شناسهٔ خبر: 60478 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

در صحن مجلس انجام شد؛

دفاع موافقان گزینه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی از برنامه‌های مهندس اسلامی

مجلس شورای اسلامی موافقان برنامه‌های گزینه پیشنهادی تصدی وزارت راه و شهرسازی با اعلام این مطلب که مهندس اسلامی بر تکمیل مسکن مهر معقتد است و در عین حال برای کمبود مسکن مهر برنامه های اجرایی دارد، با انتخاب وی به عنوان وزیر راه و شهرسازی به دفاع از وی و برنامه هایش پرداختند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در  موافقت با مهندس محمد اسلامی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی سه نفر از نمایندگان نظرات خود را در بیان موافقت با برنامه های مهندس اسلامی اعلام کردند. محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، قاسم احمدی‌لاشکی نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و همچنین محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نقطه نظرات خود را در دفاع از اسلامی مطرح کردند. به گفته این تعداد از نمایندگان مهندس اسلامی برنامه‌های روشنی در حوزه‌های مختلف مسکن و شهرسازی و همچنین حمل و نقل ارایه کرده است و همین برنامه‌ها و به ویژه تکمیل مسکن مهر می تواند نقطه قوتی برای اسلامی باشد. در گزارش فوق جزئیات دفاع نمایندگان ارایه می شود.

برنامه مهندس اسلامی بر رفع مشکل کمبود مسکن متکی است

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در نشست علنی شنبه، ۵ آبان ماه مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، گفت: وزارتخانه راه و شهرسازی یک وزارتخانه مهم و موثر در عمران و توسعه و آبادانی کشور است و از معاونت های قابل توجهی برخوردار است که هرکدام از معاونان این وزارتخانه به لحاظ کاری به اندازه یک وزیر باید کار کنند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: طبیعی است که فردی که باید مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را برعهده بگیرد از دانش کافی برخوردار باشد و آگاه به مسائل باشد و با توجه به اینکه محمد اسلامی یک شخصیت جهادی و انقلابی است و براساس کار و تخصص در سطح کارشناسی کار را آغاز و رشد کرده و مورد اعتماد رئیس جمهور قرار گرفته است و نباید فراموش کرد وی آقازاده نیست.

رضایی کوچی تصریح کرد: محمد اسلامی دارای فوق لیسانس عمران از معتبرترین دانشگاه های دنیا است و در بنیاد مستضعفان سازمان صنایع دفاع، معاونت پدافند، شرکت هواپیمایی ایران، شورای عالی شهرسازی و شورای عالی هواپیمایی و سازمان های دیگر مسئولیت داشته و از پرونده خوب کاری در مسئولیت هایی که برعهده وی بوده برخوردار است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مهندس اسلامی با حضور در کمیسیون عمران مجلس دغدغه نمایندگان را شنید و با توجه به بررسی های صورت گرفته اکثریت اعضای کمیسیون عمران با وی موافق هستند چرا که اسلامی اهل تعامل و همکاری با مجلس است و به نقطه نظرات نمایندگان توجه می کند.

رضایی کوچی اضافه کرد: در وزارت راه و شهرسازی باید به بحث شایسته سالاری توجه شود و از نیروهای متخصص بهره برد چرا که یکی از مشکلات کشور این است که به طور مثال وزیری که مسئولیت برعهده می گیرد به صورت اتوبوسی نیرو وارد دستگاه ها می کند این در حالی است که ملاک تعهد و شایستگی باشد.

دغدغه مسکن در کشور جدی است

وی افزود: در حال حاضر دغدغه مسکن در کشور جدی است و باید ۴.۵ میلیون واحد مسکن تولید شود چرا که در حال حاضر ۲۰ میلیون نفر در بافت فرسوده ساکن هستند و باید سالانه یک میلیون مسکن تولید شود، این در حالی است که حدود ۴۰۰ هزار نفر واحد مسکن تولید می شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: با توجه به اینکه حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد، باید این پروژه ها به اتمام رسد و ایده مهندس اسلامی در رابطه با استفاده از فاینانس و ظرفیت بخش خصوصی مناسب است و باید همچنین به حل مسائل نظام مهندسی توجه شود.

قول مساعد مهندس اسلامی برای ساماندهی مسکن مهر

قاسم احمدی لاشکی نیز که از موافقان مهندس اسلامی بوده در بیان نقطه نظرات خود در موافقت با اسلامی، اعلام کرد: امروز برای وزارتخانه بزرگی که ۱۷ معاون و بیش از ۶۵ هزار نفر پرسنل دارد، تصمیم می گیریم.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی افزود: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای که خود به تنهایی به اندازه چند وزارتخانه کار دارد، حوزه زیرساخت و امور زیربنایی راه ها، سازمان بنادر، فرودگاه ها، راه آهن، هواشناسی، شهرسازی و معماری، همگی زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی هستند.

