شناسهٔ خبر: 57121 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

بازدید معاونت امور زیربنایی پدافند غیر عامل کشور از بندر چابهار

بندر شهیدبهشتی چابهار نقطه قوت کشور در برون‌رفت از تحریم‌ها

بازدید معاونت امور زیربنایی پدافند غیر عامل کشور در رأس هیأتی امروز (بیستم مرداد) به منظور بازدید از طرح های توسعه ای بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری و مطالعات مفهومی پدافند غیر عامل وارد بندر چابهار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، معاونت امور زیربنایی پدافند غیر عامل کشور در رأس هیأتی امروز (بیستم مرداد) به منظور بازدید از طرح‌های توسعه‌ای بنادر شهیدبهشتی و شهید کلانتری و مطالعات مفهومی پدافند غیر عامل وارد بندر چابهار شد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در نشست مشترکی که با موضوع بررسی مطالعات مفهومی پدافند غیرعامل در بندر شهید بهشتی چابهار برگزار شد اظهار کرد: اختصاص بخشی از کالاهای اساسی کشور از طریق بندر چابهار به منظور بهره مندی از ظرفیت‌های ایجاد شده در این بندر و با هدف تمرکززدایی از بنادر حوزه خلیج‌فارس و تأمین نیازهای اساسی استان سیستان و بلوچستان و استان های همجوار کرمان، خراسان‌جنوبی و سمنان ضروری است.

آقایی برقراری تعادل، کاهش هزینه و زمان و حرکت و مقاوم سازی، بازدارندگی و آمادگی در برابر تحریم ها و تهدیدات آینده را در راستای اهداف پدافند غیر عامل ضروری خواند و تدبیر و جدیت در مباحث مربوط به دریای عمان را از اولویت های دریایی کشور خواند.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان بر تکمیل و احداث راه‌آهن چابهار – ایرانشهر – زاهدان بعنوان یکی از زیرساخت های اصلی توسعه محور شرق کشور تأکید و ایجاد دسترسی های ریلی در بنادر و اتصال به شبکه حمل و نقل ریلی کشور را بعنوان مهمترین عوامل کاهش بهای تمام شده کالا و ایجاد مزیت رقابتی حائز اهمیت خواند که سرمایه گذاری دولت همراه با ایجاد مشوق‌های بخش خصوصی بمنطور ورود و تکمیل کننده این حوزه ضرورت دارد.

معاونت زیربنایی پدافند غیر عامل کشور در این نشست اظهار داشت: اهمیت بندر راهبردی و اقیانوسی چابهار از دوران دفاع مقدس و به عنوان بندر پشتیبان خارج از محدوده خلیج فارس عینیت یافت.

سردار ساسانی پیشرفت و توسعه حاصل شده در بندر چابهار در زمینه واردات، صادرات، ترانزیت و پیوند با کشورهای همسایه را مثبت و قابل تقدیر خواند و افزود: بندر شهید بهشتی با توجه به توسعه و ظرفیت هایی که در آن ایجاد گردیده و با رعایت مباحث پدافند غیر عامل؛ نقطه قوت کشور در برون رفت از محدودیت ها و تحریم های یکجانبه ای است که تسریع در توسعه آن برای دشمنان و تهدیدکنندگان، بازدارندگی ایجاد می نماید.

وی پیش‌بینی‌های لازم و مطالعات پدافند غیر عامل را در حوزه های واردات، صادرات، خدمات بندری و خطوط کشتیرانی مورد تأکید و بر اجرای آیین‌نامه مرزبانی زیستی پدافند غیر عامل، طرح مدیریت بحران در حوادث احتمالی، تعریف و تعیین مسئولیت در مواجهه با شرایط اضطرار، برگزاری مانورهای سالیانه با موضوعات سایبری و دریایی و برگزاری دوره های آموزشی را جهت آمادگی در شرایط بحران تصریح کرد.

معاون زیربنایی پدافند غیر عامل کشور پیشرفت طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار و تأمین تجهیزات استراتژیک در زمان کوتاه مدت برجام را بسیار مثبت و حائز اهمیت ارزیابی کرد و گفت: حمایت و پیگیری سازمان پدافند غیر عامل در جهت تصویب راه های دسترسی و اتصال به پسکرانه بندر و درب های خروج بندر شهید بهشتی و همچنین الحاق فاز ۵ به طرح کنونی امری ضروری است.

در پایان مدیر کل مدیریت بحران، پدافند غیر عامل و HSE سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این جلسه گفت: دستورالعمل طرح مدیریت بحران در سازمان بنادر و دریانوردی مدون و مصوب و به بنادر ابلاغ گردیده است

نظر شما