شناسهٔ خبر: 53634 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

در بندر امام خمینی انجام شد:

اتخاذ مصوباتی برای توسعه تجهیزاتی و عملیاتی مجتمع بندر امام خمینی

نشست در جریان نشست مشترک مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با مدیران بنادر خوزستان در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) مصوباتی برای توسعه و رونق عملیات تخلیه و بارگیری و فعالیت بخش خصوصی پیشنهاد و اتخاذ شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، در نشست مشترک هیئت عامل سازمان بنادر و دریانوردی و مدیران بنادر خوزستان، ضمن تشریح عملکرد و دستاوردهای بندر امام خمینی (ره) در حوزه‌های عملیاتی، سرمایه‌گذاری، چالش‌های پیش روی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، موضوعات شناورسازی مغروقه‌ها، نیروی انسانی و محیط‌زیست موردبحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین طی این نشست، پس از بحث و بررسی مشکلات و چالش‌های مبتلا به در حوزه‌های عملیاتی و تعمیر و نگهداری تجهیزات، پیشنهاد اتخاذ مصوبه‌هایی جهت تصویب نهایی در هیئت سازمان بنادر و دریانوردی با هدف تسهیل و تسریع در روند ارائه خدمات بندری و دریایی به مشتریان و افزایش بهره‌وری عملیاتی و ایجاد ارزش‌افزوده مطرح شد.

بررسی ظرفیت‌ها و امکانات موجود در زمینه تخلیه و بارگیری غلات و دیگر اقلام کالاهای اساسی در مجتمع بندری و ایجاد تغییرات کاربری و عملیاتی با هدف افزایش بهره‌وری عملیاتی و استفادهٔ بهینه از ظرفیت‌های عملیاتی از محورهایی بود که طی این نشست مطرح شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین در جریان این نشست بر لزوم هماهنگی بین معاونت‌های مختلف سازمان بنادر و دریانوردی در زمینه طراحی پروژه‌های جدید با موضوع تعمیرات اساسی، بسته‌های سرمایه‌گذاری و احداث پایانه‌ها به منظور رعایت کامل جوانب مختلف در آن‌ها تأکید کرد.

راستاد همچنین تصریح کرد: حمایت از پروژه‌های سرمایه‌گذاری در دست احداث که بر اثر نوسانات ارزی دچار بحران و تأخیرات متعدد در عمل به  تعهدات شده‌اند، می‌باید حسب نظم و تعریف قانونی صورت بپذیرد تا زمینهٔ تداوم فعالیت‌های آنان تسهیل شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در این نشست با اشاره به مشکلات برخی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه انبارداری و پرداخت اجاره انبارها، بر همکاری در تقسیط اجاره‌بها برای ادامهٔ فعالیت آن‌ها تأکید کرد.

 معاون وزیر و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین تعدیل و تغییر مفاد قرارداد منعقد شده با شرکت‌های بخش خصوصی و تعهدات مندرج در آن را با توجه به افت حجم بار و کاهش درآمدهای پیش‌بینی شده را از جمله راهکارهای پیشنهادی برای بیرون رفت از این معضلات برشمرد. 

راستاد بیان کرد: تقویت بازاریابی در بنادر کشور با هدف یافتن سرمایه‌گذاران توانمند و مجرب با هدف احتراز از بروز مشکلات در حوزهٔ عمل به تعهدات، باید در دستور کار مدیران بنادر قرار بگیرد.

وی همچنین عنوان کرد: جهت دعوت سرمایه‌گذاران در پایانه‌های اختصاصی کالا با هدف توسعه و تجهیز آن‌ها، می‌باید متن قراردادهای سرمایه‌گذاری متناسب با نیازها و توانایی طرفین و به صورت روشن و به دور از پیچیدگی تنظیم نمود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: به منظور تأمین نیاز بنادر در حوزهٔ تجهیزات استراتژیک تخلیه و بارگیری اولویت را باید به قراردادهای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و منابع غیردولتی اختصاص داد.

