شناسهٔ خبر: 52761 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

حق‌شناس خبر داد؛

بندر شهیدرجایی هاب منطقه می‌شود/ تخفیف ۸۰ درصدی عوارض و خدمات دریایی در بندر چابهار

هادی حق شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی برنامه‌ریزی کرده تا با ارائه مشوق‌هایی چهارگانه شرایط را برای توسعه دریایی کشور فراهم کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، هادی حق‌شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، اعلام کرد: با توجه به اهداف کلان کشور در توسعه بنادر اقتصادی و رشد سهم دریا در اقتصاد ایران سازمان بنادر در حوزه‌های مختلف برنامه‌ریزی‌هایی کرده که امیدواریم در سال جاری بخشی از نتایج آن عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین این برنامه‌ها توسعه فعالیت بنادر خاص کشور است، بیان کرد: در این حوزه بندر چابهار برای ما اهمیت قابل‌توجهی خواهد داشت. ما تلاش می‌کنیم با ارائه تخفیف‌هایی شرایط را برای جذب لاینرهای بین‌المللی فراهم کنیم. در این بندر تا سقف ۸۰ درصد تخفیف عوارض و خدمات  دریایی در نظر گرفته می‌شود و برای کالاهای غیرترانزیتی نیز که بیش از ۷۵ هزار تن حجم دارند، مشوق‌هایی را در نظر گرفته می‌شود.

معاون امور دریایی سازمان بنادر با اشاره به تلاش ایران برای رشد آمار ترانزیت دریایی به ایسنا، گفت: در این حوزه بندر شهید رجایی برای ما بیشترین اهمیت را دارد. سازمان بنادر تلاش می‌کند که این بندر به عنوان هاب دریایی منطقه شناخته شود و از این رو برای کشتی‌های ترانزیتی در بندر شهید رجایی مشوق‌هایی اجرایی خواهند شد.

حق‌شناس یکی دیگر از برنامه‌های سازمان بنادر را توسعه صادرات دریایی عنوان کرد و افزود: این موضوع که چه در بنادر جنوبی و چه در بنادر شمالی اجرایی می‌شود، برای صادرکنندگان دریایی تخفیف‌ها و تشویق‌هایی به همراه خواهد داشت. در بنادر شمالی بر ای صادرکنندگانی که از طریق دریا کالاهایشان را به همسایگان خزر می‌رسانند، مشوق‌هایی در نظر گرفته شده که امیدواریم در کوتاه مدت این آمار را در حوزه کالاهای غیرنفتی افزایش دهد.

به گفته وی یکی دیگر از محورهای در نظر گرفته شده از سوی سازمان بنادر، توسعه مشوق‌ها در عرصه مسافربری دریایی است. در این حوزه به منظور اشاعه فرهنگ دریانوردی به کسانی که شناورهای مسافری وارد ناوگان می‌کنند و تسهیلات قابل‌توجه اعطا می‌شود، زیرا یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های ما توسعه آمار گردشگران دریایی است.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: سازمان بنادر امیدوار است با پیگیری تمام این برنامه‌ها، امکان افزایش استفاده از ظرفیت بنادر کشور در جنوب و شمال فراهم شود و به این ترتیب گامی مهم در راستای توسعه دریایی برداشته شود.

نظر شما