شناسهٔ خبر: 58891 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مسئول دبیرخانه دائمی فناوری‌های نوین صنعت ساختمان خبر داد:

احداث ۱۰ ايستگاه جدید شتابنگاری زلزله در مشهد مقدس

محمدرضا مهردوست سرپرست دفتر منطقه‌ای شمال شرق مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی از احداث ١٠ ایستگاه جدید شتابنگاری زلزله در شهر مقدس مشهد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، محمدرضا مهردوست با بیان این مطلب گفت:  تفاهم‌نامه مشترکی فی ما بین مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و شهرداری مشهد به منظور احداث ١٠ ایستگاه جدید شتابنگاری زلزله در شهر مقدس مشهد منعقد شد .

سرپرست دفتر منطقه‌ای شمال شرق مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به نهایی شدن فرایند تدقیق نقشه گسل‌های شهر مشهد، بر لزوم به کارگیری و راه اندازی سیستم‌های هشدار و پاسخ سریع زلزله برای كلان شهرهای كشور و بویژه شهر مقدس مشهد در راستای اعمال بهینه و ارتقاء مدیریت بحران كشور تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد و نصب دستگاه‌های شتاب نگار تاثیر زیادی در ایجاد سیستم هشدار زلزله و همچنین برنامه‌ریزی و اقدامات مناسب در هنگام وقوع زلزله دارد، افزود:  شتاب نگارها و ثبت جنبش نیرومند زمین در زمان وقوع زلزله در مهندسی زلزله و زلزله شناسی کاربرد بسیاری دارد زیرا بدون داشتن این اطلاعات نمی‌توان طراحی و برنامه‌ریزی دقیقی برای ساختمان‌های مقاوم در مقابل زلزله انجام داد.

مهردوست با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۲ شتاب نگار در خراسان رضوی فعال است که از این تعداد تنها دو مورد در دانشگاه فردوسی و اداره کل راه و شهرسازی فعال هستند، تصریح کرد: ایجاد ۱۰ ایستگاه شتاب نگار در مشهد فازاول راه‌اندازی یک سیستم هشدار سریع و در واقع یکی از مصادیق شهر هوشمند است.

وی افزود: بر پایه اطلاعات ثبت شده توسط این ایستگاه‌ها در آینده می‌توان دو سامانه هوشمند هشدار دهنده دیگر را نیز فعال کرد.

 

 

نظر شما