شناسهٔ خبر: 59116 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن خبر داد؛

ابلاغ دستورالعمل واگذاری زمین به فضاهای ورزشی و فرهنگی

حمید رضا عظیمیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از ابلاغ دستورالعملی برای تسهیل در تامین اراضی مورد نیاز ساخت فضاهای عمومی شامل بناهای فرهنگی، تفریحی و ورزشی در غیرکلانشهرها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حمیدرضا عظیمیان معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: براساس این دستورالعمل و برای رفاه حال مردم در شهرهای کمتر برخوردار، زمین به صورت رایگان و با حفظ بقای دائمی مالکیت سازمان ملی زمین و مسکن به عنوان نماینده دولت بر عرصه و با قید مهلت سه سال برای ساخت فضای فرهنگی یا ورزشی طبق طرح مصوب و با صورتجلسه به شهرداری، جمعیت هلال احمر و یا نهاد کتابخانه عمومی استان مربوطه تحویل داده می‌شود.

معاون وزیر راه وشهرسازی، هدف از ارائه این پیشنهاد توسط این سازمان به وزارت راه و شهرسازی را تسهیل دسترسی شهروندان شهرهای کمتر برخوردار به امکانات فرهنگی، ورزشی و تفریحی اعلام کرد و گفت: با موافقت وزیر راه و شهرسازی توانستیم این دستورالعمل را به همه استانها ابلاغ کنیم.

وی افزود: در صورتی که دستگاه های یاد شده به جای تحویل زمین، خواستار انعقاد قرارداد واگذاری عرصه و با انتقال مالکیت عرصه پس از اجرای طرح باشند، مبنای واگذاری زمین به آنها قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت خواهد بود که عرصه مورد نظر به قیمت کارشناسی روز انعقاد قرارداد در قالب اجاره به شرط تملیک و با شرایط دریافت وجه (بهای کارشناسی) به صورت ۱۰ درصد نقد و بقیه حداکثر ۲۰ ساله خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خواست دولت تدبیر و امید در این طرح ارائه خدمات رایگان و یا نازل به شهروندان است، اضافه کرد: این مجموعه ها می توانند در متن صورتجلسه یا قراردادهای واگذاری منعقد شده حداکثر ۱۰ درصد اعیانی را در قالب تجاری با رعایت طرح های مصوب شهری لحاظ کنند تا بتوانند از پس هزینه هایی که برعهده آنهاست، برآیند.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به دستور رئیس جمهوری درباره اهمیت پروژه بازآفرینی شهری اشاره کرد و به ایرنا، گفت: درصورتی که اراضی ملکی سازمان با کاربری ورزشی و فرهنگی، هم در محلات موضوع برنامه بازآفرینی شهری و هم در سایر مناطق شهری موجود باشد، اولویت واگذاری با اراضی واقع در مناطق بازآفرینی شهری خواهد بود.

نظر شما