شناسهٔ خبر: 56283 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در بهار ۹۷ توسط بانک مسکن صورت گرفت

پرداخت ۳ هزار و ۸۴۵ میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان

بانک مسکن بانک‌مسکن در سه ماه نخست سال جاری رقمی بالغ بر ۳ هزار و ۸۴۵ میلیارد تومان تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان در سراسر کشور پرداخت کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بررسی جزئیات گزارش عملکرد بانک عامل بخش مسکن طی سه ماه نخست سال جاری حاکی از آن است: بانک مسکن از ابتدای سال ۹۷ تا پایان خردادماه، مجموعا ۹۷ هزار و ۷۲۳ فقره تسهیلات صرفاً در بخش مسکن وساختمان به متقاضیان این تسهیلات در سراسر کشور پرداخت کرده که مجموع ارزش آن معادل ۳ هزار و ۸۴۵ میلیارد و ۶۵۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.

این میزان تسهیلات، ‌ بخش اصلی از کل تسهیلات پرداختی توسط بانک مسکن طی سه ماه اول امسال بوده است. در بهار سال جاری، بانک مسکن ۸۵ هزار و ۱۴۰ فقره انواع تسهیلات به ارزش ۳ هزار میلیارد تومان به بخش­های مختلف اقتصاد کشور پرداخت کرد.

این گزارش نشان می دهد بیشترین میزان تسهیلات پرداختی در حوزه مسکن و ساختمان به استان تهران تعلق داشته است. به این صورت که طی سه ماه نخست امسال، تسهیلات پرداختی در شعب مختلف استان تهران به تعداد ۱۹ هزار و ۳۸۸ فقره رسیده است. ارزش ریالی این تسهیلات معادل ۸۷۸ میلیارد و ۷۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.

در این میان در استان تهران نیز بیشترین تسهیلات پرداختی به منطقه غرب با تعداد ۸ هزار و ۵۶۴ فقره مربوط می شود.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، گزارش عملکرد سه ماه نخست سال جاری بانک مسکن نشان می دهد: پس از استان تهران، بیشترین تسهیلات پرداخت شده از سوی این بانک در استان کرمانشاه صورت گرفته است. براساس این گزارش، طی سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد، در استان کرمانشاه معادل ۱۰ هزار و ۷۰۹ فقره تسهیلات مسکن و ساختمان به ارزش ۲۱۰ میلیارد و ۵۸۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعطا شده است. عمده تسهیلات پرداختی در این استان، برای بازسازی ساختمان­ های تخریب شده در اثر زلزله سال گذشته، صرف شده است.

در عین حال پس از استان کرمانشاه رتبه های بعدی بیشترین میزان تسهیلات پرداخت شده به ترتیب متعلق به استان های البرز، خوزستان و خراسان رضوی بوده است.

بر این اساس، در سه ماه ابتدایی سال ۹۷، در استان البرز معادل ۳ هزار و ۸۶۶ فقره، در استان خوزستان معادل ۳ هزار و ۴۸۱ فقره و در استان خراسان رضوی معادل ۳ هزار و ۳۴۳ فقره تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان به متقاضیان ارائه شده است.

این گزارش نشان می دهد: رقم تسهیلات اعطایی در استان البرز معادل ۱۴۲ میلیارد و ۱۲۸ میلیون و ۴۰۰ تومان، در استان خوزستان معادل ۱۴۱ میلیارد و ۹۴۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و در استان خراسان رضوی معادل ۱۵۵ میلیارد و ۶۹۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است.

در این میان، استان های مازندران، آذربایجان شرقی، اصفهان، گیلان و فارس نیز در رتبه های بعدی تسهیلات دهی قرار گرفته اند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک عامل بخش مسکن از ابتدای سال جاری همزمان با تحریک موثر بخش تقاضا از طریق پرداخت تسهیلات ارزان قیمت دارای نرخ سود تک رقمی تحت عنوان تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم، تلاش کرده است در قالب تدوین سیاست های اعتباری برای سال جاری، به تحریک موثر سمت عرضه نیز اقدام کند. در این راستا نیز تلاش کرده است تا پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت و عرضه مسکن را به طوری جدی و متفاوت از سال های گذشته در دستور کار قرار دهد.

طی سال‌های اخیر با توجه به کاهش توان خرید متقاضیان برای ورود به بازار مسکن، از دیدگاه کارشناسان و تحلیلگران حوزه مسکن و ساختمان، اقدام بانک مسکن برای تسهیلات دهی به متقاضیان خانه اولی از مسیر صندوق پس انداز مسکن یکم نقش موثری در مسیر خانه دار شدن تعداد زیادی از متقاضیان داشته است. در حال حاضر بالاترین سقف تسهیلات پرداخت شده در حوزه مسکن از طریق این بانک و از کانال صندوق پس انداز مسکن یکم پرداخت می شود. سقف تسهیلات خرید مسکن برای خانه اولی ها در شهر تهران معادل ۱۶۰ میلیون تومان با نرخ سود تک رقمی (۶ درصد در بافت فرسوده و ۸ درصد در سایر مناطق شهری) است.

نظر شما