شناسهٔ خبر: 5870 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

نریمان در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی:

شهرهای جدید با مکان‌یابی دقیق راه‌اندازی می‌شوند/ شرط تعیین شهردار در شهرهای جدید/گردشگری و اشتغالزایی دو اولویت ایجاد شهرها

بازدید محسن نریمان از پایگاه خبری مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از ایجاد شهرهای جدید در برخی استان‌های کشور خبر داد و به یک راه حذف حاشیه‌نشینی اشاره کرد.

محسن نریمان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درباره برنامه پیش رو برای ادامه روند ایجاد شهرهای جدید گفت: با توجه به سیاست‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی، نسل نو شهرهای جدید با مطالعات قوی و در مکان‌های مناسب ایجاد خواهند شد.

وی با اشاره به اسامی این شهرها اظهار کرد: شهرهای جدید "پارس" در عسلویه، "طیس" در چابهار، "هورا" در همدان، "شهرک طوسان" در مازندران، "خوارزمی" در استان تهران، "ایوانکی" در سمنان، "پرنیان" در قم و "لارستان" در استان فارس نسل نو شهرهای جدید هستند و مطالعات لازم برای مکان‌یابی این شهرها دقیق تر از دوره قبل صورت می‌گیرد.

نریمان درباره هدف از راه‌اندازی این شهرها توضیح داد: در نسل نو شهرهای جدید امور گردشگری و اشتغالزایی مد نظر است؛ به عنوان مثال بر اساس هماهنگی به عمل آمده با وزارت نفت شهر جدید پارس در عسلویه ایجاد خواهد شد. 

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: نیاز اولیه شهرهای جدید مطابق نظر وزیر راه و شهرسازی ایجاد راه‌های ارتباطی از جمله آزاد راه‌ها، بزرگراه‌ها و ارتباطات ریلی است که باید لحاظ شود. در همین زمینه برای شهرهای پردیس، پرند، گلبهار، بهارستان و مجلسی خط ریلی و آزاد راه سهند - تبریز هم برای شهر جدید سهند در نظر گرفته شد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درباره تقسیم‌بندی کشوری این شهرها اظهار کرد: در این زمینه محدودیتی وجود ندارد و اگر نتیجه مطالعات مثبت باشد در برخی از استان‌ها امکان تشکیل چند شهر جدید وجود دارد. به عنوان مثال در استان اصفهان سه شهر جدید داریم و یک شهر جدید دیگر هم در حال طراحی است. اگر در رابطه با ساماندهی جمعیت هماهنگی‌های لازم انجام شود حاشیه‌نشینی‌ها کم رنگ و به تدریج کنار می‌روند؛ شهرهای جدید علاوه بر استاندارد بودن ارزانتر از شهرهای مادر هم هستند.

نریمان درباره شرایط شهردار داشتن این شهرها تاکید کرد: بر اساس قانون شهرهای جدید اگر جمعیت این شهرها به ۱۰ هزار نفر برسد باید شهردار تعیین شود اما با ایجاد شهرداری کار شرکت عمران شهرهای جدید تمام نمی‌شود و ما همچنان در کنار این شهرها هستیم./

نظر شما