شناسهٔ خبر: 57546 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

در سی و چهارمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر مطرح شد:

نگاه لوکس به صنعت هواپیمایی خسارات وارد کرد/ تاکید بر تغییر سیاست‌های کلان صنعت به توسعه‌ای

جلسه معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: نگاه لوکس به صنعت هواپیمایی، خسارات زیادی وارد کرده است، اگر آزادسازی نرخ بلیت صورت نمی گرفت صنعت هواپیمایی کشور از بین می رفت

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری سی و چهارمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با حضور علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، محمد محب خدایی معاون گردشگری و سایر اعضای این ستاد در سازمان هواپیمایی کشوری برگزار شد.

علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این نشست اظهارداشت: ستاد هماهنگی خدمات سفر سهم بزرگی در سازندگی کشور دارد، اگر هر یک از ما که در این مناصب هستیم کار را درست انجام دهیم به توسعه یافتگی کشور کمک کرده ایم، ما در کشوری هستیم که ابزار بسیار زیادی داریم اما هنوز توسعه یافته نیستیم و این بدان معناست که از ابزاری که در دست داریم درست استفاده نکرده ایم.

وی افزود: بخش حمل و نقل هوایی که اثرگذاری بی بدیل در توسعه کشور دارد و بسیاری از نقاط دنیا که در گذشته توسعه یافته اند به حوزه حمل و نقل هوایی توجه کرده اند برهمین اساس یکی از سیاست هایی که در گذشته در کشور ما مورد توجه بوده توجه به توسعه حمل و نقل هوایی است.

عابدزاده افزود: هدف گیری و برنامه ریزی درست بوده است اما متاسفانه استفاده از هواپیما در کشور ما به یک کالای لوکس تبدیل شد، این در حالی است که در دنیا برنامه ها به سمتی پیش می رود که سفرهای ارزان ایجاد شود چراکه سفر یکی از نشانه های توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: متاسفانه نگاه لوکس به صنعت هواپیمایی، خسارات زیادی وارد کرده است، اگر آزادسازی نرخ بلیت صورت نمی گرفت صنعت هواپیمایی کشور از بین می رفت، یکی از مسائلی که تا دو سال قبل داشتیم این بود که خطوط هوایی نمی توانستند پول سوخت خود را بپردازند، آزادسازی نگرش ها را عوض کرد هرچند برخی مشکلات وجود دارد.

وی افزود: ما باید تلاش کنیم که این اتفاقی که در نرخ بلیت هواپیما افتاده به روند درستی که این صنعت در پیش گرفته لطمه نزند، سیاست هایی که امروز در سازمان هواپیمایی کشوری دنبال می شود، توسعه ای است، قوانین جدیدی در حوزه نظارت در پیش گرفته شده است تا بحث ایمنی و استاندارد در بالاترین سطح رعایت شود.

عابدزاده اضافه کرد: در بحثی که مربوط به ستاد سفر است مشکلاتی وجود دارد، چراکه وظیفه این ستاد تولید سفر است و صنعت هواپیمایی کشوری که باید با این ستاد همگام باشد، آنطور که باید در این مسیر نتوانسته ایفای نقش کند، هنوز بسیاری از شهرهای کشور به هم متصل نیستند و این موضوع یک معضل بزرگ برای گردشگری داخلی است كه باید همت كرد این معضل حل شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: ما برای رفع این نیاز از جت های ۵۰ نفره استفاده می کنیم، خوشبختانه این روند آغاز شده است و تا حدود زیادی موفق بوده است.

وی گفت: بازگشتن به شرایط گذشته به معنای از بین رفتن صنعت هواپیمایی کشور است، نباید تحت تاثیر جو قرار بگیریم، حمل و نقل هوایی عیار سنجش توسعه کشور است به همین منظور لازم است نگاه ویژه به آن داشت و ما نباید روند درستی که در این حوزه ایجاد شده است را متوقف کنیم.

عابدزاده افزود: ما امیدواریم که بتوانیم نقش مفید و خوبی در ستاد خدمات سفر داشته باشیم و بتوانیم تمام نقاط کشور را به هم متصل کنیم.

مرتضی دهقان معاون هوانوردی وامور بین الملل سازمان هواپیمایی كشوری نیز اظهارداشت: ۵۵ درصد گردشگران در دنیا از طریق حمل و نقل هوایی جا به جا می شود و ما باید در کشور با گسترش این صنعت در کشور سهم حمل و نقل هوایی را در صنعت گردشگری توسعه بدهیم، شرایطی که به کشور اعمال شده است در حوزه تحریم ها، شرکت های هواپیمایی را هم دچار مشکلاتی داشته است که باعث بالا رفتن هزینه ها و کاهش مسافر شده است و امیدواریم با حل این مشکلات روند رو به رشدی را شاهد باشیم.

