شناسهٔ خبر: 55400 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

در همایش‌بین‌المللی صادرات در بندر امیرآباد صورت می گیرد

اعلام تعرفه‌های جدید بنادر در راستای رونق صادرات

افتتاح فاز ۲ منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد معاون سازمان بنادر و دریانوردی گفت: برای رونق صادرات و ترانزیت کالا از بنادر شمالی کشور، تعرفه‌های جدیدی تا پایان ماه جاری اعلام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا، منصور آرامی با اعلام این مطلب اظهار داشت: قرار گرفتن ایران در کنار دریا در شمال و جنوب، موقعیت جغرافیایی ایران را در منطقه ممتاز کرده است و باید از این ظرفیت بزرگ به خوبی استفاده کنیم.

این عضو هیات مدیره سازمان بنادر و دریانوردی به جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری در منطقه خزر و آسیای میانه اشاره کرد و گفت: مشوق‌ها و اعمال تخفیف تعرفه‌های بندری، زمینه رشد صادرات را از بنادر شمالی فراهم می‌کند.

معاون برنامه‌ ریزی و توسعه منابع سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: کشورهای حاشیه دریای خزر از شرایط اقتصادی مناسبی در منطقه برخوردارند و پیوند اقتصاد ایران با آنها به رشد و توسعه اقتصاد ملی کمک زیادی می‌کند.

آرامی افزود: با وجود منابع طبیعی خدادی، بسیاری از ظرفیت‌های صادراتی کشور در منطقه خزر خالی مانده است؛ بنابراین در همایش بین المللی صادرات که ۲۰ و ۲۱ تیرماه امسال در بندر امیرآباد برگزار می‌شود، تخفیف‌های تعرفه‌های بندر اعلام می‌شود.

وی یادآورشد: قانون این اجازه را به سازمان بنادر داده تا با کاهش تعرفه و اعمال مشوق‌ها در بنادر شمالی و جنوبی، زمینه رونق صادرات و ترانزیت کالا را در کشور فراهم کند.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی افزود: در حال حاضر سهم مبادلات تجاری از طریق این دریا در بین پنج کشور حاشیه خزر بسیار کم است و باید از این ظرفیت‌ها حداکثر استفاده را ببریم.

به گزارش ایرنا، اکنون ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر شمالی کشور سالیانه حدود ۲۵ میلیون تن است در حالی که در سال‌های اخیر میزان تخلیه و بارگیری در این بنادر از ۶ میلیون تن فراتر نرفته است. این مساله نشان می‌دهد، حدود چهار پنجم این ظرفیت خالی است.

با توجه به مشکلات اقتصادی در شرایط کنونی، توسعه صادرات غیرنفتی و ترانزیت کالا از بنادر، راهکاری برای توسعه و رشد اقتصادی کشور است. ضمن آنکه این توسعه صادارت، افزایش اشتغالزایی و درآمدهای ارزی را نیز به همراه دارد.

همایش «توسعه صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر» با حضور نمایندگان پنج کشور حاشیه خزر شامل ایران، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، قزاقزستان و روسیه روزهای ۲۰ و ۲۱ تیرماه امسال در بندرامیرآباد (استان مازندران) برگزار می‌شود.

نظر شما