شناسهٔ خبر: 58845 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

در سومین جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان بیان شد:

اجرای طرح پیاده راه‌سازی خیابان ارم/ تشریح جزییات پروژه‌های بازآفرینی استان قم

جلسه معاون امور عمرانی استانداری قم با اشاره به ضرورت احداث پارکینگ موتورسیکلت در هسته مرکزی شهر قم گفت: این کمبود موجب بهم ریختگی ظاهری و بی نظمی در خیابان انقلاب(چهارمردان) شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، محسن بهشتی در سومین جلسه ستاد بازآفرینی شهری در سال جاری با اشاره به طرح پیاده راه‌سازی خیابان ارم، افزود: مردم از اجرای این طرح به دلیل حذف ترافیک و شلوغی در این محور رضایت دارند، ولی نبود پارکینگ در ابتدای خیابان انقلاب این رضایت را تحت شعاع قرار داده است.

وی اضافه کرد: باید هر چه سریع‌تر طرحی برای احداث پارکینگ موتورسیکلت در این نقطه از شهر اجرایی شود.

معاون امور عمرانی استانداری قم ادامه داد: در این راستا باید خانه‌های فرسوده‌ای در خیابان انقلاب یا ارم تملک و برای احداث پارکینگ موتورسیکلت در نظر گرفته شود.

بهشتی خاطرنشان کرد: همزمان با اجرای طرح بازآفرینی شهری قم و با توجه به این که این بافت‌ها در مرکز شهر قرار گرفته و روزانه آمد و شدهای زیادی به این مناطق صورت می گیرد، باید پارکینگ نیز در محله‌های قدیمی جانمایی شود تا آمد و شد وسایل نقلیه به ویژه برای ساکنان این مناطق تسهیل شود.

وی در ادامه با تاکید بر این که مباحث بازآفرینی نیاز به هماهنگی بیشتری در ستاد دارد، افزود: مراحل بعدی پیاده راه‌سازی خیابان ارم تا زمانی که مشکل پارکینگ موتورسیکلت در هسته مرکزی شهر به ویژه در ابتدای خیابان انقلاب حل نشده، نباید اجرایی شود.

وی تاکید کرد: در طرح پیاده راه‌سازی خیابان ارم کار با کیفیتی با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی ذیربط انجام شد و اکنون نیز باید آسیب‌شناسی به ویژه پیرامون معضلات ترافیک به وجود آمده در آن منطقه انجام شود.

معاون امور عمرانی استانداری قم با بیان این که پیاده راه‌سازی خیابان ارم طرح حیثیتی بود، ادامه داد: با تجربه‌ای که از اجرای این طرح کسب کردیم، برای طرح‌های دیگر نیازی به صرف این مقدار انرژی نیست و همه دستگاه‌های زیربنایی در طرح‌های مشابه وظیفه خود را می‌دانند.

عملیات پیاده راه‌سازی خیابان ارم، حد فاصل سه راه بازار و ابتدای خیابان انقلاب با اعتباری بالغ بر ۳۵میلیارد ریال و زمان اجرای چهار ماه با هدف حذف ترافیک، افزایش ایمنی، سهولت در آمد و شد و زیبایی منظر شهری از ابتدای نیمه دوم آذرماه ۹۶، آغاز شد.

رئیس اداره عمران و بهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان قم نیز در این جلسه گفت: امسال بالغ بر ۴۴میلیارد ریال اعتبار جذب و به طرح های بازآفرینی شهری که قراداد آنها به تازگی منعقد شده، تزریق شده است.

فهیمه فتاحی زاده با اشاره به برخی از طرح‌های اجرا شده در قالب بازآفرینی شهری، افزود: طرح ساماندهی محوطه بیت النور با اعتبار ۱۹میلیارد ریال سال گذشته آغاز شد و در مدت چند ماه به پایان رسید و ساماندهی بیت النور تا آب انبار لب چال با اعتبار بیش از ۱۹میلیارد ریال نیز به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: احداث درمانگاه امام علی النقی(ع) سال گذشته با اعتبار ۸۴میلیارد ریال آغاز شد و اکنون ۴۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رئیس اداره عمران و بهسازی بیان کرد: احداث مدرسه فاطمیه در منطقه انارستان شهرک فاطمیه با اعتبار ۴۷میلیارد ریال که ۳۷درصد پیشرفت فیزیکی دارد، مدرسه شیخ آباد در همان منطقه با پیشرفت ۱۵درصد و ساماندهی محور غیاثیه تا آب انبار درخت پیر با پیشرفت ۴۵درصد در حال انجام است و آسفالت معابر محلات هدف بازآفرینی با اعتبار ۳۶میلیارد ریال از دیگر طرح‌های بازآفرینی شهری است.

فتاحی زاده خاطرنشان کرد: کف‌سازی و جداره سازی گذر باغ پنبه به دلیل حجم آمد و شدها در سه مرحله اجرایی تعریف که بتن ریزی تا ابتدای خانه یزدان پناه تکمیل شد و در حال حاضر برای آمد و شد مردم مشکل خاصی وجود ندارد.

در حال حاضر مساحت بافت فرسوده (بافت ناکارآمد میانی) شهر قم یک هزار و ۵۸۹ هکتار است که ۳۱۵ هکتار آن، مساحت بافت تاریخی این شهر می‌باشد.

نظر شما