شناسهٔ خبر: 53151 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

نخستین واکنش آمریکا پس از خروج غیرقانونی از برجام؛ وزیر خزانه‌داری آمریکا: مجوز فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس را لغو می‌کند

ایرباس و بوئینگ دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از نقض تعهدات خود در برجام مجوز فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ و ایرباس را لغو می کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ایرنا به نقل از رویترز نوشت: «استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا پس از خروج واشنگتن از برجام این خبر را در یک کنفرانس خبری اعلام کرد.

به نوشته رویترز، ایران ایر بعد ار توافق هسته ای ۲۰۰ هواپیما شامل صد هواپیمای ایرباس، هشتاد هواپیمای بوئینگ و بیست هواپیمای دیگر از شرکت فرانسوی-ایتالیایی ATR سفارش داده بود.

وزارت خزانه داری آمریکا پس از یک دوره ۹۰ روزه اجازه صادرات هواپیمای مسافربری، قطعات و خدمات این هواپیماها به ایران را نخواهد داد.

ایرباس که یک شرکت هواپیماسازی اروپایی است، روز سه شنبه قبل از کنفرانس خبری منوچین اعلام کرد که تصمیم ترامپ را بررسی خواهد کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین اعلام کرد که پس از دوره ۹۰ روز مجوزی را که به شرکت های آمریکایی اجازه می دهد تا در مورد قراردادهای تجاری با ایران مذاکره کنند، لغو خواهد کرد.

یک منبع آگاه گفت که مجوز بوئینگ تا سپتامبر ۲۰۲۰ اعتبار داشت.

«گوردون جاندرو» سخنگوی بوئینگ پیش از اظهارات منوچین گفته بود: ما به پیروی از دولت آمریکا ادامه می دهیم و هرچیزی طبق همین فرآیند انجام می شود.

«دنیس مویلنبرگ» رئیس اجرایی بوئینگ ماه گذشته گفته بود که این شرکت برنامه ای برای تحویل هواپیما به ایران در سال جاری ندارد.

ترامپ روز سه شنبه با تکرار اتهام های خود علیه ایران و ضعف های ادعایی توافق هسته ای اعلام کرد این کشور دیگر در برجام نخواهد ماند. این در حالی است که همه کشورهای مشارکت کننده در برجام و همچنین اتحادیه اروپا نسبت به چنین اقدامی در بی توجهی به توافق های معتبر بین المللی هشدار داده و تاکید کرده اند که به همراه ایران این توافق مهم را حفظ خواهند کرد.

نظر شما