شناسهٔ خبر: 57247 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه آهن قم خبر داد:

رشد ۲۹ درصدی صادرات به کشورهای CIS از راه‌آهن قم

محسن اعتماد مدیرکل راه‌آهن قم از رشد ۲۹ درصدی صادرات کالا به کشورهای CIS طی ۴ ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، محسن اعتماد با تشریح عملکرد چهارماه نخست سال جاری در این اداره کل گفت : طی این مدت، تناژ تخلیه با میزان ۳۲ هزار و ۴۵۰ تن، رشد ۱۹ درصدی و بارگیری با میزان ۶ هزار و ۷۸۰ تن، رشد ۹۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین سهم این منطقه از بارگیری، از نوع صادرات بوده افزود: بارگیری از این منطقه با هدف صادرات به کشور های عضو CIS بوده و در ۴ ماهه نخست امسال با بارگیری ۵۴ واگن به میزان ۳ هزار و۴۰۳ تن، رشد ۲۹ درصدی را شاهد بودیم.

مدیرکل راه آهن قم اضافه کرد: عمده کالاهای صادراتی بارگیری شده کاشی،گرانول، روغن ماشین آلات و مواد پلاستیکی بوده است.

اعتماد، کانتینر را از دیگر کالاهای تخلیه و بارگیری شده در شهرک صنعتی کاوه خواند و عنوان کرد: در ۴ ماهه نخست امسال تعداد واگن کانتینردار بارگیری شده با رشد ۱۳۸ درصدی به ۳۱۶ کانتینر رسیده است.

تعداد واگن کانتینر دار تخلیه شده نیز با رشد ۲۰۱ درصدی، ۳۴۶ کانتینر بوده است.

وی اضافه کرد: در این منطقه به طور متوسط ماهیانه ۳۰ واگن بارگیری و ۱۴۸ واگن تخلیه می‌شود.

به گفته اعتماد؛ در چهار ماه نخست سال گذشته بیش از ۴.۲ میلیون تُن کیلومتر بار و در مدت مشابه امسال نیز با افزایش ۸۹ درصدی بیش از هشت میلیون تُن کیلومتر بار از طریق ریل و راه آهن قم حمل شده است.

اعتماد در ادامه با اشاره به لزوم اتصال چشمه های بار به راه آهن، گفت: سالانه ۱۹ میلیون تن بار از مناطق مهم باری قم جابه جا می‌شود که این مساله فرصت خوبی برای راه آهن است تا در راستای کاهش هزینه ها و جلوگیری از آلودگی هوا، بخشی از این میزان بار را از سطح جاده به ریل منتقل کند.

رشد ۳۱.۵ درصدی آمار مسافر

از سوی دیگر مدیرکل راه آهن قم با تاکید بر افزایش آمار جابجایی مسافر در راه آهن قم، گفت: در چهار ماه نخست امسال، ۳۸۹ هزار و ۹۸ مسافر از ایستگاه مرکزی قم خارج و ۳۶۹ هزار مسافر نیز وارد شده اند که در مجموع ۷۵۸ هزار و ۹۸ مسافر از طریق ریل و راه آهن قم جابه جا شده اند که این تعداد نشانگر رشد ۳۱.۵ درصدی مسافر جابجا شده نسبت به مدت مشابه پارسال است.

وی با اشاره به مزیت استفاده از راه آهن نسبت به جاده گفت: در چهار ماه نخست سال گذشته حدود ۲۶۹ میلیون نفر کیلومتر مسافر از طریق خطوط آهن قم جابه جا شده اند که در مدت مشابه امسال با افزایش ۳۳ درصدی، این مقدار به حدود ۳۵۸ میلیون نفر کیلومتر رسیده است.

اعتماد افزود: در حال حاضر روزانه چهار رام قطار از قم به تهران و بالعکس و سه رام قطار مسافری کوپه ای از قم به مشهد و بالعکس با ضریب اشغال بیش از ۹۰ درصد در حال سرویس دهی است.

وی گفت: با توجه به اقبال زیاد مردم برای سفر ریلی به مشهد، قطارهای مسافری ملایر، کرمانشاه و اراک به مشهد از ۱۵ مردادماه جاری از ایستگاه محمدیه به ایستگاه مرکزی راه آهن قم منتقل شد.

برچسب‌ها:

نظر شما