شناسهٔ خبر: 58447 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

یادداشت آخوندی در مقدمه سند آمایش مراکز لجستیک کشور؛

لجستیک؛ پیش‌ران کسب و کار

عباس آخوندی امضا عباس آخوندی*: لجستيك نه‌تنها پشتيبان كسب‌‌وكار است، بلكه با توسعه خدمات آن به طرف‌های سوم، چهارم و پنجم در دنيا، به نوعی پيش‌ران كسب‌وكار تبديل شده است.

 در دنیای امروز مراكز لجستیك نه‌تنها حلقه اتصال شیوه‌های مختلف حمل‌ونقل و محل تجمیع و بهبود اقتصاد مقیاس در عملیات حمل‌ونقل کالا هستند، بلكه به سکویی برای ارائه خدمات ارزش افزوده لجستیک از قبیل بیمه، خدمات مالی، كنترل كیفیت، بسته‌بندی، دسته‌بندی کالا و مرکزهای ایجاد خدمات ارزش افزوده بر کالاهای خام تبدیل شده‌اند.

در این عرصه فقدان نگاهی جامع و کلان­نگر به شبکه­ای از انواع مرکزهای لجستیک در کشور که بتواند ضمن پشتیبانی از نیازمندی­های محلی، جریان کالا در شبکه تبادلات ملی و فراملی را بهبود بخشیده و با ایجاد امکان‌های حمل‌ونقل ترکیبی و چندوجهی در سراسر ایران زمینه انتقال بخش قابل توجهی از جریان کالا به سمت حمل‌ونقل پاک، ایمن و ارزان ریلی را فراهم نماید، همواره محسوس بوده است که خوشبختانه سند آمایش مركزهای لجستیك با رویکردی جامع و با توجه به ابعاد مختلف موضوع تلاش نموده است تا شاید مشکل دیرینه نبود سند ملی آمایش سرزمینی در کشور دست‌کم در حوزه لجستیک مرتفع گردد.

كشور ایران با توجه به فراز و نشیب‌های سیاسی و اقتصادی پیش‌رو، نیاز به سیاست­گذاری صحیح و توجه به استانداردها و بعدهای مختلف خدمات لجستیک و همچنین توجه به تجارب سایر کشورها در این حوزه دارد. چه آنکه بررسی تجارب سایر کشورها در این حوزه موید این مهم است که اقتصاد مقیاس نقش مهمی در شکل­گیری و تداوم فعالیت این مرکزها خواهد داشت.

از این رو به معاونت حمل‌ونقل ماموریت دادم با توجه به ماهیت فرابخشی مقوله لجستیك، ستادی متشكل از تمامی ذی‌نفعان اصلی حوزه لجستیك در کشور تشكیل داده و با بهره‌گیری از الگوهای برنامه­ریزی ریاضی و استفاده از نقطه نظرات خبرگان و پرهیز از هرگونه تفوق رویکردهای شخصی، سلیقه­ای و سیاسی، نسبت به تهیه طرح آمایش مراکز لجستیک و سند آن اقدام نماید.

به یاری خداوند این كار به پیش رفت و طرح پیشنهادی با تغییراتی جزئی مورد تأیید و تصویب ستاد مراكز لجستیك كشور قرار گرفت. لذا می‌توان گفت برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، سندی از جنس آمایش ملی، البته در حوزه لجستیك مورد تصویب یك نهاد بالادست فرابخشی قرار گرفته و برای همه دستگاه­های ذی‌ربط لازم‌الاجرا می­گردد.

در انتها لازم است از تلاش‌های همه همکارانم در معاونت حمل‌ونقل و دفتر طرح جامع و مدل­های حمل­ونقل كه با به‌كارگیری متخصصان امر و انجام هماهنگی با نهادهای متعدد ذی‌ربط، موفق شدند در حداقل زمان نسبت به تدوین چنین سندی اقدام نمایند، و هم‌چنین شورای هماهنگی ترابری و اعضای ستاد مراکز لجستیک سپاس‌گزاری کرده و توفیق ایشان را در پیاده‌سازی و اجرای هر چه مطلوب­تر مفاد این سند مهم از خداوند متعال خواستار باشم.

* وزیر راه و شهرسازی و رییس ستاد مراکز لجستیک کشور

برچسب‌ها:

نظر شما