی شده(اصل ۴۴) ۶۶.۹ درصد و در بانک‌های خصوصی ۴۲ درصد است.

کمیجانی در این خصوص ضمن گلایه از عملکرد بانک‌های خصوصی گفت: انتظار داریم بانک‌های خصوصی در اجرای طرح رونق تولید عملکرد و مشارکت بهتری داشته باشند.

وی همچنین بر تخصیص منابع داخلی هر استان به مصارف مورد نیاز همان استان تاکید کرد.

قائم‌مقام بانک‌مرکزی با اشاره به اجرای موفق طرح رونق تولید طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ گفت: خوشبختانه نظام‌بانکی در اجرای طرح رونق تولید با پرداخت تسهیلات به بنگاههای کوچک و متوسط گام‌های موثری در حمایت از تولید ایرانی و ایجاد اشتغال برداشته است.

وی افزود: در مرحله اول اجرای این طرح پرداخت حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان به ۷۵۰۰ بنگاه پیش‌بینی شده بود که شبکه بانکی در عمل حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان به بیش از ۲۳ هزار بنگاه تسهیلات پرداخت کرد. برای سال ۹۶ هم پرداخت ۵۰ هزار میلیارد در قالب حمایت بنگاه‌های کوچک و متوسط و فعالیت‌های اشتغالزایی پیش‌بینی شده است.

کمیجانی ادامه داد: تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماه سال ۹۶ مبلغ ۶۱۳۹.۱ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۶۵۵.۵هزار میلیارد ریال (معادل ۱۲ درصد) افزایش داشته است.

همچنین تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال ۹۶ مبلغ ۳۷۸۸.۸ هزار میلیارد ریال معادل ۶۱.۷ درصد کل تسهیلات پرداختی بوده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۷۷ هزار میلیارد ریال معادل ۷.۹ درصد افزایش داشته است.

به گفته کمیجانی سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۲ ماهه سال ۹۶ معادل ۱۴۵۶.۸ هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص ۸۳.۶ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی است.

نظر شما