شناسهٔ خبر: 54952 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی:

استقبال از صندوق پس‌انداز یکم با افتتاح ۴۴۰ هزار حساب

مظاهریان‌ مظاهریان سطح استقبال از صندوق پس انداز مسکن یکم را مطلوب و قابل توجه توصیف کرد و گفت: تاکنون ۴۴۰ هزار نفر در این صندوق حساب افتتاح کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از بانک مسکن، حامد مظاهریان گفت: حمایت از سمت تقاضای مسکن با تاکید بر افزایش قدرت خرید گروه های مصرفی و اقشار و طبقات متوسط جامعه برای خانه دار شدن، از جمله مهمترین سیاست های وزارت راه و شهرسازی در سال های اخیر بوده است که راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم یکی از نمودهای بارز تحقق این سیاست ها است.

وی با بیان اینکه آمارها حاکی از استقبال قابل توجه از این صندوق به منظور سپرده گذاری برای دریافت تسهیلات خرید مسکن است، گفت: تا کنون بیش از ۴۴۰ هزار نفر برای دریافت ارزان ترین و مناسب ترین شکل تسهیلات خرید مسکن که هم اکنون از طریق سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می شود اقدام به سپرده گذاری در صندوق یکم کرده اند طوری که در حال حاضر روزانه به طور متوسط حدود ۱۲۰۰ متقاضی جدید نیز به جمع متقاضیان و سپرده گذاران قبلی اضافه می شود.

مظاهریان راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم را مهمترین اقدام صورت گرفته به منظور حمایت از متقاضیان مصرفی خرید مسکن در دولت تدبیر و امید اعلام و خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر چند گروه عمده در راس سیاست های حمایتی دولت و وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن قرار گرفته اند؛ خانه اولی ها، ساکنان بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی، گروه های کم درآمد و زنان خود سرپرست خانوار و همچنین همه متقاضیان مصرفی واحدهای مسکونی افرادی هستند که به اعتقاد دولت باید تامین مسکن آن ها در چارچوب برنامه ها و سیاست های حمایتی مناسب دنبال شود.

وی افزود: همه این گروه ها به خصوص خانه اولی ها، ساکنان بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی متقاضی خرید مسکن در سال های اخیر، به تسهیلات مناسبی به منظور ساخت و خرید مسکن دسترسی داشته اند که مناسب ترین شکل آن، تسهیلات پرداخت شده از سوی صندوق پس انداز مسکن یکم با نرخ سود تک رقمی و دوره بازپرداخت مطلوب در مقایسه با سایر تسهیلات است.

به گفته مظاهریان صندوق پس انداز مسکن یکم در حالی با افزایش قابل توجه متقاضیان خانه اولی برای استفاده از پوشش تسهیلات به منظور تامین هزینه مورد نیاز برای خرید مسکن مصرفی در بازار ملک روبه رو شده است که این تعداد متقاضی و دریافت کننده تسهیلات شکل دهنده تقاضای قطعی در بازار خرید مسکن هستند.

وی در این باره توضیح داد: در حالی که بازار معاملات مسکن طی سال های اخیر در رکود به سر می برد سیاست های حمایتی دولت و شبکه بانکی همچون پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و با سقف نسبتا مناسب به متقاضیان مصرفی به عنوان یکی از عوامل ایجاد رونق در بازار مسکن از سمت تقاضای مصرفی قابل شناسایی است.

مظاهریان ادامه داد: این در حالی است که دولت در سال جاری و سال های پیش رو نیز سیاست های حمایتی خود در ارتباط با متقاضیان مصرفی خرید مسکن را ادامه خواهد داد؛ علاوه بر سیاست های قبلی همچنین سیاست های جدیدی در دستور کار قرار گرفته است که مهمترین این سیاست ها رونق بخشی به بازار معاملات مسکن در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری از طریق جریان بازآفرینی شهری است.

وی اجرای سیاست بازآفرینی شهری را از عوامل مهم رونق بازار مسکن در این مناطق اعلام کرد و گفت: علاوه بر آنکه در پی اجرای این سیاست بخش زیادی از متقاضیان مصرفی خرید مسکن به واحدهای مناسب خرید و متناسب با سطح اقتصادی و توان مالی آن ها دسترسی یافته و صاحب مسکن می شوند، محدوده های هدف نوسازی نیز با همکاری توسعه گران بازسازی و نوسازی شده و در واقع دو هدف عمده دولت در حوزه مسکن یعنی نوسازی بافت های فرسوده و تامین مسکن مورد نیاز گروه های مصرفی محقق خواهد شد.

مظاهریان همچنین برنامه جدید برای اتصال متقاضیان صندوق پس انداز مسکن یکم به ساخت و سازهای جدید در بافت‌های فرسوده شهری را از دیگر سیاست های موثر در بازار مسکن طی سال های پیش رو عنوان کرد و گفت: با هدایت سپرده گذاران صندوق پس انداز مسکن یکم به ساخت و سازهای جدید در محلات هدف نوسازی، انگیزه فعالیت برای توسعه گران، انبوه سازان و سایر سازندگان در بافت های فرسوده شهری افزایش می یابد.

نظر شما