شناسهٔ خبر: 55181 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در چهل و پنجمین جلسه ستاد ملی مطرح شد:

ضرورت تأمین و بهبود زیرساخت‌ها برای تحقق اهداف برنامه بازآفرینی/ لزوم رسیدگی به وضعیت ۱۱ میلیون ساکن سکونتگاه‌های غیررسمی

جلسه عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره این نکته که قطعا افزایش جمعیت شهری نسبت به روستایی که طی سالیان گذشته در کشور به وقوع پیوسته، اقدام اشتباهی بوده است گفت: درحال حاضر بیش از ۷۰ درصد از جمعیت کشور مربوط به آمار ساکنین شهری بوده که نسبت به آمار بسیاری از کشورهای توسعه یافته بیشتر است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی علی وقف‌چی نماینده مردم زنجان و طارم در چهل و پنجمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با تأکید بر ضروت رفع موانع موجود برای عمران و آبادانی در تمامی مناطق کشور از اولویت‌های کشور به شمار می‌رود گفت: این اقدامی است که قطعا مردم باید در روند انجام آن مشارکت داشته و در آن حضور یابند تا تمامی مصوبات ما در اینگونه جلسات به تحقق برسد.

وقف‌چی با بیان این مطلب که بدون شک آبادانی صرف، برای رفع مشکلات کافی نبوده و تمامی زیرساخت‌ها باید بهبود یابد گفت: در حال حاضر بالا آمدن آب‌های زیرسطحی و تهدید تخریب آثار باستانی استان، ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی (حدود یک سوم از جمعیت استان)، تنظیم اسناد ثبتی اراضی و املاک واقع در محدوده‌های ناکارآمد، ساماندهی تأسیسات و ابنیه‌ها و مخروبه‌های محدوده بازار استان، ساماندهی وضعیت دکل‌های برق قوی، رسیدگی به بیش از ۵ میلیون تن پسماندهای روی، تعیین‌تکلیف سبزه‌میدان، رفع موانع سفرهای هوایی داخلی و خارجی در استان و احداث یک مرکز تجاری بین‌المللی جهت فروش محصولات کشاورزی در استان از جمله مشکلات فعلی زنجان به شمار می‌رود که تلاش داریم با همکاری اعضای ستاد ملی رفع نماییم.

در ادامه این جلسه کمال‌الدین شهریاری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با تأکید براینکه خواستگاه مناطق ناکارآمد از یکدیگر متفاوت بوده و رسیدگی به هرکدام از آن‌ها برنامه خاص خود را می‌طلبد گفت: بسیاری از محدوده‌های ناکارآمد در هسته قدیمی شهرها واقع شده‌اند که قطعا شهر زنجان نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

شهریاری با تأکید براینکه متأسفانه بخش بزرگی از محدوده‌های ناکارآمد در کشور مربوط به اسکان غیررسمی است گفت: درحال حاضر ۱۱ میلیون نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی واقع در ۱۱۰ شهر ساکن هستند که بخش عمده‌ای از آن‌ها مهاجرینی هستند که از روستا به شهر آمده‌اند، رقمی که بدون شک قابل توجه بوده و باید مورد بررسی قرار گیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره این نکته که قطعا افزایش جمعیت شهری نسبت به روستایی که طی سالیان گذشته در کشور به وقوع پیوسته، اقدام اشتباهی بوده است گفت: درحال حاضر بیش از ۷۰ درصد از جمعیت کشور مربوط به آمار ساکنین شهری بوده که نسبت به آمار بسیاری از کشورهای توسعه یافته بیشتر است.

شهریاری در ادامه سخنان خود جمعیت روستایی زنجان را نسبت به جمعیت شهری ۳۳ درصد اعلام کرد و گفت: این رقم نست به متوسط کشور بالاتر بوده و نکته مطلوبی محسوب نخواهد شد.

وی در پایان سخنان خود سطح اشغال در استان زنجان را ۳۵.۳ اعلام و تأکید کرد: خوشبختانه این مسئله مزیت نسبی بالایی در بخش کشاورزی داشته و فرصت خوبی محسوب می‌شود.

هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران همچنین در بخش دیگری از این جلسه بیان کرد: براساس برنامه ملی بازآفرينی شهری، برنامه استان زنجان در چاچوب برنامه اقدام مشترک بايد به صورت شهر و محله تصويب و در دست اجرا قرار گيرد.

عشایری اضافه کرد: همچنين بر اين اساس بايد تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک، بايد به تفکيک محله، شهر، هدف و فعاليت ها، سهم ستاد و دستگاه ها هم مشخص شود.

به گفته این مقام مسئول ضروری است مسايل مربوط به سازمان اوقاف در کارگروه ويژه اوقاف نیز طرح و حل و فصل شود.

نظر شما