وی خاطرنشان كرد: ۳۴ درصد هزینه های خطوط هوایی در جهان صرف تامین سوخت می شود اما در کشورمان این هزینه ۱۹ درصد است چراکه ما به خطوط هوایی برای تامین سوخت سوبسید می دهیم، ۵۰ درصد هزینه های هواپیمایی داخلی، هزینه های ارزی است، برخی می گویند بالا رفتن نرخ ارز ربطی به سوخت هواپیماها ندارد این موضوع صحت ندارد.

دهقان افزود: تحریم های جدید و محدودیت های پیش روی نیاز به همت و تلاشی مضاعف  دارد تا بتوانیم اهداف غیر انسانی را خنثی كنیم.

وی گفت: آزادسازی برای شرکت های هواپیمایی صورت گرفت و نزدیک به ۷۰ درصد بلیت های کشور تابع مقررات ابطال و تغییر است و حدود ۳۰ درصد چارتری است، بسیاری از سایت هایی که هواپیمای چارتری ارائه می دادند به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی کردیم و آمادگی داریم در این حوزه با معاونت گردشگری همکاری داشته باشیم.

دهقان با اشاره به اینكه  حضور و نظارت دستگاه های نظارتی در این بخش پررنگ باشد افزود: تاكنون نگاه ها به صنعت حمل ونقل هوایی غیر توسعه ای بوده است كه این امر آفت این صنعت به شمار می رود و باید سیاستهای كلان صنعت به سیاست های توسعه ای تغییر یابد.

معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی كشوری گفت: شرایط تحمیلی تحریم بر صنعت باعث شده فشارهای زیادی به شركت جهت تامین ناوگان و قطعات وارد شود و افزایش هزینه های عمومی در ماههای اخیر نیز باعث شد كه سفرهای هوایی كاهش یابد.

وی تصریح كرد: هم اكنون ۳۱۰ فروند هواپیما در كشور با متوسط عمر ۲۴ وجود دارد كه ۱۵۰ فروند آن فعال است و ۵۰ درصد هزینه های حمل و نقل هوایی ارزی است.

محمد محب خدایی معاون گردشگری نیز در این نشست گفت: وظیفه سنگینی در ستاد سفر بر دوش ما است، باید تلاش کنیم سفر در کشور جاری باشد، ایجاد سفرهایی بانشاط که جریان اقتصادی را در کشور ایجاد می کند از وظایف مهم ستاد است.

وی افزود: مشکلاتی که در این بخش به وجود آمده است باید سریعا در ستاد بررسی و حل شود، چراکه یکی از ارکان تشکیل ستاد بررسی و رفع مشکلات و موانع در این بخش بوده است.

محب خدایی افزود: هدف از تشکیل ستاد خدمات سفر، سیاست گذاری، برنامه ریزی، ساماندهی و نظارت بر خدمات سفر است و اگر می خواهیم صنعت و گردشگری پویا بمانند باید حمایت شوند، براساس آمار سفرهای جاده ای ۹۵ درصد رشد کرده است باید ببینیم که در حوزه حمل و نقل هوایی و سفرهای هوایی در کشورمان در چه رتبه ای در سطح دنیا قرار دارد.

معاون گردشگری اظهار داشت: نقش کلیدی هر دستگاه باید دیده شود، موضوعاتی که در ستاد سفر مطرح می شود باید به صورت جدی پیگیری و اجرایی شود، همانطور که برای کالای اساسی برنامه ریزی شده است، سفر یک خدمت اساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

محب خدایی ادامه داد: اگر بخواهیم اقتصاد گردشگری جایگزین اقتصاد نفت شود باید واقعیات را ببینیم و برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: ما نمی گوییم آزادسازی نرخ بلیت نباشد اما باید یک سقفی برای این موضوع قائل شویم، دفاتر خدمات مسافرتی و ایرلاین ها با بالا رفتن هزینه ها در این بخش متضرر می شوند چراکه قدرت خرید مردم بالا نرفته است.

معاون گردشگری افزود: اگر از ابزارهای قانونی به درستی استفاده شود می توان مشکلات را حل کرد، اعضای ستاد سفر باید توجه کنند از مدیریت جزیره ای خارج شویم تا بیشترین مطلوبیت را در بین مردم ایجاد کنیم.

نظر شما