شناسهٔ خبر: 60045 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بیت‌اللهی تشریح کرد؛

جزییات دو زمین لرزه ۴.۹ و ۴.۵ ریشتری قصر شیرینِ کرمانشاه و پارودِ سیستان و بلوچستان

علی بیت اللهی رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جزئیات دو زمین لرزه ۴.۹ و ۴.۵ ریشتری قصر شیرین در کرمانشاه و پارود در سیستان و بلوچستان را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، زلزله‌هایی در روز گذشته ۲۵ مهرماه در قصر شیرین استان کرمانشاه و پارود استان سیستان و بلوجستان به بزرگای ۴.۵ و ۴.۹ ریشتر رخ  داد. به گفته بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، زلزله قصر شیرین با بزرگی ۴.۹ زلزله قابل‌توجهی است و نشان‌دهنده وجود بقایای تنشی است که با رخداد زلزله ۷.۳ ازگله کرمانشاه در ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۹۶ شروع به رهائی و تا حال حاضر نیز ادامه دارد. زلزله پارود سیستان و بلوچستان نیز در ایالت لرزه زمین ساختی مکران واقع است که به دلیل واقع شدن در شمال محدوده استراتژیک بنادر جنوب شرقی همانند چابهار اهمیت ویژه پیدا می‌کند.

زلزله ۴.۹ ریشتری قصرشیرین

علی بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درباره توصیف این زمین لرزه‌ها، گفت:  ساعت ۶:۴۶:۵۶ روز ۲۵ مهرماه ۱۳۹۷، با گذشت حدود ۱۱ ماه از زمین لرزه ویرانگر ازگله کرمانشاه با بزرگی ۷.۳، پس‌لرزه نسبتا بزرگی با بزرگای ۴.۹ در ۸ کیلومتری جنوب غربی قصر شیرین رخ داد. محاسبات بر مبنای روابط پس لرزه ها، نشان می دهد که این زلزله نیز جزو پس‌لرزه‌های زلزله ازگله ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ محسوب می شود.

وی ادامه داد: زلزله ۴.۹ قصر شیرین در راستای سامانه گسلی پیشانی کوهستان در ایالت لرزه زمین ساختی زاگرس واقع شده و چنین به نظر می رسد که ادامه جنبائی این گسله بزرگ زاگرس، موجب رخداد زمین لرزه ۴.۹ قصر شیرین شده است.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: رومرکز زلزله ۴.۹ قصر شیرین در فاصله ۴۰ کیلومتری رومرکز زلزله ازگله و ۶۶ کیلومتری رومرکز زلزله ۵.۹ تازه آباد(زمین لرزه ۴ شهریور ۱۳۹۷) قرار گرفته است که ابعاد ناحیه و فواصل قرارگیری رومرکز زلزله ها نسبت به هم بیانگر وسعت زون تاثیر زمین‌لرزه‌ها و گسیختگی‌های زیر سطحی گسله های منطقه غرب استان کرمانشاه است. رومرکز زلزله در ۸ کیلومتری جنوب‌غرب قصر شیرین و در ۳۰ کیلومتری غرب سرپل ذهاب نزدیک به مرز ایران – عراق واقع می‌شود.

به گفته این استاد دانشگاه، رومرکز زلزله در غرب رودخانه مرزی الوند و در نیز در ۲ کیلو متری غرب مسیر اصلی مرز خسروی که مسیر دو بانده و مهمی است در نزدیکی آبادهایی مانند سید سعید، سید سهراب و نی پهن سیف الله و چند آبادی کوچک دیگر قرار می‌گیرد. منطقه رومرکزی زلزله ۴.۹ منطقه‌ای کم‌تراکم  و کوهستانی که خسارت و تلفاتی از رخداد این زمین لرزه گزارش نشده است.

در شکل های زیر موقعیت مرکز زلزله نسبت به مراکز جمعیتی دیگر اطراف و عوارض طبیعی منطقه نشان داده شده است.

زلزله ۴.۵ پارود سیستان و بلوچستان

بیت اللهی همچنین در بیان جزئایت زلزله ۴.۵ ریشتری پارود سیستان و بلوچستان نیز توضیحاتی ارایه کرد و گفت: زمین لرزه با بزرگی ۴.۵ در مورخه ۲۵-۷-۱۳۹۷ در جنوب شرقی کشور و در استان سیستان و بلوچستان رخ داد. این زمین لرزه در ساعت ۱۸:۲۳:۳۵ بوقوع پیوست که عمق کانونی زلزله ۱۹ کیلومتر گزارش شده است. موقعیت زمین لرزه نشان می دهد که منطقه مکران سیستان و بلوچستان از نظز تکتونیکی زون فعالی است و وجود گسله های بزرگ و زمین لرزه های رخ داده تاریخی و دستگاهی موید این مطلب است.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همچنین اعلام کرد: رومرکز زلزله در نوار کوهستانی با مورفولوژی خشن و پستی و بلندهایی که نشان دهنده تکتونیک منطقه است واقع می گردد، سری گسله های موارزی با راستای شرقی – غربی رومرکز زلزله ۴.۵ پارود را احاطه کرده است. در شمال مرکز این زلزله، گسله های عبوری از خطه استان کرمان و ایران مرکزی در استای شمالی – جنوبی وارد گستره تاثیر این زمین لرزه می گردند. گسل های عمده محاطی رومرکز زلزله ۴.۵ پارود را می توان گسل بام پشت در شمال و قصرقند در جنوب با راستای شرقی – غربی نام برد.

به گفته وی، مرکز زمین لرزه ۴.۶ در ۲۲ کیلومتری شمال شرق پارود سیستان و بلوچستان، ۱۶ کیلومتری غرب سرباز و ۲۹ کیلومتری جنوب غرب آشار قرار گرفته است.

این مسئول با اشاره به اینکه زمین لرزه بر اساس اطلاعات مسئولان محلی، خسارت و تلفاتی نداشته است به کم بودن تراکم جمعیتی منطقه اشاره کرد و افزود: شهر ایرانشهر در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب رومرکز این زلزله قرار می گیرد و مرکز استان سیستان و بلوچستان یعنی شهر زاهدان نیز ۳۴۰ کیلومتر شمال کانون زلزله ۴.۵ پارود است که این فواصل معرف گستردگی استان نیز است.

در شکل های زیر موقعیت رومرکز زلزله نسبت به مراکز جمعیتی و گسل های منطقه و نیز عوادض طبیعی نشان داده شده است.

 

 

نظر شما