شناسهٔ خبر: 52823 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

تنظیم جریان تامین مالی مسکن با طرح ملی بازآفرینی شهرها/ جهت‌گیری تسهیلات بانک مسکن در بافت‌های ناکارآمد

بافت فرسوده شهرستان بروجرد در استان لرستان بانک‌مسکن در سال ۹۷ برای تنظیم هدفمند جریان پرداخت تسهیلات با طرح ملی بازآفرینی‌شهری، اولویت تامین مالی دو سمت عرضه و تقاضا را به لحاظ مکان تخصیص، «بافت فرسوده» تعریف کرده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از بانک مسکن، برنامه‌ای که با تاکید مدیر عامل بانک، همسو با نقشه «بانک مسکن تا ۱۴۰۰»، برای سال جاری تدوین شده است، یک محور اصلی دارد که محتوای آن برنامه دولت مبنی بر نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده سراسر کشور را پشتیبانی میکند.

برنامه دولت در بخش مسکن برای سال ۹۷، بازآفرینی شهری در سه وجه نوسازی املاک فرسوده، ارتقای سرانه‌های خدماتی در بافت فرسوده و همچنین دگرگونی بعد اجتماعی محلات فرسوده است.

بانک مسکن برای تامین مالی این طرح و همچنین تقویت رونق ساخت و ساز و سرمایه‌گذاری ساختمانی، جهت گیری تسهیلات ساخت و خرید مسکن را در مسیر نوسازی بافت‌های فرسوده قرار داده است.

تسهیلات بانک مسکن در جهت بهسازی و نوسازی بافت فرسوده و ناکارآمد شهری، به شکل مزیت سازی برای سازندگان حرفهای دارای صلاحیت و پروانه انبوه‌سازی، پرداخت می‌شود. همچنین اولویت پرداخت تسهیلات خرید مسکن نیز با خریداران آپارتمان‌های نوساز در بافت فرسوده است.

سبد تسهیلات بانک مسکن در سال ۹۷ به گونه‌ای تعریف شده که دست کم ۳۰ درصد از کل تسهیلات ساخت، خرید و جعاله مسکن در بافت‌های فرسوده به متقاضیان و سازنده‌ها پرداخت شود.

یک هدف کمی اما کلیدی بانک‌مسکن در سال جاری، تامین مالی بازسازی و نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بخش بافت فرسوده، بخش ناکارآمد شهری و سکونتگاه‌های غیررسمی است.

آن طور که مدیر عامل بانک مسکن در برنامه سال ۹۷ این بانک تاکید کرده، اولویت تامین مالی پروژه‌های ساختمانی به لحاظ مکانی، بافت فرسوده است. همچنین آن دسته از پروژه‌هایی که به لحاظ متراژ (سطح زیربنای واحدهای مسکونی)، منطبق با الگوی مصرف باشند، در اولویت دریافت تسهیلات خواهند بود.

الگوی مصرف در بازار مسکن فعلی بر اساس رفتار خریداران، واحدهای مسکونی کمتر از ۱۰۰ مترمربع در شهرهای متوسط و کمتر از ۷۵ مترمربع در شهرهای بزرگ از جمله تهران است. بر این اساس اولویت پرداخت تسهیلات ساخت بانک مسکن با واحدهای کوچک متراژ و متوسط متراژ است.

چارچوب پروژه‌های نوسازی در بافت فرسوده برای شمولیت دریافت تسهیلات شامل کیفیت ساختمان در حال ساخت، شکل تخصصی ساخت و ساز، نقض شرکت‌های توسعه‌گر در پروژه و همچنین رعایت الگوی مصرف می‌شود.

بانک مسکن برای خود در طرح ملی بازآفرینی شهری، نقش پیشرانی و راهبری عملیات تامین مالی برای ایجاد رونق پایدار و غیرتورمی در بخش مسکن را تعریف کرده است.

عملکرد بانک مسکن در پرداخت تسهیلات نوسازی نیز بیانگر همین نقش است بطوری که بیشترین تسهیلات نوسازی بافت فرسوده طی سال های اخیر و حال حاضر توسط بانک مسکن ارایه شده است. بر اساس اعلام رسمی در حال حاضر، در کل کشور ۱۴۱ هزار هکتار بافت فرسوده، بافت ناکارآمد تاریخی و همچنین سکونتگاه غیررسمی وجود دارد که این میزان مساحت فرسوده، در ۵۴۴ شهر کشور واقع شده است.

بیشترین سطح فرسوده در استانها به لحاظ نسبت مساحت بافت ناکارآمد و سکونتگاه غیررسمی به کل مساحت استان، مربوط به استان خوزستان می‌شود که نزدیک به ۱۰ درصد است. این نسبت در تهران حدود هفت و نیم درصد برآورد می‌شود. در بسیاری از استانها کمتر از ۵ درصد مساحت کل استان را بافت فرسوده شکل می‌دهد.

بانک‌مسکن سال گذشته موفق شد برای ساخت و نوسازی حدود ۴ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده سراسر کشور تسهیلات نوسازی از محل منابع داخلی خود پرداخت کند. کل تسهیلاتی که به این تعداد پروژه نوسازی ارایه شد ۳۳۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است.

نظر شما