شناسهٔ خبر: 54872 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور خبر داد؛

آخرین وضعیت روند ساخت و تكميل آزادراه تهران- شمال/ پیشرفت ۹۱ درصدی قطعه اول

خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به فضای مثبت و زنده‌ای که در سرتاسر کارگاه آزادراه تهران – شمال به وجود آمده، این پروژه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهره‌برداری خواهد رسید

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی، اعلام کرد: قطعه نخست آزادراه تهران – شمال به پیشرفت ۹۱ درصدی رسیده و در حال حاضر کار بر روی آن در حوزه روسازی و تاسیسات ادامه دارد. با توجه به این‌که نصب برخی از تاسیسات مورد نیاز به تکمیل روسازی احتیاج خواهد داشت، کار در این حوزه ظرف هفته‌های آینده ادامه دارد.

وی درباره آخرین وضعیت ساخت قطعه دوم آزادراه تهران – شمال نیز توضیح داد: این قطعه نیز خوشبختانه با وجود آنکه تنها یک سال از کلنگ‌زنی‌اش گذشته، پیشرفت خوبی داشته و به ۲۱.۵ درصد پیشرفت رسیده است. در حال حاضر کار در بخش‌های مختلف این قطعه ادامه دارد و خوشبختانه سرعت پیگیری بسیار مطلوب به نظر می‌رسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پیگیری ساخت تونل البرز در قطعه دوم این آزادراه، تصریح کرد: این تونل که طولانی‌ترین تونل جاده‌های ایران به حساب آمده و یکی از پیچیده‌ترین پروژه‌های عمرانی کشور است، خوشبختانه در مراحل پایانی حفاری خود به سر می‌بردد.

به گفته خادمی از ۶۴۰۰ متر طول تونل البرز تنها حفاری ۲۰۰ متر آن باقی‌مانده که در صورت نهایی شدن تا دو ماه آینده می‌توان رسما مراسم پایان حفاری این تونل برگزار خواهد شد.

وی عدد مورد نیاز برای تکمیل قطعه دوم این آزادراه را ۱۵۰۰ میلیارد تومان قلمداد کرد و به ایسنا، گفت: در صورت رسیدن منابع لازم قطعه دو ظرف یک برنامه چهارساله به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور درباره آخرین وضعیت قطعه سوم آزادراه تهران – شمال نیز توضیح داد: بنیاد مستضعفان کار ساخت این قطعه را پیگیری می‌کند و در حال حاضر شرایط برای جذب فاینانس از کشورهایی مانند کره جنوبی و چین یا حتی فاینانس از منابع داخلی در دستور کار این بنیاد قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود با نهایی شدن مقدمات لازم برای مشخص شدن چگونگی جذب سرمایه کار اجرایی در قطعه سوم نیز کلید بخورد.

خادمی شرایط فعلی کار در آزادراه تهران – شمال را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: امروز در جریان جلسات کارگاهی که با مسئولان این پروژه داشتیم شرایط بسیار مثبت ارزیابی شد و کار در بخش‌های مختلف این پروژه با قدرت ادامه دارد. درحال حاضر ۱۶۶ جبهه فعال کاری در آزادراه تهران – شمال برقرار است و بیش از ۳۰۰۰ نفر با حدود ۱۲۰۰ دستگاه در این پروژه کار می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: در دو مسیر رفت و برگشت آزادراه تهران – شمال حدود ۱۲۰ کیلومتر تونل و پل دارد که کار اجرایی نزدیک ۵۰ درصد آن به پایان رسیده است. از این‌رو می‌توان گفت که بخش زیادی از کارهای زیربنایی پروژه تمام شده و امیدواریم در صورت تامین منابع مالی لازم این طرح بسیار مهم اقتصادی در آینده نزدیک افتتاح شود.

به گزارش ایسنا، با روی کار آمدن دولت یازدهم آزادراه تهران- شمال پس از چند سال درجازدن با سرعت قابل توجهی وارد مرحله‌ی پیگیری شد و قطعه نخست این آزادراه در یک برنامه پنج‌ ساله حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی را به ثبت رساند.

پس از افتتاح قطعه نخست کار روی قطعات دوم و سوم ادامه خواهد داشت و در قطعه سوم احتمال جذب فاینانس خارجی از کشورهای آسیایی مانند کره جنوبی وجود دارد.
در طول ماه های گذشته تاخیرهایی در مسیر افتتاح این آزادراه به وجود آمد و هرچند بنیاد اعلام کرده این طرح تا شهریور تحویل می شود، مدیرعامل شرکت ساخت از آبان به عنوان زمان احتمالی افتتاح طرح یاد کرده است.

نظر شما