شناسهٔ خبر: 57996 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

ترسیم افق کاری و اهتمام به پایداری تجارت همه جانبه در راستای موافقتنامه چابهار

جلسه مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در راستای تسهیل ترانزیت کالاهای کشور افغانستان از طریق بندر چابهار با مدیر عامل منطقه ویژه دوغارون و مدیر کل سرمایه‌گذاری و روابط بین‌الملل استانداری خراسان رضوی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در نشستی که در مشهد مقدس و با حضور مدیر عامل منطقه ویژه دوغارون و مدیر کل روابط بین‌الملل استانداری خراسان رضوی برگزار گردید اظهار کرد: ساخت و توسعه بندر چابهار در قالب ۵ فاز و با رویکرد ایجاد امکان دسترسی برای کشورهای همسایه محصور در خشکی به آبهای آزاد و به عنوان سوپاپ اطمینان بنادر کشور در دستور کار دولت قرار گرفت که با افتتاح و بهره‌برداری از فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی در سال گذشته ظرفیت این بندر به ۸ و نیم میلیون تن ارتقا یافت.

آقایی افزود: با بازاریابی‌های صورت پذیرفته شاهد افزایش بیش از ۵۰ درصد کالاهای وارده به بندر چابهار از بنادر مبدأ بصورت مستقیم بودیم که فرآیند تخلیه و خروج این کالاها در کوتاهترین زمان ممکن صورت پذیرفت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، گفت: مولفه‌های زمان و هزینه دو رکن اساسی برای تجار و صاحبان کالا است که با اختصاص مشوق‌های ویژه بندر چابهار توسط سازمان بنادر و دریانوردی، عدم‌انتظار نوبت تخلیه و بارگیری کشتی‌ها و همچنین استفاده از تجهیزات مدرن این حوزه، توجه تجار را به این بندر معطوف نموده است.

وی افزود: در حال حاضر بندر چابهار با درافت ۵/۱۶- متر می‌تواند پذیرای کشتی‌های سایز بزرگ در تمامی فصول بوده که استفاده از این نوع شناورها نیز سبب کاهش هزینه‌های وارد بر کالا در حمل و نقل دریایی می باشد که این مهم می‌تواند رقابت‌پذیری نسبت به سایر بنادر کشور و منطقه ایجاد نماید.

در این نشست مدیر عامل منطقه ویژه دوغارن ضمن تحسین زیرساختهای ایجاد شده در بندر چابهار به تشریح ظرفیتها و پتانسیل‌های منطقه ویژه دوغارون پرداخت و رفع مشکلات و تسهیل انتقال کالا فی مابین ایران و افغانستان را خواستار شد.

فرامرز سلطانی تصریح کرد: باید تمامی تجار، بازرگانان و مسئولین دو کشور در جهت ایجاد و پایداری تجارت همه‌جانبه و ترسیم افق کاری در راستای توافق‌نامه چابهار اهتمام ورزند.

نظر شما