شناسهٔ خبر: 57385 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

در کارگروه تخصصی زیربنایی و معماری استان هرمزگان صورت گرفت؛

تایید طرح‌هادی شهر تازیان پایین/ بررسی اجرای خدمات طرح ویژه بندرکنگ

ابراهیم رستم گورانی مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان از تایید طرح‌هادی شهر تازیان پایین در كارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی خبر داد.

رستم گورانی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به تصمیم‌گیری‌های صورت گرفته در این نشست با بررسی طرح هادی، عنوان کرد: شهر تازیان از شهرهای زیر ۲۵ هزار نفری استان و داری جمعیتی بالغ بر دو هزار و ۸۳۳ در سال ۹۵ است که با احتساب نرخ رشد ۳.۵ در سال ۱۴۰۳ به چهار هزار نفر خواهد رسید.

وی در در ادامه با اعلام اینکه مساحت محدوده شهر ۱۵۲ هکتار پیش بینی شده و مساحت ۶۰۶ هکتار معادل ۳.۹  برابر محدوده به عنوان حریم شهر درنظر گرفته شده است، گفت: به دلیل همجواری این شهر با مركز استان، تهیه طرح‌هادی شهری برای آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان در ادامه با تشریح طرح‌هادی شهرهای زیر دو هزار نفر گفت: طرح‌هادی در راستای برنامه توسعه و عمران شهری است که برای شهرهای زیر دو هزار نفر با نام طرح جامع و تفضیلی اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: در این طرح کاربری اراضی شهری، معابر و یا ضوابط ساخت و ساز بر مبنای اصول شهرسازی مشخص می‌شود.

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان اظهار داشت: همچنین در اجرای این طرح استراتژی کلان شهری با رویکرد‌هایی مانند کشاورزی، صنعتی ، ترافیکی... مشخص می‌شود.

گورانی افزود: این طرح توسط دفتر فنی استانداری به مشاور ذیصلاح ارجاع شده و پس از جلسات متعدد كمیته كارشناسی و اصلاحات، طرح در جلسه كارگروه امور زیربنایی و شهرسازی تصویب و به شورای برنامه ریزی استان فرستاده شد.

اجرای خدمات طرح ویژه بندرکنگ مورد بررسی قرار گرفت

رستم گورانی در ادامه این گفت و گو با اشاره برگزاری کمیته تخصصی معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجد ارزش در استان گفت: با توجه به اتمام افق طرح‌های تفضیلی و جامع شهر بندرکنگ همچنین پیرو مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون لزوم تهیه طرح ویژه برای این شهر اجرای طرح ویژه برای بندرکنگ مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: این طرح با رویکرد حفاظت از میراث فرهنگی، تاریخی، زیست محیطی و طبیعی شهر همچنین ارزشهای ملموس و ناملموس موجود در آن در طرح توسعه شهر و كلیه ضوابط و مقررات، منشورها و آیین نامه‌های ملی و بین المللی و در هماهنگی با برنامه مدیریتی ثبت جهانی بندركنگ تهیه می‌شود.

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی هرمزگان گفت: در راستای جلوگیری از تهیه طرح‌های متعدد و موازی با رویكرد حفظ آثار تاریخی و ثبت جهانی، پس از بررسی‌های كارشناسی در جلسات متعدد شورای راهبری استان، به جهت هم اندیشی و تصمیم گیری نهایی در زمینه تدوین شرح خدمات، مورد بررسی قرار گرفت.

وی هرمزگان افزود: پس از تائید شرح خدمات طرح ویژه بندركنگ، به مشاور طرح جهت شروع به كار و انجام مطالعات ارائه خواهد شد.

گورانی در پایان یاداور شد: امید است با رویكرد جدید در طرح ویژه بندركنگ شاهد شهری پویا با رویكرد توسعه پایدار و همچنین قابلیت ثبت جهانی باشیم.

گفتنی است این نشست با حضور مدیركل دفتر معماری و طراحی شهری وزارت راه و شهرسازی ،مدیركل دفتر امور شهری استانداری، مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شهردار بندركنگ انجام شد.

نظر شما