شناسهٔ خبر: 53939 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

عضو اتاق بازرگانی ترکمنستان عنوان کرد:

فرصت بی‌نظیر ترکمنستان برای ارسال کالا به همه نقاط دنیا از طریق چابهار

بندر چابهار عضو اتاق بازرگانی ترکمنستان در دیدار با مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: چابهار از سالیان دور مورد توجه کشور ترکمنستان بوده است و نگاه ترکمنستان به ارسال کالا و محصولات به اقصی نقاط دنیا از طریق چابهار خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، عضو اتاق بازرگانی ترکمنستان به همراه هیاتی متشکل از اعضای شرکت‌های فعال در زمینه صادرات و واردات کالا، در سفر به چابهار ضمن بازدید از زیرساخت‌ها و تجهیزات بندر شهید بهشتی چابهار، با مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

کریم اکمامدوف، عضو اتاق بازرگانی ترکمنستان، با اشاره به فرصت‌ها و پتانسیل‌های بندر چابهار بیان کرد: چابهار از سالیان دور مورد توجه کشور ترکمنستان بوده و نگاه ترکمنستان به ارسال کالا و محصولات به اقصی نقاط دنیا از طریق چابهار خواهد بود.

وی گفت: اعتقاد داریم که زیرساخت‌های ایجاد شده در بندر چابهار فرصت بی‌نظیری برای ایفای نقش کشورهای آسیای میانه خصوصاً کشور ترکمنستان در معادلات تجاری با کشورها ایجاد کرده است و در گام نخست در حال برنامه‌ریزی برای صادرات محموله‌های ۱۲۰ هزار تنی از طریق بندر چابهار هستیم.

بنابراین گزارش، در ادامه این مراسم، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان ضمن معرفی امکانات و زیرساخت‌های ایجاد شده در بندر چابهار گفت:‌ استراتژی ساخت و توسعه بندر چابهار اتصال کشورهای همسایه خصوصاً کشورهای CIS و افغانستان به آب‌های آزاد است.

بهروز آقایی با اشاره به آغاز فعالیت‌های ترانزیتی از طریق بندر چابهار در چهار ماه گذشته، تأکید کرد: آمادگی لازم برای استقبال سرمایه‌گذاران کشور ترکمنستان جهت سرمایه‌گذاری در پروژه ساخت انبار سیلو و کارخانه‌های فرآوری کالا در بندر چابهار وجود دارد.

با توجه به محدودیت‌های کشورهای CIS و افغانستان در دسترسی به آب‌های آزاد، ترانزیت کالا از بندر چابهار از نظر زمان و هزینه به صرفه خواهد بود، به طوری که در چهار ماه گذشته ۴ هزار و ۷۲۰ دستگاه کانتینر پر به وزن ۱۱۰ هزار تن از طریق بندر چابهار به کشور افغانستان ترانزیت شد.

نظر شما