شناسهٔ خبر: 53433 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری استان اردبیل خبر داد:

کاهش ۶ درصدی جابجایی مسافر و رشد ۴ درصدی جابجایی کالا با ناوگان عمومی/ رهاسازی ۳۱۰۰ خودرو در زمستان ۹۶/ فعالیت ۶۰ سامانه ترددشمار در استان اردبیل

جاده مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان اردبیل در تشریح عملکرد سال ۹۶ این اداره کل از کاهش ۶ درصدی جابجایی مسافر با ناوگان عمومی، رشد ۴ درصدی جابجایی کالا و رهاسازی ۳ هزار و ۱۰۰ خودرو در ایام زمستان خبر داد.

علی رحمتی مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در تشریح عملکرد این اداره کل در سال ۹۶ گفت: به دلیل افزایش خودروهای شخصی و سواری هر سال با کاهش جابجایی مسافر از طریق ناوگان عمومی روبرو هستیم به گونه‌ای که در سال ۹۶ نیز با کاهش ۶ درصدی جابجایی یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از طریق ناوگان عمومی انجام شده است.

رحمتی ادامه داد: تردد کامیون، سواری و اتوبوس از طریق پایانه مرزی در ۱۲ ماهه سال گذشته نیز در حدود ۷۱ هزار و ۱۷۰ مورد تردد بوده که یک رشد ۱۸ درصدی را نیز در این بخش شاهد هستیم.

وی به سه حوزه واردات، صادرات و ترانزیت به میزان ۶۳۰ هزار تن از پایانه مرزی بیله‌سوار اشاره کرد و افزود: در بخش واردات با ۱۰۷ درصد، صادرات ۲۴ درصد، ترانزیت ورودی ۱۵ درصد و ترانزیت خروجی ۱۱ درصد افزایش را شاهد بودیم به طوری که در مجموع ۲۰ درصد رشد به نسبت سال‌های گذشته اتفاق افتاده است.

وی مجموع ورودی مسافران را از طریق پایانه مرزی در یک سال گذشته بیش از یک میلیون نفر اعلام کرد و گفت: به نسبت ۵۰ به ۵۰ ورودی و خروجی را در این ترددها شاهد بودیم.

رحمتی در ادامه به حمل‌و‌نقل کالا و بار به عنوان یکی از خدمات اداره کل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه استان اردبیل فاقد بندر و زیرساخت‌های ریلی است اکثر حمل‌و‌نقل بار از طریق زمینی و با ناوگان عمومی انجام می‌شود که ما در سال گذشته با ۴ درصد افزایش جابجایی بار موفق شدیم بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بار را جابجا کنیم.

رهاسازی ۳ هزار و ۱۰۰ خودرو در ایام زمستان

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان اردبیل به فعالیت اکیپ‌های راهداری در ایام زمستان در قالب ۱۲۰ اکیپ با ۲۶۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین و همراهی ۴۲۰ نفر نیروی انسانی اشاره و تصریح کرد: این نیروها در ۱۳ راهدارخانه اعم از ثابت و سیار اقدام به بازگشایی و برف‌روبی جاده‌ها و محورهای مواصلاتی استان در فصل زمستان کردند به طوری که راهداران ما تا آخر فروردین در گردنه‌ها مستقر بودند.

وی مصرف ۱۱ هزار و ۶۰۰ تن نمک را در ایام سرد زمستان در جاده‌های استان یادآور شد و گفت: این میزان استفاده از نمک برای جسم جاده‌های ما یک آفت و آسیب است.

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان اردبیل سردسیر بودن منطقه و عدم برخورداری از تکنولوژی‌های نوین را در عملیات برف‌روبی یادآور شد و عنوان کرد: ما در زمستان سال گذشته اقدام به رهاسازی ۳ هزار و ۱۰۰ خودروی گرفتار در برف و کولاک و اسکان ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کردیم.

رحمتی بیان کرد: در این ایام در مجموع ۹۶ هزار کیلومتر باند به صورت رفت و برگشت برف‌روبی شد.

کاهش تلفات جاده‌ای به کمتر از ۱۲۰ نفر در استان اردبیل

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان اردبیل ادامه داد: در بحث کاهش تلفات جاده‌ای در یک فرآیند مناسب از سال ۸۹ ما یک سیر نزولی را در تصادفات و تلفات جاده‌ای شاهد بودیم به طوری که آمار ۲۴۰ نفر کشته جاده‌های استان در سال ۸۹ با تدارک برنامه‌های آموزشی و آگاه‌سازی رانندگان و ارتقای ایمنی جاده‌ها با همراهی پلیس، هلال‌احمر، اورژانس و سایر دستگاه‌های عضو کمیسیون ایمنی راه‌ها به شدت کاهش یافته است.

رحمتی گفت: این اتفاق مناسب و مثبت حاصل ۷ سال تلاش، پیگیری و ارائه برنامه‌های آموزشی و آگاه‌سازی بوده به طوری که تلفات جاده‌ای در این استان از ۲۴۰ نفر به ۱۲۰ نفر تقلیل یافته که با این کاهش ۵۰ درصدی استان اردبیل رتبه سوم را به دست آورده است.

فعالیت ۶۰ سامانه ترددشمار در استان

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای استان اردبیل در ادامه به ۸۰ میلیون تردد در سال گذشته اشاره کرد و گفت: با فعالیت ۶۰ سامانه ترددشمار ما این رفت و برگشت خودروها را محاسبه می‌کنیم.

رحمتی اهمیت هوشمندسازی جاده‌ها، بحث کنترل و نظارت‌ها را در این حوزه یادآور شد و تصریح کرد: ما عملیات احداث سه پاسگاه را به انجام رساندیم به طوری که در محور اردبیل – سرچم و اردبیل – آستارا این پاسگاه‌ها تکمیل و افتتاح شده و در نیمه اول امسال پاسگاه گرمی – بیله‌سوار نیز تکمیل و افتتاح خواهد شد.

نظر شما