شناسهٔ خبر: 56373 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی انجام می شود؛

امضای ٤ قرارداد سرمایه‌گذاری در بندر چابهار/ بهره‌برداری از ۲ دستگاه مکنده غلات/ امضای یادداشت تفاهم احداث مینی پالایشگاه

بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: ۴ قرارداد سرمایه گذاری فردا (۴ مرداد) با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بندر شهید بهشتی چابهار به امضا خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان درباره قراردادهای که فردا در بندر چابهار امضا می‌شود، اظهار کرد:  قراردادها با توجه به اهمیت سواحل مکران و افق بلندمدت توسعه‌ای که برای بندر چابهار در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است، منعقد می‌شود.

وی با بیان اینکه قراردادهای یاد شده به روش ساخت، بهره برداری وB.O.T  خواهد بود،تصریح کرد: این قراردادها در زمینه جمع آوری مواد زائد کشتی ها، احداث مخازن نگهداری LPG، احداث مخازن فرآورده های نفتی و احداث انبار چندمنظوره در بندر شهید بهشتی چابهار است و در مجموع  ارزش ریالی آن در  حدود ۱۸۳  میلیارد تومان است.

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، قرارداد جمع‌آوری مواد زائد نفتی و روغنی کشتی‌ها با اهداف افزایش ایمنی و زیست محیطی با مبلغ کل سرمایه گذاری ۱۹۵۷۱۳ میلیون ریال با شرکت چهار بهار پالایش صنعت به امضا خواهد رسید. همچنین قراردادی در زمینه ذخیره‌سازی و صادرات نفت با احداث مخازن فرآورده‌های نفتی به روش B.O.T و با مبلغ سرمایه‌گذاری۹۸۰۰۰۰میلیون ریال به امضا خواهد رسید و شرکت نفت و گاز بلوچستان با احداث مخازن نگهداری LPG با ظرفیت۲۶۵۰۰۰تن در زمینه صادارت LPG با کشور پاکستان فعالیت خواهد کرد.

به گفته وی، با ابلاغ مشوق‌های ویژه بندر چابهار نوع نگاه و نگرش بخش‌های خصوصی، صاحبان کالا به بندر چابهار تغییر یافته به گونه‌ای که ترغیب و تشویق هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران را در پی دارد و تاکنون جمع کثیری از متقاضیان سرمایه‌گذاری به این بندر مراجعه کرده‌اند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: با توجه به توسعه بندر چابهار و افزایش ظرفیت بندر چابهار از۲/۵میلیون تن به۸/۵میلیون تن در سال پس از افتتاح فاز اول و به دنبال ارائه بسته تشویقی و تخفیفات سازمان بنادر و دریانوردی به بندر چابهار در سال۹۷با توجه به حجم کالاهای وارداتی و صادراتی از طریق این بندر اقیانوسی و نیاز به احداث انبارهای چند منظوره، عقد قرارداد با شرکت توسعه سیراف غرب در راستای پاسخ به تقاضای موجود در زمینه احداث انبار و ظرفیت های ایجاد شده در زمینی به مساحت۳هکتار و با ظرفیت۵۷۶۰۰۰تن به امضا خواهد رسید. مبلغ کل این سرمایه‌گذاری ۱۲۸۱۵۵میلیون ریال است.

آقایی همچنین اعلام کرد: امضای تفاهم نامه به منظور احداث مینی پالایشگاه  با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون دلار به ظرفیت ۱۴ هزار بشکه بنزین، گازوییل و مازوت در روز و قابل توسعه تا ۴۰ هزار با شرکت چهاربهار پالایش صنعت از دیگر اسنادی است که فردا مبادله می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از آغاز بهره‌برداری از ۲ دستگاه مکنده غلات در این مراسم خبرداد و گفت: با بهره‌برداری از این دو دستگاه و ورود این مکنده ها ، تجهیزات بندر به روز تر و ارائه خدمات بهتر صورت می‌گیرد وشناورها و  کشتی های غلات با سرعت بالایی تخلیه می‌شوند. فردا علاوه بر امضای۴قرارداد فوق، مراسم کلنگ‌زنی ساخت نخستین ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی جنوب کشور در بندر شهید بهشتی چابهار بین سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت توسعه تجارت زندگی که اوایل خرداد ماه سال جاری به امضا رسیده بود، نیز برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این قرارداد با سرمایه‌گذاری۲۸۰۰میلیارد ریال برای ساخت نخستین ترمینال تمام مکانیزه سبز و هوشمند مواد معدنی­ در بندر شهید بهشتی چابهار بین سازمان بنادر و دریانوردی و این شرکت امضاء شده است و با ظرفیت اشتغالزایی۳۷۵نفر در زمینی به مساحت۱۳هکتار اجرا می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: تمامی تجهیزات مورد استفاده این پروژه با ظرفیت بارگیری سه هزار تن بر ساعت انواع مواد معدنی را داراست و این تجهیزات، طبق آخرین استانداردهای فنی و زیست محیطی اتحادیه اروپا ساخته شده که طراحی و ساخت بخش زیرساختی و انتقال مواد در داخل این ترمینال، با بهره گیری از توان مهندسی متخصصان ایرانی انجام خواهد شد.این مواد معدنی شامل سنگ آهن خرد شده، کنسانتره آهن و مس، گندله ، آهن اسفنجی، بریکت آهن، کلینکر، کرومیت و غیره است.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، وی  افزود: طرح یاد شده  طی ۲سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و مدت زمان استفاده از این ترمینال نیز۲۰سال است.

نظر شما