شناسهٔ خبر: 53773 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

عضو کمیسیون عمران مجلس:

تاکید بر افزایش صادرات با استفاده از ظرفیت ترانزیت ریلی

سید ابوالفضل موسوی بیوکی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت بالای ترانزیت ریلی در کشورمان گفت: افزایش ترانزیت کالا به صادرات محصولات ایرانی کمک می کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، سید ابوالفضل موسوی بیوکی، نماینده مردم ، یزد، اشکذر، بخش ندوشن و دهستان، با اشاره به نامگذاری سال و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از کالا و تولیدات ایرانی درباره نقش راه آهن در این باره گفت: با توجه به برنامه ششم توسعه و تاکید براین ‌که باید سهم راه‌آهن در جابه‌جایي بار تا پايان برنامه ششم به ۳۰ درصد از کل آمار ترانزيت کشور برسد، اولين کار در راستاي حمايت از توليد داخلي افزايش ترانزيت کالا و کمک به صادرات محصولات ايراني است.

وی با بیان اینکه حمل و نقلی ریلی در همه جای دنیا در زمره کم هزینه ترین و ایمن ترین نوع حمل و نقل به شمار می رود افزود: با حمل و نقل ریلی بار بخش اعظمی از ترافیک جاده ای به ریل منتقل می شود و این امر علاوه بر مزایای ياد شده باعث کاهش مصرف سوخت در کشورمان مي شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه درحال حاضر کشورمان از زیر ساخت های ریلی مناسبی برخوردار است، تصریح کرد: برای افزایش حمل ونقل ریلی لازم است که زیر ساخت های ریلی توسعه یابد و در این زمینه نیاز به تامين ريل داريم.

موسوی بیوکی با اشاره به اینکه در گذشته بیشتر ریل های مورد نیاز کشور از کشورهای خارجی تامین می شد، اظهار داشت: در حال حاضر تولید کنندگان کشورمان معتقد هستند که صنعت کشور جوابگوی تولید ریل است و می توانند در تولید لکوموتیو و واگن با صنعت گران خارجی رقابت کنند از این رو نگاهمان برای تامین ريل بايد به توليدات داخلي باشد.

نماینده مردم یزد، با یادآوری اینکه متاسفانه هنوز در تکنولوژی ساخت لکوموتیو و واگن با کشورهای دیگر فاصله داریم،اظهار داشت: کیفیت تولیدات داخلی نقش بسیار مهمی در بهره گیری از آنها دارد و باید توجه داشت که حفظ ایمنی در راه آهن بسیار مهم است و لازمه این موضوع استفاده از کالاهاي با کيفيت و مطمئن است.

وی یکی دیگر از مشکلات تولید کنندگان داخلی صنعت ریلی را تامین سرمایه دانست و تصریح کرد: بایستی شرایط استفاده از فاینانس های خارجی برای تولید کنندگان داخلی مهیا شود. در عین حال بانکها نیز مي توانند با ارائه تسهيلات خاص، تمهيداتي براي سرمايه گذاري در بخش توليدات ريلي فراهم آورند.

عضو کمیسیون عمران مجلس، با اشاره به برنامه های شرکت راه آهن برای افزایش حمل بار و ترانزیت کالا خاطر نشان کرد: بر اساس آمارهای منتشره، نسبت به زیر ساخت های موجود در راه آهن، نیمی از این ظرفیت مغفول مانده و تنها از ۵۰ درصد این ظرفیت استفاده می شود.

وی افزود : این درحالی است که استاندارد جهانی استفاده از ظرفیت های ریلی ۷۰ درصد است و شاهد هستیم که در بسیاری از کشورها بیشترین حمل بار با خطوط ریلی صورت می گیرد.
موسوی بیوکی تاکید کرد: اگر مدیریت و برنامه ریزی درست در بهره برداری از شبکه ریلی صورت گیرد ، آمارهای مسئولان راه آهن مبنی بر حمل ۳ میلیون تن کالا در سال ۹۷و هدفگذاری ۷.۵ میلیون تن کالا در سالهای پیش رو میسر خواهد بود.

نظر شما