شناسهٔ خبر: 55964 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

شرکت ملی نفتکش اعلام کرد؛

تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای خانواده شهدای سانچی

سانچی شرکت ملی نفتکش به ادعاهای فردی که در یکی از شبکه های معاند خود را وکیل خانواده بازماندگان سانحه سانچی معرفی کرده بود، پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از شرکت ملی نفتکش، در پی انتشار گزارشی در یکی از شبکههای ماهوارهای فارسی زبان در مورد کشتی سانچی، شرکت ملی نفتکش ایران ضمن رد ادعاهای مطرح شده از سوی فردی که در این گزارش خود را وکیل خانواده شهدای سانچی معرفی کرده است، با تأکید بر اهتمام و جدیت این شرکت در تحقق حقوق خانواده شهدای این سانحه، توضیحاتی را به این شرح منتشر کرد.

 این شرکت حق هرگونه پیگیری قضایی در مورد ادعاهای مطرح شده و مطالب کذب منتشر شده را برای خود محفوظ میداند.

 بنابر اظهار جمعی از خانواده شهدای سانچی، این فرد هیچگونه وکالتی از سوی این خانواده ها نداشته و خانوادههای معظم سانچی اساسا تمامی امور خود را با تعامل با شرکت پیگیری کرده و خواهند کرد.

 از سوی دیگر در شرایطی که در همین گزارش و در مصاحبه با کارشناسان بینالمللی در مورد علت حادثه و سرنوشت سرنشینان کشتی، همان جمع‌بندیهای کمیته پیگیری و بررسی حادثه به نوعی تکرار میشود، اما وکیل خودخوانده بدون ارائه سندی مدعی عمدی بودن حادثه و زنده بودن سرنشینان کشتی است و از طرفی مطالبی را در زمینه رسیدگی به امور خانواده شهدا مطرح میکند که نادرست و تحریف شده است.

در این راستا و برای تنویر اذهان عمومی، شرکت ملی نفتکش ایران اهم اقدامات انجام شده در زمینه رسیدگی به خانواده شهدای سانچی را مجدد و به شرح زیر اعلام می دارد:

۱) شرکت ملی نفتکش ایران با توجه به درخواست تعدادی از خانوادهها و جهت کمک به آنها برای دریافت گواهی فوت با مقامات مسئول مذاکره نمود که با مساعدت ایشان و اقدامات لازم صورت گرفته گواهیهای مذکور براساس مقررات قانون ثبت احوال اخذ و این خواسته خانواده شهدای سانچی در کمترین زمان ممکن محقق شد. این گواهی نیز صرفا جهت انجام امور انحصار وراثت و رتق و فتق امور بازماندگان و تعیین تکلیف حقوق و تعهدات این شهدا بوده و صرفا با نظر خانوادهها قابل استفاده و پیگیری است و هیچ استفاده ای برای شرکت ندارد.

۲) در مورد انحصار وراثت و مراحل اداری آن نیز شرکت ملی نفتکش ایران صرفا در راستای کمک به خانواده معظم شهدای سانچی و در جهت تداوم حمایت از آنها، به استخدام یک وکیل دادگستری مستقل به منظور انجام و پیگیری انحصار وراثت اقدام کرد که البته دراین موضوع، شرکت هیچگونه ارتباط کاری با وکیل مذکور نداشته و تنها خود را ملزم به پرداخت هزینه خدمات ارائه شده از سوی وی به خانوادهها دانسته است.

۳) در زمینه مباحث مالی نیز، شرکت ملی نفتکش ایران درجهت تامین رفاه و کمک به خانواده گرانقدر شهدای سانچی تاکنون مبالغ معتنابهی را به خانواده همکاران شهید خود پرداخت کرده است که این مبالغ تماما در قالب کمک بلاعوض بوده است. در این زمینه میتوان به پرداخت مبالغی جهت تامین هزینه های برگزاری مراسم تدفین و ترحیم شهدای سانچی و پرداخت مبلغی در قالب کمک بلاعوض برای تامین هزینه زندگی خانواده تحت تکفل هر یک از شهدا تا تعیین تکلیف انحصار وراثت و برقراری مستمری و حقوق آنها اشاره کرد.

درخصوص برخی اظهارات مطرح شده در مورد مسدود بودن حساب بانکی شهدای سانچی و عدم امکان برداشت حقوق آنها نیز این موضوع به عدم ارائه گواهی انحصار وراثت از سوی برخی از خانواده شهدا بازمیگردد که باید توسط خود این خانوادهها انجام ومدارک آن ارایه شود.  

۴) علاوه بر برقراری فوری مستمری شهدا از سوی سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی صنعت نفت، پرداخت مابه التفاوت مستمری با حقوق زمان استراحت شهدای سانچی  در دستور کار و اجرا قرار گرفت که براین اساس خانواده شهدای گرانقدر سانچی  که مستمری دریافت میکنند، مابهالتفاوت مستمری حقوق در حال خدمت شهید خود را از شرکت ملی نفتکش ایران دریافت خواهند کرد.

