شناسهٔ خبر: 58394 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

یک نماینده مجلس مطرح کرد؛

بنادر به جهت بحث حاکمیتی قابل واگذاری نیست/ تاکید بر رعایت قوانین در مورد اپراتوری هندی ها در بندر چابهار

اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بنادر به جهت بحث حاکمیتی و امنیتی قابل واگذاری به شرکت و یا کشور دیگر نیست و این امر نه تنها در مورد ایران صدق نمی کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اسدالله قره خانی درباره راهبری یکی از ترمینال فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار، ‌ گفت: بنادر به جهت بحث حاکمیتی و امنیتی قابل واگذاری به شرکت و یا کشور دیگر نیست و این امر نه تنها در مورد ایران صدق نمی‌کند بلکه در مورد سایر کشورها هم چنین رویکردی وجود دارد. لذا ناآشنا بودن با قوانین به منزله واگذاری یک بندر از جنبه حاکمیتی نیست.

وی ادامه داد: در مورد اپراتور هندی تمام قوانین رعایت شده است و از طرفی شرکت هندی  IPGL شریک ایرانی دارد که این امر برای مجموعه‌های اپراتوری بسیار مناسب است چرا که باعث توسعه فعالیت آنها می‌شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شرکت هندی با حضورش در بندر شهید بهشتی چابهار سلب مالکیتی از سازمان بنادر و دریانوردی نکرده است.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، وی با بیان اینکه حضور سرمایه‌گذار و اپراتور خارجی برای توسعه بنادر اتفاق مهمی است که باید همه مجموعه‌های توسعه‌ای به این سمت حرکت کنند، خاطرنشان کرد: حضور هندی‌ها در بندر چابهار ضمن اینکه  به فعال سازی آن کمک می‌کند باعث می‌شود که سرمایه گذار و اپراتور با ترانزیت کالا برای ما درآمد ایجاد کند و این امر در شرایط تحریمی ایران بسیار مثبت است.

نظر شما