شناسهٔ خبر: 58752 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

با حضور رییس جمهور آذربایجان رخ داد:

افتتاح بزرگراه باکو – آستارا

بزرگراه بزرگراه « باکو – آستارا » تا مرز جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه طی مراسمی با حضور الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از خبرگزاری رسمی آذرتاج ، «صالح محمد اف» رئیس اداره راه جمهوری آذربایجان در باره ساخت این بزرگراه، گفت: طول جاده قبلی باکو – آستارا تا مرز جمهوری اسلامی ایران ۲۴۳ کیلومتر بوده که با بهره برداری از بزرگراه جدید ، این مسیر ۳۸ کیلومتر کوتاه تر سد و به ۲۰۴ کلیومتر رسید.

وی افزود: این بزرگراه چهار باندی ۲۰۴ کیلومتری با مشارکت چند شرکت از جمهوری آذربایجان ، ترکیه ، ایتالیا ، آلمان و آمریکا و طی چند مرحله و در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ میلادی اجرا شد.

رئیس اداره راه جمهوی آذربایجان گفت: در طول مسیر این بزرگراه در مجموع ۲۴ پل ، ۶۶ گذرگاه زیر زمینی ، ۴ تونل و زیر ساخت های دیگر احداث شده است . 

بزرگراه جدید 'الت ' ( حومه باکو ) – آستارا- مرز جمهوری اسلامی ایران بر اساس وام اختصاص یافته از سوی بانک جهانی، بانک توسعه آسیا و بانک توسعه و مرمت اروپا ساخته شده است. 

جاده قبلی که باکو را به آستارا وصل می کرد یک جاده قدیمی، فرسوده ، کم عرض و ناهمواره بود و مشکلات عدیده ای برای رانندگان کامیون ها در حمل و نقل بین المللی در این مسیر ایجاد می کرد.

بهره برداری از بزرگراه جدید باکو - آستارا که جزو دالان بین المللی حمل و نقل شمال –جنوب به شمار می رود ، علاوه بر تامین حرکت راحت خودرو ها، موجب توسعه گردشگری و کشاورزی و حمل و نقل در این مسیر می شود .

نظر شما