راستاد با اشاره به نیاز تجهیزاتی در برخی بنادر اظهار داشت: بهره‌گیری بهینه از تجهیزات تخلیه و بارگیری در بنادر کشور با بررسی نحوه کارآمدی و کاربری تجهیزات و انتقال و جابجایی آن‌ها به بنادر دیگر باید در دستور کار قرار بگیرد تا به این نحو نیازهای تجهیزاتی بنادر کشور از طریق انتقال و جابجایی تجهیزات به بنادر دیگر تأمین بشود.

وی در خصوص تعیین تکلیف کالاهای مهلت گذشته که انبارهای بنادر را اشغال کرده‌اند، بر لزوم انجام پیگیری و مکاتبه با مراجع عالی در سطح وزارتخانه‌ها تأکید کرد.

همچنین طی این نشست مشترک، موضوع توسعه تجهیزاتی پایانه کالاهای مواد معدنی با هدف افزایش بهره‌وری کالا و پیشگیری از آلودگی زیست‌محیطی در بندر امام خمینی (ره) مطرح شده و مورد موافقت هیئت عامل قرار گرفت.

اختصاص یک خط اعتباری برای خطوط کشتیرانی فعال و خوشنام به منظور  پرداخت هزینه‌ها و تعهدات با هدف تسهیل فعالیت صاحبان کالا و خطوط کشتیرانی در بنادر و تعامل بیشتر با آنان از دیگر تصمیمات هیئت عامل در سفر بندر امام خمینی (ره) بود.

تسریع در روند خارج‌سازی هفت فروند مغروقه در آبراه خورموسی با اتخاذ راهکارهای مدیریتی مناسب از جمله موضوعات دیگری بود که طی این نشست مشترک در خصوص آن تصمیم‌گیری شد.

برداشت رسوب انباشته در آبراه خورموسی با هدف تسهیل تردد شناورها در این آبراه استراتژیک ضمن اختصاص اعتبارات لازم توسط سازمان بنادر و دریانوردی در قالب یک پروژهٔ جدید از جمله موضوعات مطرح شده طی این نشست به شمار می‌رود.

تأمین سرمایه برای توسعه زیرساخت‌های طرح توسعه اراضی ۶۰۰ هکتاری منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) پس از دریافت مجوزهای محیط‌زیست در دستور کار مدیران ستاد سازمان قرار گرفت. 

راستاد با اشاره به لزوم پیش‌بینی طرح‌های توسعه‌ای برای بنادر افزود: پیش از جانمایی هر طرح توسعه‌ای بنادر می‌باید وضعیت دسترسی و ارتباطی بخش‌های عملیاتی آن با اطراف بررسی و دیده شود تا بعدها در حین فعالیت این طرح‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه نشود.

طرح جابجایی پایانه حمل‌ونقل جاده‌ای واقع در میانهٔ مسیر بزرگراه مجتمع بندری امام خمینی (ره) به نقطه‌ای دیگر به منظور تسهیل در ترددهای جاده‌ای و کاهش خطر تصادفات و رفع گره ترافیکی، با بهره‌گیری از اعتبارات سازمان و تملک محل فعلی آن از تصمیمات هیئت عامل سازمان بنادر و دریانوردی طی این نشست بود.

تأمین خودروهای سنگین و جایگزینی آن‌ها با خودروهای فرسوده، تأمین هزینه‌های تعمیر و نگهداری تجهیزات و چاره‌اندیشی برای حل مشکل کاهش حقوق بازنشستگی نیروهای قرارداد مستقیم با اتخاذ راهکاری مدیریتی و تفویض اختیارات سازمان بنادر و دریانوردی از جمله تصمیمات هیئت عامل در این نشست بودند.

طرح چالش‌ها و مشکلات عملیاتی در بنادر آبادان و خرمشهر با حضور مدیر بندر آبادان و جانشین مدیرکل بندر خرمشهر از دیگر برنامه‌های این نشست مشترک در بندر امام خمینی (ره) بود.

تغییر کاربری لنج ها و دوبه‌ها از حمل بار به شناورهای گردشگری ضمن بهره‌گیری از وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی، از مواردی بود که در جریان این نشست توسط بندر خرمشهر مطرح شد که مورد استقبال مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفت.

نظر شما