شناسهٔ خبر: 55281 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

معاون شرکت راه‌آهن خبر داد:

اعلام زمان آغاز عملیات اجرایی برقی‌سازی راه‌‌آهن گرمسار- اینچه‌برون/ اصلاح مسیر برای عبور واگن‌های روسی

مازیار یزدانی معاون فنی و امور زیربنایی شرکت راه‌آهن از آغاز عملیات اجرایی برقی‌سازی راه‌‌آهن گرمسار-اینچه برون در ۱۱ تیرماه خبر داد و گفت: همزمان با برقی‌سازی این مسیر، علائمی کردن و اصلاح تونل‌ها از نظر فضای مورد نیاز برای عبور واگن‌های روسی نیز انجام می‌شود.

مازیار یزدانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از آغاز عملیات اجرایی برقی‌سازی راه‌‌آهن گرمسار-اینچه برون در تاریخ ۱۱ تیرماه خبر داد و گفت: مراسم آغاز عملیات اجرایی برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار-اینچه‌برون با حضور مقامات و مدعوین از دو کشور ایران و روسیه در شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

وی افزود: منابع مالی این طرح ریلی از طریق فاینانس ۱.۲ میلیارد یوریی کشور روسیه تامین می‌شود و  طی چهار سال عملیات اجرایی آن به‌طول می‌انجامد.

معاون فنی و امور زیربنایی شرکت راه‌آهن خاطرنشان کرد: محور ریلی گرمسار-اینچه‌برون در واقع مسیر ترانزیتی ایران از سمت قزاقستان، ترکمنستان و بندرامیرآباد است و بهره‌برداری از این محور ریلی ضمن ارتقا ظرفیت ترانزیتی، تاثیر قابل ملاحظه‌ای در حمل‌ونقل مسافر خواهد داشت. به طوری که اجرایی شدن این قرارداد علاوه بر بهبود  شرایط حمل‌ونقل ریلی در بخش مسافری،  موجب افزایش ظرفیت ترانزیت ریلی نیز می‌شود.

یزدانی بیان داشت: از حدود ۴۳۰ کیلومتر طول مسیر ریلی گرمسار-اینچه برون حدود ۳۳۱ کیلومتردر حوزه راه آهن شمال قرار دارد که بیش از ۲۰۰ کیلومتر آن در مناطق کوستانی واقع شده است.

وی با بیان اینکه «همزمان با برقی‌سازی این مسیر، علائمی کردن و اصلاح تونل‌ها از نظر فضای مورد نیاز برای عبور واگن‌های روسی نیز انجام می‌شود» گفت: برقی سازی علاوه بر افزایش ظرفیت حمل بار، آلودگی صوتی و زیست محیطی بسیار کمتری دارد و مصرف سوخت مایع را به صفر می  رساند.

گفتنی است، در آبان ۱۳۹۵ یادداشت تفاهم همکاری‌های حمل ونقلی ایران و روسیه در پایان هشتمین اجلاس همکاری‌های حمل‌ونقلی دو کشور میان مهرداد تقی‌زاده معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی ایران و الکسی سامبویویچ تسیدنوف معاون وزیر حمل‌ونقل روسیه در وزارتخانه راه‌وشهرسازی ایران امضا شد.

طبق تفاهم نامه امضاشده میان طرفین در حوزه حمل ونقل ریلی شرکت های «راه آهن روسیه» و راه آهن ایران علاقه مندی خود را برای ادامه کارهای مشترک در پروژه‌های زیرساختی در جمهوری اسلامی ایران مورد تائید قرار دادند و با توجه به پیشرفتی که طرفین در بخش تهیه قرارداد برقی کردن خط‌ آهن گرمسار-اینچه‌برون دست یافتند، قرار شد این پروژه از محل اعتبارات دولتی روسیه تأمین مالی شود و به همکاری در زمینهٔ مطالعه پروژه‌های زیرساختی بعدی که از سوی راه‌آهن ایران پیشنهاد خواهند شد ادامه دهند.

نظر شما