شناسهٔ خبر: 53864 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار مطرح کرد:

کاهش تعرفه‌ها؛ درآمد بنادر کشور را افزایش می‌دهد/ بسته تشویقی سازمان بنادر برای افزایش حجم ترافیک کالا است

عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار اعلام کرد: بسته تشویقی سازمان بنادر و دریانوردی به منظور کاهش تعرفه کالا و کشتی، موجب افزایش درآمد بنادر کشور می شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، عبدالرحیم کردی درباره  بسته تشویقی به صورت تعرفه ای و غیر تعرفه ای توسط سازمان بنادر و دریانوردی در بندر شهیدبهشتی چابهار، اظهار کرد: این بسته تشویقی با هدف رونق بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۱۳۹۷ در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با کاهش قیمت ها و لحاظ کردن بسته تشویقی شاهد افزایش حجم بار خواهیم بود و این مساله موجب افزایش درآمد بنادر خواهد شد. البته تخفیف های ارایه شده  در هر بندر متفاوت است و این موضوع به سیاست سازمان بنادر و دریانوردی بستگی دارد. خوشبختانه بندر شهید بهشتی از تخفیف های بسیار مناسبی برخوردار شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه افزایش حجم بار و ترافیک در بنادر موجب خواهد شد تا میزان درآمدها افزایش یابد، بیان کرد: این اقدام، ابزاری تشویقی در دوره زمانی مشخص است تا با اعمال تخفیف شاهد رونق هرچه بیشتر بنادر باشیم. این تصمیم سازمان بنادر و دریانوردی موجب شده است که در دوماهه سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل میزان،   بار ورودی به بندر شهیدبهشتی چابهار افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده مهم ترین مساله در حوزه درآمدی است، گفت: علاوه بر مدت زمان رسیدن کالا، قیمت تمام شده مهم ترین موضوعی است که باید به آن توجه داشت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه چابهار دارای ویژگی های منحصر بفردی نسبت به سایر بنادر است، خاطرنشان کرد: حجم بار ورودی کالا به چابهار، هنوز به حدی که برای آن هدف گذرای شده بود، نرسیده است. کشتی های بزرگ به بنادر بزرگ رفته و در آنجا تخلیه و بارگیری می کنند. برای افزایش حجم ترافیک کالا، نیازمند کاهش تعرفه ها بودیم تا مازاد هزینه حاصل از تخلیه و بارگیری یا مسیر اضافی کاهش پیدا کند. سازمان بنادر به سمت کاهش تعرفه ها و تسهیل شرایط رفته است.

گفتنی است سازمان بنادر و دریانوردی؛ به عنوان مرجع حاکمیتی امور بندری و دریایی کشور، بر اساس وظایف ذاتی خود و با استناد به قانون "تسریع در امر تخلیه و  بارگیری کشتی ها در بنادر کشور" همچنین افزایش رقابت پذیری خدمات بندری و دریایی در منطقه و جهان، ارتقاء توان صادر کنندگان و کاهش هزینه تمام شده کالاهای وارداتی، مبادرت به بازنگری و بهسازی سطح تعرفه های بندری و دریایی کرده است.سازمان بنادر برای بندر شهید بهشتی چابهار بسته تشویقی به صورت تعرفه ای و غیر تعرفه ای در نظر گرفته است تا شاهد رونق اقتصادی این بندر در سال جاری باشیم.

نظر شما