شناسهٔ خبر: 58430 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری استان همدان؛

نباید هزینه برخی از کالاها بر رانندگان تحمیل شود

مصطفی پناهنده مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان همدان گفت: نباید هزینه برخی از کالاها از سوی شرکت ها بر رانندگان تحمیل شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان همدان، مصطفی پناهنده در جمع روسای ادارات راهداری، مسئولان انجمن‌های صنفی و مدیران شرکت‌های باربری شهرستان‌های رزن، کبودراهنگ و اسدآباد به بحث حمل و نقل و افزایش قیمت‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: شرکت های حمل و نقل با عدم رعایت قوانین موجب شده‌اند تمامی هزینه‌ها از سوی برخی شرکت‌ها در خصوص بعضی از کالاها بر رانندگان تحمیل شود.

وی افزود: عدم توجه به این موضوع موجب تشکیل کمیسیون‌های رسیدگی به تخلفات شده و شرکت‌ها موظف به پاسخگویی هستند.

پناهنده، خطاب به مسئولان شرکت‌های حمل و نقل یاداور شد: با توجه به اعطای مجوز وظائفی به شما محول شده است که باید طبق ضوابط و مقررات حمل و نقل به مقصد برسد.

وی ادامه داد: گاهی مشکلاتی مانند عدم تحویل بار به لحاظ مغایر بودن با کیفیت اعلام شده برگشت می‌خورد و این موارد باید طبق مقررات، مطابق با حواله صادر شده و با مسئولیت شرکت، کرایه‌ها پرداخت شود.

مدیرکل راهداری استان همدان، داشتن مدیر فنی به لحاظ کنترل ناوگان را امری مهم عنوان و خاطرنشان کرد: دقت در درج مشخصات مبدأ و مقصد، ارقام کرایه‌ها و سایر موارد از جمله وظائف شرکت‌ها بوده و قابل رصد کردن است.

مصطفی پناهنده اضافه کرد: بر روی بارنامه به جز کرایه، بیمه و درصد حق دولت مطلب دیگری درج نشود و طبق اسناد دقیق مشخص نوشته شود.

وی افزود: عدم رعایت هر یک از موارد فوق موج جرائم ناشی از رسیدگی در کمیسون‌ها خواهد شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان همدان با اشاره به اینکه نکته  قابل توجه دیگر رعایت ظواهر و جوانب فیزیکی شرکت‌ها است، ابراز داشت: علاوه بر الزام در حفظ و نگهداری تأسیسات، سایر شئونات لازم نیز باید رعایت شود.

پناهنده در ادامه با تأکید بر اینکه یکی دیگر از موارد مهم، متصدیان به کار گرفته شده در شرکت‌هاست، تصریح کرد: علی رغم لزوم حضور مدیران شرکت‌ها بعضا متصدیان، عامل انجام امور شده و حتی فراتر از شرح وظائف عمل می‌کنند که این موارد ضرورت دقت نظر مدیران شرکت‌ها را هر چه بیشتر می طلبد.

وی افزود: لازم است مدیران شرکت‌ها با ملبس کردن متصدیان به اونیفورم و درج اتیکت، نام فعالان حوزه خود را به ارباب رجوع بشناسانند.

این مسئول با بیان اینکه بازرسی و نظارت از شرکت‌ها به شکل مستمر، ویژه و نامحسوس انجام می‌شود، اذعان داشت: باید با رعایت مقررات از بروز مشکلات جلوگیری کنیم به ویژه در این برهه که حساسیت امور اقتصادی زیاد شده لازم است با رقابت سالم و رعایت قوانین، فعالیتی مناسب ارائه شود.

مدیرکل راهداری استان همدان در خصوص ناوگان ملکی نیز تصریح کرد: لزوم بغل نویسی این ناوگان و حفظ و نگهداری و استفاده از این ناوگان بسیار مهم است و مالکان شرکت‌ها باید به این موضوع توجه کنند.

مصطفی پناهنده با اشاره به اینکه فعالیت در شرکت‌ها تنها با حضور داشتن کافی نیست، اظهار داشت: بکارگیری توان شرکت‌ها امری ضروری است و باید با اتخاذ راهکارهای مناسب، همه شرکت‌ها دامنه فعالیت خود را گسترش دهند

وی در پایان بر تکمیل مندرجات بارنامه به منظور پیشگیری از قاچاق کالا، رعایت نرخ عرف طبق تعرفه‌های اعلام شده، صدور بارنامه جهت ناوگان ملکی شرکت ها، ارسال به موقع فیش های واریز شده، عوارض دولتی حمل بار حداقل هفته ای یکبار و کنترل و نظارت توسط انجمن ها تأکید کرد.

نظر شما