۵) در رابطه با پیگیریهای لازم در خصوص اخذ مبلغ بیمه عمر و حادثه شهدای گرانقدر سانچی نیز پرداخت این مبالغ به آن دسته از خانوادههای معظم شهدا که انحصار وراثت را انجام دادهاند آغاز شده است و تعدادی از آنها نیز مبالغ مربوطه را دریافت کردهاند.

۶) درراستای حمایت از خانواده شهدای سانچی و با تصویب هیات مدیره شرکت ملی نفتکش ایران کلیه وامها و بدهیهای مالی شهدای سانچی نزد شرکت بخشیده شد.

۷) همچنین طبق مصوبه هیات مدیره شرکت ملی نفتکش ایران مقرر شد تا یکی از وابستگان درجه یک شهدای سانچی در اولویت استخدام  این شرکت قرار گیرد که تاکنون تعدادی از این عزیزان به استخدام شرکت درآمده اند.

۸) جهت رسیدگی به مسائل جاری خانوادههای شهدا واحدی تحت عنوان امور ایثارگران و شهدا در شرکت ملی نفتکش ایران ایجاد و راهاندازی شده که از مصوبات و اقدامات مدیریت این شرکت در این زمینه است.

اما در مورد ادعای موهوم زنده بودن شهدای کشتی سانچی و تنها براساس این توجیه که هنوز تفحص پیکرهای این شهیدان به نتیجه نرسیده لازم است مجدد به موضوع تفحص و نتایج اعزام ربات و غواص به موقعیت کشتی مغروق سانچی اشاره شود:

۱) این موضوع که به عنوان یکی از خواسته های خانواده شهدا مطرح شده برای اولین بار در اولین جلسه هیات مدیره شرکت ملی نفتکش ایران در تاریخ ۲۷ دی ماه سال ۹۶  مطرح شد که با تشکیل کمیته تفحص به ریاست مدیرعامل و تاکید بر بکارگیری شرکتهای معتبر و دارای رزومه معتبر بین المللی آغاز شد که با  اهتمام این شرکت تاکنون طی ۲ مرحله و با انعقاد قرارداد با یکی از شرکتهای معتبر بینالمللی به اعزام ربات به موقعیت این کشتی اقدام شده و  بخش هایی از فیلمها و تصاویر دریافتی از این عملیات نیز منتشر شده است.

علاوه بر این با استعلام و دعوت از کارشناسان و متخصصان تراز اول ایرانی و بینالمللی حوزه غواصی و عملیات زیر آب مانند شرکت Salvage Consultant که سابقه خروج زیردریایی مغروق روسی را دارند، تمام زوایا و جوانب فیلمها و تصاویر دریافتی از موقعیت کشتی سانچی جهت غواصی و عملیات ورود به کشتی توسط این کارشناسان در مراحل مختلف مورد بررسی قرار گرفت که به رغم اهتمام و جدیت شرکت ملی نفتکش ایران در انجام این عملیات که مورد حیرت شرکتهای خارجی قرار گرفت، متاسفانه هیچ شرکتی حاضر به پذیرش ریسک و انجام این عملیات به دلیل تغییر شکل و مچاله شدن بدنه کشتی در اثر حرارت بسیار زیاد آتش و فشار آب در عمق ۱۱۵ متری آبهای متلاطم منطقه و خطر بالای آن برای غواصان، نشد.

۲) درباره عدم ارائه فایل صوتی جعبه سیاه سانچی به خانواده گرانقدر شهدا نیز لازم به ذکر است که محتویات جعبه سیاه سانچی در جریان رسیدگی کمیته بررسی سانحه، محرمانه تلقی و تا پایان بررسی قابل انتشار نبود. در حال حاضر و با خاتمه کار کمیته، اجابت این مساله با درخواست خانوادهها و در صورتی که صدای عزیزان آنها در این جعبه موجود باشد، امکانپذیر است.

در خاتمه با تاکید براینکه خانواده نجیب و گرانقدر شهدای سانچی در تمام مراحل این حادثه غم انگیز، هرگز برای پیگیری مطالبات خود به سراغ رسانهها و شبکه های معاند خارجی نرفته و با صبر و بردباری، خادمان خود را در شرکت ملی نفتکش حمایت و همراهی کردند، یادآور می شود این شرکت نیز به منظور حفظ شأن شهدای گرانقدر خود و حیثیت خانوادهها و  همچنین دفاع از تمامی تلاشها و کوششهای انجام شده و برای حراست از ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، حق هرگونه پیگیری قضایی در مورد ادعاها و اقدامات مخرب و مضر را برای خود محفوظ دانسته و به جد پیگیری خواهد کرد.

نظر شما