شناسهٔ خبر: 5330 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

تشکیل ستاد بازآفرينی پايدار محلات هدف برنامه‌های بهسازی و نوسازی شهری در بوشهر

بافت فرسوده تهران معاون توسعه و ساماندهی بافت‌های فرسوده شركت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ايران گفت: حوزه تصمیم‌گیری سند ملی بازآفرينی پايدار شهری سكونتگاه‌های غیررسمی، بافت‌های فرسوده، بافت‌هاي تاريخی و پهنه‌های ناسازگار شهری هستند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به نقل از اداره راه و شهرسازی بوشهر،  ابلقي معاون توسعه و ساماندهی بافت‌های فرسوده شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران گفت : فلسفه شكل گيري شركت مادر و وظايف آن و در مورد روند رسيدن به سند ملي بازآفرينی پايدار شهری و مراحل آن كه ابتدا سند توانمندسازی سكونتگاه‌هاي غير رسمي بوده و در سالهاي قبل اجرا مي شده و اكنون از نظر ساختاري و محتوا و همچنين قابليت اجرايي ارتقاء يافته و به سند ملي بازآفريني پايدار شهري رسيده است. حوزه تصميم گيري اين سند علاوه بر سكونتگاه‌ها، بافت‌های فرسوده، بافت‌هاي تاريخی و حتي پهنه‌های ناسازگار شهری است.

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری بوشهر گفت: در بافت‌های فرسوده، تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی استان بوشهر ضمن صیانت و حفاظت از اراضی ملی طرح توانمندسازی ساکنان این مناطق عملیاتی می‌شود.

سیدمحمدحسن باستی كه با تاکید بر توجه به سلامت شهرها و بافت‌های فرسوده و تاریخی اظهار داشت: برای رفع مشکلات این مناطق عزم جدی وجود دارد و تحقق آن و رسیدن به اهداف جز با تلاش دستگاه‌های اجرایی مرتبط محقق می‌شود.

وی، با بیان اینکه پیش‌بینی پیشگیری از آسیب‌ها در بافت‌های یاد شده و سکونتگاه‌های غیر رسمی امری اجتناب‌ناپذیر است، تاکید کرد: قبل از وقوع آسیب اجرای طرح‌های پیشگیرانه می‌تواند آثار مهمی در جامعه داشته باشد و این در حالی است که هزینه‌های طرح‌های پیشگیری بسیار پایین‌تر از درمان و مقابله با آن آسیب است.

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری بوشهر با اشاره به وجود یک‌هزار و ۴۰ شهر در کشور خاطرنشان کرد: ۲۶ دستگاه اجرایی متولی تصمیم‌گیری هر بخش شهرها برعهده دارند که لازم است، تصمیم‌گیری درمدیریت شهری که اکنون بیشتر دستگاه‌ها هستند، همسو و یک‌نواخت شود.

باستی با تاکید بر تدوین افق آینده شهرها براساس طرح جامع شهری عنوان کرد: در اجرای طرح توسعه شهری که افق ۱۰ ساله هر شهر تدوین شده باید بر اساس آن طرح‌ها اجرایی شود.

وی، تعیین و اجرای کاربری‌ها را یکی از مهم‌ترین حوزه مدیریت شهری دانست و گفت: بر اساس این کاربری‌ها ضمن اینکه از اراضی ملی و شهری صیانت می‌شود مبلمان شهری شکل واقعی به خود می‌گیرد.

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری بوشهر با اشاره به اینکه بافت‌های فرسوده نیازمند توجه جدی در حوزه‌های گوناگون است گفت: بافت‌های فرسوده با تدابیر اندیشیده شده مقاوم‌سازی می‌شود و در کنار آن باید طرح‌های فرهنگی، اجتماعی و زیرساختی اجرا شود.

باستی، با اشاره به اینکه اراضی اوقافی استان بوشهر بسیار گسترده است افزود: بخش مهمی از بافت فرسوده و تاریخی بوشهر در اراضی اوقافی قرار دارد که باید به این مناطق نگاه ویژه‌ای برای مقاوم‌سازی و توانمندسازی سکونتگاه‌ها شود.

وی، با تاکید بر این موضوع که تصمیم‌گیری در بافت‌های فرسوده و تاریخی نباید جزیره‌ای باشد، گفت: با توجه به اینکه کمیسیون‌ها و کارگروه‌های مختلف تخصصی در این حوزه وجود دارد تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای نمی‌تواند در حل مشکلات این مناطق موثر باشد.

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری بوشهر با تاکید بر توانمند سازی ساکنان این مناطق گفت: دربافت‌های فرسوده، تاریخی و سکونت‌گاههای غیررسمی استان بوشهر ضمن صیانت و حفاظت از اراضی ملی طرح توانمند سازی ساکنان این مناطق عملیاتی می‌شود. باستی افزود: نظام تصمیم‌گیری در حوزه بافت‌های تاریخی، فرسوده و سکونتگاه‌های باید یکپارچه شود تا به افق ترسیم شده دست یابیم. / 

نظر شما