شناسهٔ خبر: 59950 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

در شش ماهه نخست سال جاری:

صادرات ۳میلیون و ۷۱۰ هزار تن كالا از مرزهای زمینی كشور/ ورود ۲۴۱ هزار مسافر با ۳۶ هزار وسیله نقلیه به کشور

کامیون‌های خروجی از مرز طی ۶ ماهه سال ۹۷، در مجموع ۹۲۴هزار تن كالاهای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی وارد و ۳ میلیون و ۷۱۰هزار تن كالا از مرزهای كشور صادر شده است، كه نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ میزان واردات از مرزهای جاده‌ای ۸ درصد كاهش و میزان صادرات ۱۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، حسین متولی حبیبی مدیركل دفتر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات این سازمان با اعلام این خبر افزود: از میان مرزهای جاده‌ای كشور، مرز بازرگان با سهم ۵۶ درصدی فعال‌ترین مرز در زمینه واردات كالا به كشور به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای میرجاوه  و خسروی با ۱۰  درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی افزود: عملكرد مرزهای جاده‌ای در زمینه صادرات كالا از كشور نشان می‌دهد در مدت مذكور مرز بازرگان با ۲۶درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای میلك با ۱۴ درصد و دوغارون با ۱۱ درصد قرار دارند.

مدیركل دفتر فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: سهم كامیون‌های ایرانی در صادرات كالا ۶۶ درصد و در جابه‌جایی واردات كالا ۴۷ درصد بوده است.

وی با اشاره به این كه طی مدت مذكور، ۲۴۱ هزار نفر مسافر توسط ۳۶ هزار دستگاه وسیله‌نقلیه مسافری وارد كشور شدند، افزود: در جابه‌جایی این مسافران سهم اتوبوس ۲۰ درصد، مینی‌بوس ۱۵درصد و سواری ۶۵ درصد است.

همچنین تعداد ۲۴۳ هزار نفر توسط ۳۵هزار دستگاه وسیله‌نقلیه مسافری از كشور خارج شدند كه سهم اتوبوس ۲۷ درصد، مینی‌بوس ۹ درصد و سواری ۶۴درصد بوده است

متولی درخصوص آمار تردد وسایل‌نقلیه مسافری در مرزهای كشور گفت: در مدت مذكور، بیشترین تردد ورودی وسایل نقلیه مسافری در مرزهای دوغارون با ۳۱ درصد و سرو با ۲۳ درصد و بیشترین تردد خروجی در مرزهای دوغارون ۳۱درصد و سروبا ۲۱درصد بوده است

وی خاطرنشان كرد: از مجموع مسافران وارد شده به كشور ۱۰۵هزار نفر مسافر خارجی و۱۳۶ هزار نفر مسافر ایرانی بوده و از مجموع مسافران خارج شده از كشور ۹۰ هزار نفر مسافر خارجی و  ۱۵۳ هزار نفر مسافر ایرانی از مرزهای جاده‌ای كشور خارج شدند.

نظر شما