شناسهٔ خبر: 56354 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

طی نامه از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح شد؛

پیگیری تکالیف تعیین شده شهرداران کلانشهرها پیرامون حادثه پلاسکو/ نتایج به زودی در اختیار مجلس قرار می‌گیرد

پلاسکو معاون معماری و شهرسازی در نامه‌ای به رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از پیگیری تکالیف تعیین شده در مصوبه ۹۵.۱۲.۲ طی مکاتبات پیوست از شهرداران کلانشهرها پیرامون حادثه ساختمان پلاسکو خبر داد و اعلام کرد که نتایج در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، متن نامه محمدسعید ایزدی معاون شهرسازی و معماری به محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

با سلام و احترام/ پیرو مذاکرات انجام شده در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، به پیوست نامه شماره ۳۰۰ / ۶۵۱۵۰ مورخ ۹۵.۱۲.۱۸ موضوع اعلام مصوبه مورخ ۹۵.۱۲.۲ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون حادثه ساختمان پلاسکو و لزوم انجام اقدامات بعدی، به ویژه در تهران و سایر کلانشهرها جهت استحضار ارسال می‌شود. ضمنا یادآور می‌شود که تکالیف مصرح در مصوبه شورای‌عالی طی مکاتبات پیوست از شهرداران کلانشهرها و سایر مراجع مرتبط مورد پیگیری قرار گرفته که نتایج حاصله متعاقبا به استحضار آن کمیسیون محترم خواهد رسید.

متن مصوبه ۹۵.۱۲.۲ بدین شرح است:

در نامه دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به استانداران استان‌های سراسر کشور، روسای سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، آمده است: شورای‌عالی شهرسازی و معماری در جلسه مورخ ۹۵.۱۲.۰۲ و پیرو تكلیف مصوبه مورخ ۹۵.۱۱.۱۱ خود در خصوص گزارش تكمیلی حادثه پلاسكو توسط مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی و دبیرخانه شورایعالی، پس از استماع گزارش مذكور و بحث و بررسی، موارد زیر را در جهت كاهش خطرات ناشی از وقوع سوانح مشابه در سطح كلانشهرهای كشور مصوب نمود:

۱. مستندسازی، تهیه شناسنامه ساختمان و ایجاد بانك اطلاعاتی برای كلیه ساختمان‌های بلندمرتبه كشور، شامل آخرین وضعیت نقشه‌های ساختمانی و تاسیساتی، راه‌های فرار و ... توسط شهرداری با همكاری نظام مهندسی ساختمان هر كلانشهر انجام پذیرد.

۲. كنترل و انطباق كاربری‌های موجود ساختمان‌های بلندمرتبه كشور، نسبت به كاربری‌های طراحی و پیش‌بینی شده در پروانه ساختمانی و پایان كار صادره انجام و از ادامه فعالیت خارج از كاربری‌های موجود ساختمان‌های بلند نسبت به كاربری‌های طراحی و پیش‌بینی شده در پروانه ساختمانی و پایان كار صادره از طرق قانونی لازم بوسیله شهرداری جلوگیری شود.

۳. ضوابط عام بلندمرتبه سازی، به منظور هدایت كمیسیون‌های ماده ۵ و حصول اطمینان از جانمایی صحیح و حصول حداقل‌های ایمنی در ساختمان‌های بلند توسط دبیرخانه شورایعالی تهیه و جهت تصویب به شورایعالی ارائه گردد.

۴. شهرداری‌های كلانشهرها ضمن احصاء ساختمان‌های بلندمرتبه، كه براساس مستندات موضوع بند ۱، دارای حداقل‌های تعریف شده در بند ۳ این مصوبه نیستند، تمهیدات اصلاحی لازم برای آنها را ارائه و اعمال نمایند.

۵. برنامه روشن شهرداری كلانشهرها (سازمان آتش نشانی) برای توسعه تجهیزات آتش‌نشانی و ایجاد ایمنی بیشتر و روش‌های برخورد با آتش‌سوزی در ساختمان‌های بلند مرتبه كشور، علی الخصوص در ساختمان‌هایی كه در معابر كم عرض واقع شده‌اند، تدوین و با هدف آمادگی، آموزش و مقابله در مواقع خطر به تصویب مراجع ذیربط (شوراهای شهرها) برسد.

۶. بر لزوم اجباری شدن بیمه كیفی ساختمان، بخصوص ساختمان‌های بلندمرتبه كشور، به منظور حصول اطمینان از كیفیت صحیح ساخت و ساز و اجرای مقررات ملی تاكید می‌گردد.

۷. ضوابط و چك لیست‌های لازم برای حصول اطمینان از ایمنی ساختمان در طول دوره بهره برداری (مطابق مبحث ۲۲)، توسط مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی كشور، تدوین و پس از تصویب جهت اعمال به مدیریت شهری كلانشهرها ابلاغ گردد.

۸. ضوابط جانمایی صحیح اماكن تجاری- اداری مقیاس شهری و منطقه‌ای (مال‌ها) به منظور حصول اطمینان از حداقل تاثیرات منفی این گونه ساختمان‌ها بر روی ترافیك كلانشهرها، زیست پذیری شهری و امكان مقابله با سوانح توسط دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری تهیه و پس از بررسی و تصویب در شورایعالی شهرسازی و معماری، جهت اعمال و رعایت در طرح‌های توسعه شهری كلانشهرها و كمیسیون‌های ماده ۵ به مراجع ذیربط ابلاغ گردد.

۹. احداث ساختمان‌های پرخطر در مجاورت شریان‌های حیاتی شهری شامل شریان‌ها و معابری كه در شرایط بحران باید الزاماً آزاد باقی بمانند، ممنوع و این موضوع در طرحهای توسعه شهری و تغییرات بعدی آنها لحاظ گردد.

۱۰. كلیه دستگاه‌های اجرایی ملزم به بازنگری، كنترل و ایمن سازی و مقاوم سازی ساختمانها، تاسیسات و تجهیزات متعلق به خود می‌باشند.

۱۱. بر بازنگری و به روز رسانی آئین نامه ۲۸۰۰ و فصول مرتبط مقررات ملی ساختمان در باره ساختمان‌های بلند مرتبه با تمركز بر موضوع ایمنی باتوجه بر تجربه ساختمان پلاسكو تاكید می‌گردد.

در ضمن شورای‌عالی مقرر نمود به منظور فرهنگ‌سازی و عبرت آموزی از این حادثه و پاسداشت خاطره فداكاری شهدای آتش‌نشان در عین حفظ حقوق مالكان، طراحی و احداث ساختمان جایگزین در محل ساختمان تخریب‌شده پلاسكو در قالب یك پروژه ویژه از طریق برگزاری مسابقه عمومی معماری با همكاری مالك مجموعه (بنیاد مستضعفان) انجام پذیرد.

نظر شما