شناسهٔ خبر: 54408 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

سلسله نشست‌های اندیشه و تمدن ایران‌شهری در قزوین:

برگزاری نشست سوم «ایران‌شهر» در قزوین/ بررسی ژئوپلیتیک ایران فرهنگی

پوستر سلسله نشست‌های ایران‌شهر در قزوین در سومین نشست خود در استان و با سخنرانی کامبیز مشتاق گوهری به تحلیل ژئوپلیتیک ایران فرهنگی می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی نشست سوم از سلسله نشست‌های انديشه ايران شهری با سخنرانى دکتر کامبیز مشتاق گوهری و با موضوع " ژئوپلیتیک ایران فرهنگی" در قزوین برگزار خواهد شد.

این نشست که یکشنبه ۲۰ خرداد ماه در محل اداره‌کل راه و شهرسازی استان به نشانی قزوین، خیابان نوروزیان، مجتمع ادارات پونک برگزار می‌شود از ساعت ۱۰ صیح آغاز شده و  ژئوپلیتیک فرهنگی ایران را مورد تحلیل و موشکافی قرار خواهد داد. 

گفتنی است دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، با اندیشه ایران شهری از ابتدای دولت یازدهم کار خود را در وزارت راه و شهرسازی شروع کرد. این اندیشه تلاش دارد تا ایران را با تاریخ و گذشته پرباری که داشته پیوند دهد و باردیگر، توان و قدرت، فرهنگ و تمدن ایران را به دنیا معرفی کند.

پیش‌تر وزیر راه و شهرسازی در بیان اندیشه‌های خود درباره ایران‌شهری گفته بود: اگر بخواهیم برای آینده ایران چشم‌اندازی داشته باشیم این چشم انداز باید ریشه‌ای عمیق در تاریخ و فرهنگ ایران‌زمین، ارتباطی ساختاری با آیین اسلام و قدرت سازگاری با شرایط روز زندگی داشته باشد. من پیوند این سه عنصر بنیادین را در اندیشه ایران‌شهری جستجو می‌کنم و معتقدم مفهوم «نه شرقی نه غربی» در این اندیشه می‌تواند تجلی پیدا کند. این اندیشه نظام معرفتی‌ای است که به مردم ایران‌زمین تعلق دارد، نه سوسیالیست‌ها و غربی‌ها و اروپایی‌ها. اندیشه ایران‌شهری به ما تعلق دارد و همین موضوع است که سبب می‌شود ما به میراثمان حس تعلق داشته باشیم؛ موجب همبستگی اجتماعی می‌شود و مایه‌ آن می‌شود که چاره‌ای برای پدیده ازجاکندگی اجتماعی پیدا کنیم. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)/

نظر شما