شناسهٔ خبر: 59644 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

بیت اللهی خبر داد:

طرح حریم قانونی گسل‌ها در پنج شهر تهیه شده است

جلسه دبیر کارگروه ملی زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی گفت: طرح تعیین حریم قانونی گسل ها برای نخستین بار در تهران انجام و سپس در شهرهای مشهد، کرج، تبریز و کرمان تهیه شد.

 به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان قم ، علی بیت اللهی در کارگروه تدقیق گسل‌ها و تعیین حرایم آنها در شهر قم، افزود: کشور ایران، منطقه لرزه‌ خیزی است که به‌ طور متوالی زمین ‌لرزه ‌های مخرب و بزرگی در آن رخ می ‌دهد.

وی اضافه کرد: بر این اساس باید در نقاطی که ساخت و ساز انجام می شود، نقشه‌های گسل با دقت تهیه و روی نقشه شهرها پیاده و به مردم اطلاع رسانی شود.
وی ادامه داد: برای اجرایی شدن این طرح، بندهای حقوقی، سندی و قانونی از جمله نخستین سند حقوقی آیین نامه ۲۸۰۰ساختمان کشور موجود است و همه مهندسان موظف هستند طبق این آیین نامه ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله بسازند.

بیت اللهی گفت: حریم قانونی گسل‌ها ابتدا باید در این کارگروه، سپس شورای مدیریت بحران و شورای امور زیربنایی و فنی مصوب شود و پس از تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری، در هیات دولت نیز به تصویب برسد و ابلاغ شود.

وی افزود: ساختمان‌های ضروری از جمله بیمارستان‌ها، نیروی انتظامی و اداره‌های آب، برق و گاز ساختمان‌هایی هستند که فعالیشان پس از وقوع زلزله ضروری است و نباید روی حریم گسل ها ساخته شود.

وی افزود: حریم گسل‌های زلزله باید به مردم اطلاع رسانی شود تا افرادی که می‌خواهند پروانه ساخت اخذ نمایند، مطلع باشند، ولی در هر حال ممنوعیتی برای احداث ساختمان های مسکونی روی گسل وجود ندارد.

این مسئول در وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: ۱۶ بیمارستان تهران و حتی ساختمان سازمان مدیریت بحران کشور در حریم گسل ساخته شده است و خط لوله مخازن سوخت از جنوب تهران تا منطقه شهران که در مجاور ارتفاعات قرار دارد، روی گسل می باشد.

وی تصریح کرد: اگر گسل‌ها از ابتدا روی نقشه‌های شهری مشخص شده بود، اکنون این تعداد برج در استان‌های مختلف روی گسل‌های زلزله ساخته نمی شد.
وی افزود: ولی هنوز هم فرصت داریم تا اشتباهات گذشته جبران شود، زیرا ساختمان‌ها پس از ۲۰ سال فرسوده می‌شوند و می‌توان از ساخت ساختمان جدید روی این نقاط جلوگیری کرد.

بیت اللهی با بیان این که ایران جزو پنج کشور اول دنیا از نظر تعداد ایستگاه شتاب نگاری است، گفت: با توجه به این که تمام دستگاه‌های موجود قدیمی است، تعدادی دستگاه جدید خریداری نمودیم که پنج عدد از آن ها به استان قم تخصیص داده خواهد شد.

وی در ادامه با تاکید بر این که طرح تفصیلی شهر قم باید بر اساس این حریم بازنگری شود، افزود: انتظار داریم تا پایان سال با همفکری همه دستگاه های مسئول حریم گسل شهر قم تهیه شود و اساتید دانشگاه، نیروهای تخصصی سازه، زمین شناسی و دورسنجی نیز در این زمینه کارگروه را یاری نمایند.
وی تاکید کرد: همه نقشه ها نشان می دهد در اطراف شهر قم گسل های زلزله زیادی موجود است.

مدیرکل راه و شهرسازی قم نیز گفت: تهیه نقشه حریم گسل‌ها در جلسه‌های کارگروه مدیریت بحران، امور زیربنایی و فنی و شورای برنامه ریزی مطرح می شود تا به تصویب برسد و تهیه این نقشه نیز با همکاری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی انجام می شود.حسن صبوری افزود: با تهیه این نقشه زمین و عرصه های شهری با فناوری‌های روز شناسایی می شود تا در احداث ساختمان‌های مهم فاصله از گسل رعایت شود و مشکلات پس از زلزله کاهش یابد.

محسن اوروجی مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم نیز گفت: تهیه نقشه حریم گسل استان هفته آینده در شورای مدیریت بحران استانداری مطرح و مصوب می شود تا پایان سال انجام شود.

یکی از اعضای هیات علمی شبکه ملی شتاب نگاری نیز گفت: با نصب دستگاه‌های شتاب نگار در ثانیه‌های اول وقوع زلزله و قبل از این که موج مخرب زلزله به شهر برسد می توان سیگنال‌های هشدار برای شریان های حیاتی مثل اداره گاز ارسال نمود.

احمد شاهوار افزود: همچنین دقایقی پس از زلزله نیز دستگاه‌های شتاب نگار مرکز اصلی زلزله را مشخص می کنند تا تیم های مدیریت بحران، امدادی و راهداری هر چه سریع تر به آن منطقه اعزام شوند.

در این جلسه تهیه طرح حریم گسل‌های شهر قم با مسئولیت اداره کل راه و شهرسازی این استان مصوب شد.

نظر شما