شناسهٔ خبر: 57359 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی مطرح کرد:

بسته حمایتی سازمان بنادر برای صاحبان کالا و کشتیرانی‌ها/ ارایه تشویق و تخفیف به صاحبان کالا و خطوط کشتیرانی

محمدعلی حسن‌زاده معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی از اعلام بسته حمایتی سازمان بنادر برای صاحبان کالا و کشتیرانی‌ها در هفته آینده خبر داد و گفت:

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد علی حسن زاده با بیان اینکه اعمال نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار از سوی دولت به ۲۵ قلم کالای اساسی محدود شده است، تصریح کرد:سازمان بنادر در دریافت تعرفه‌ها تا پیش از این و تا زمانیکه مقدور بود مبنا را دلار ۴۲۰۰ تومانی گذاشته بود اما بر اساس مصوبه دولت دیگر هیچ نوع خدماتی با این نرخ ارائه نمی شود.

وی مبنای تازه محاسبه تعرفه های دلاری سازمان بنادر را نرخ‌های اعلام شده در سامانه های «سنا» و «نیما» اعلام کرد و افزود: بر اساس مجوز بانک مرکزی سازمان بنادر و دریانوردی می‌تواند برای تعیین تعرفه‌ها از نرخ‌های این دو سامانه بهره ببرد اما با تاکید وزیر راه و شهرسازی قرار این است که مبنای ما نرخ سامانه «نیما» باشد که همواره از دیگر نرخ‌ها ارزانتر است.

حسن‌زاده با اشاره به برخی اظهار نظرها که تعرفه های بندری ایران پیش از این نیز نسبت به دیگر کشورها بالاتر بود و با تغییر نرخ ارز گرانتر هم خواهد شد، تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهدکه تعرفه بنادر ایران ابدا نسبت به دیگر بنادر بیشتر نیست بلکه هزینه تمام شده بنادر ما بیشتر است که آن هم به ماندگاری کالا در بنادر و هزینه دموراژ مربوط است نه تعرفه های بندری.

 معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با افزایش تعرفه های بندری با توجه به تغییر مبنای محاسبه نرخ دلار، تاکید کرد: سازمان بنادر در بندر چابهار با اعمال تخفیف های ۹۰درصدی در تعرفه ها نشان داده است که به دنبال رونق بنادر بوده و افزایش درآمد را هدف خود نمی داند، بنابراین برای کمک به صاحبان کالا و کشتیرانی ها بسته های حمایتی متنوعی را طراحی کردهایم.

 وی در رابطه با این بسته‌های حمایتی به مانا، گفت: با توجه به تحریم های تازه و نوسانات نرخ ارز سازمان بنادر و دریانوردی تصمیم گرفت که بسته های حمایتی را در این رابطه تعریف کند.

 به گفته حسن زاده سازمان بنادر و دریانوردی اجازه یافته برای صاحبان کالا و خطوط کشتیرانی که با این سازمان قراداد منعقد می کنند، تخفیف ها و مشوق های متنوعی ارائه دهد.

 وی در این باره افزود: قبلا تعرفه ها به صورت علی السویه اعمال می شد اما بر اساس تصمیم های تازه و شرایط موجود، صاحبان کالا و خطوطی که بیشترین مراوده را با بنادر داشته باشند مشمولحمایت سازمان بنادر و تخفیف در تعرفه ها خواهند شد.

 معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی در پایان، زمان رونمایی از بسته های حمایتی را هفته آینده اعلام کرد و از طراحی مشوق هایی برای خطوط کشتیرانی خارجی خبر داد و تصریح کرد:برای حمایت از ناوگان ملی نیز بسته حمایتی جداگانه ای تعریف کرده ایم که آن نیز اعلام خواهد شد.

نظر شما