شناسهٔ خبر: 59132 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رحیمی انارکی:

استقبال مردم از مشوق‌های تسهیلاتی بانک مسکن/ کاهش نقش سازندگان غیرحرفه‌ای در تولید مسکن

ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن با تأکید بر اینکه برخلاف تصور عمومی در حوزه پرداخت تسهیلات مشکلاتی به وجود نیامده و استقبال مردم کم نشده است گفت: در حال ارائه بسته‌ای تأمین مسکن برای حمایت از اقشار کم درامد هستیم که در این بسته تلاش خواهد شد تا نقش سازندگان غیرحرفه‌ای در تولید مسکن کمرنگ شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک مسکن  با اشاره به اینکه طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه ۷۴ درصد افزایش‌یافته است گفت:برخلاف آن چیزی که تصور عمومی است در حوزه پرداخت تسهیلات مشکلاتی به وجود نیامده و استقبال مردم کم نشده است زیرا آمارهای ۶ ماه گذشته بانک مسکن حاکی از آن است که بااینکه کاهش معاملات را شاهد هستیم ولی در حوزه تعدادی بیش از ۵۴ درصد افزایش پرداخت تسهیلات راداریم.

رحیمی انارکی با تأکید بر اینکه ازلحاظ مبلغی شاهد افزایش ۵۸ درصدی در نیمه نخست امسال هستیم تصریح کرد: آخرین آمار بانک مسکن که در هفته گذشته جمع‌بندی شده حاکی از آن است که استفاده از صندوق پس‌انداز یکم ۱۲۰۰ فقره تسهیلات بوده که نشان می‌دهد کماکان روند خوبی برای ارائه تسهیلات است و خوشبختانه عکس‌العملی منفی از سوی مردم درزمینهٔ استفاده از محصولات متنوع ارائه‌شده توسط این بانک مشاهده نشده است.

وی با اشاره به اینکه بعید نیست که با روندی که در حال پیشروی است میزان درخواست‌ها از ناحیه کلان‌شهرها به سمت شهرهای میان جمعیتی رفته و بیشتر در آن حوزه‌ها استفاده شود تصریح کرد:به‌هرحال مکانیسم‌های در نظر گرفته‌شده از سوی سیاستگزاران همچنان کار خودش را انجام می‌دهد.

رحیمی انارکی بابیان اینکه ۷۰۰  الی ۸۰۰  فقره در روز تقاضای افتتاح حساب صندوق پس‌انداز یکم در بانک مسکن ثبت می‌شود افزود:تنها اتفاقی که در این زمینه روی‌داده است این است که طی یک ماه گذشته برداشت از حساب و مانده سپرده‌گذاران کاهش‌یافته بااین‌حال ۳۶۰ الی ۳۶۷۰ هزار حساب صندوق مسکن یکم وجود دارد که این رقم در حال افزایش است.

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: افزایش برداشت از سپرده‌های صندوق یکم به نظر می‌آید به این خاطر است که به دلیل شرایط فعلی اقتصاد افرادی که امتیاز تسهیلات خود را کسب کرده‌اند مازاد منابع را از حساب خارج می‌کنند که اقداماتی دیگر برای حفظ ارزش پول خود انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه پیشنهادات ویژه‌ای برای شرایط فعلی بازار مسکن ارائه‌شده است اظهار کرد:چند نمونه از این پیشنهادات  که ما منتظر تصویب آن‌ها هستیم عبارت‌اند از افزایش سقف تسهیلات از طریق اوراق حق تقدم تا حد صندوق پس‌انداز یکم و افزایش مدت صدور پروانه ساختمانی از ۱۵ سال به بیش از ۲۰ سال.

رحیمی انارکی در پایان با تأکید بر اینکه بانک مسکن به دنبال راه‌حلی برای تأمین مسکن اقشار ضعیف جامعه است گفت:  ما در تلاش هستم تا با ارائه پیشنهادات و پس‌ازآنکه تعادل به بازار بازگشت نقش سازندگان غیرحرفه‌ای را در تولید مسکن کم‌رنگ کنیم تا بتوانیم دستاوردهایی که در چند سال گذشته داشته‌ایم حفظ و تقویت کنیم.

نظر شما