وی بیان کرد: انتخاب آقای اسلامی به عنوان وزیر پیشنهادی و سرپرست راه و شهرسازی به عنوان فردی که در وزارتخانه مذکور فعال نبوده نشان دهنده نداشتن لابی است، سرپرست باید فردی توانمند و قوی در حوزه مذکور باشد.

لاشکی اظهار کرد: قصد داشتم براساس صحبت مخالفان به بیان مطالبی بپردازم اما به دلیل تنگی وقت ناچارم نکاتی که از اهمیت بیشتری برخوردار است را بیان کنم، در حال حاضر حداقل ۸ نفر از نمایندگان نظری متفاوت با نمایندگان مخالف با آقای اسلامی دارند.

وی با اشاره به نامه دو تن از نمایندگان فراکسیون زنان به آقای اسلامی مبنی بر اینکه قصد استفاده از زنان در وزارتخانه را دارید، اظهار کرد: وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در پاسخ به این نامه مطرح کرده است مشی اینجانب شایسته سالاری است و به طور قطع از بانوان شایسته استفاده خواهم کرد اگرچه در حال حاضر نیز از خانم شرفبافی به عنوان مدیر ایران ایر استفاده شده است؛ به نظر می رسد آقای روحانی روی زمین کاری برای بانوان پیدا نکردند و از آن ها در امور مربوط به آسمان استفاده کرده است.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تعهد و پاکدستی و تخصص از مهم ترین امور است، از دکتر چمران پرسیده شد تعهد بهتر است یا تخصص و ایشان گفتند اگرچه تعهد بالاتر است ولی فردی که تعهد دارد اما تخصص ندارد در صورتی که مقامی را بپذیرد بی تقوا است.

فرم مربوط به شفافیت توسط مهندس اسلامی تکمیل شده است

عضو فراکسیون مستقلین ولایی ادامه داد: آقای صادقی رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس شورای اسلامی فرمی به آقای اسلامی ارائه دادند که آقای اسلامی آن را کاملا تکمیل کردند.

احمدی لاشکی با اشاره به سوال های مطرح شده در فرم تکمیل شده توسط اسلامی، گفت: در این فرم موضوعاتی نظیر عضویت در هیات مدیره خصوصی، هیات مدیره دولتی، وضعیت اشتغال در بخش خصوصی و عضویت در تشکل های صنفی، قرارداد مشاوره یا پیمانکاری با دستگاه های دولتی و غیردولتی مورد سوال قرار گرفت که آقای اسلامی در هیچ یک از هیات مدیره ها نقشی نداشته است.

این نماینده مردم با بیان اینکه تمامی ادعاها و پاسخ های آقای اسلامی راستی آزمایی می شود، گفت: من تاکنون وزیر پیشنهادی را ندیده ام که حتی آدرس محل سکونت خود را نیز بیان کند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت های برخی نمایندگان مبنی بر اینکه اسلامی در حوزه های مختلف برنامه ندارد، اذعان کرد: اینگونه ادعاها صحیح نیست و وی برنامه های بسیاری دارد.

وی در خصوص انطباق برنامه های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با اسناد بالادستی توضیح داد: ۴۴ درصد برنامه های ایشان با اسناد بالادستی منطق است، ۳۳ درصد همسو است و ۱۶ درصد براساس سیاست های کلی نظام است.

تاکید مهندس اسلامی به ساماندهی مسکن مهر

احمدی با بیان اینکه اگرچه در مدت حضور آقای اسلامی در مازندران ظرفیت های مدیریتی وجود داشته اما اقدامات مناسبی نیز صورت گرفته است، تاکید کرد: وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به مسکن مهر اعتقاد دارد. اگرچه آقای نیکزاد وزیر اسبق به مسکن مهر توجه داشت اما به ساماندهی راه و جاده توجه کمتری داشت. آقای آخوندی به مسکن مهر اعتقادی نداشت و هم و غم خود را در رسیدگی به مسائل راه خلاصه کرده بود اما اسلامی ساماندهی مسکن مهر را در دستورکار خود قرار داده است بنابراین نگوییم وزیر پیشنهادی اعتباری برای مسکن قرار نداده است.

این نماینده مردم با بیان اینکه وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی قطعا پاسخگوی سوالات نمایندگان خواهد بود، گفت: آقای فیضی نکته ای پیرامون عدم توجه به مسائل آموزشی در برنامه های آقای اسلامی بیان کردند در حالی که اسلامی ناکارآمدی نظام آموزشی متناسب با صنعت ساختمانی را موثر بر کیفیت حمل و نقل و مسکن می داند، قطعا برای این موضوع نیز برنامه های بسیاری دارد اما به دلیل ضیق وقت ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه باید نقش اسلامی را در پیشرفت در حوزه پهباد بررسی کنیم، اظهار کرد: بهتر است زمانی که اطلاعات کامل و جامعی در حوزه صنعت هوایی نداریم، موضوعی را مطرح نکنیم.

عضو فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملکرد اسلامی در استان مازندران بیان کرد: معضل پسماند در نوشهر حدود ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در ساری نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.

احمدی بیان کرد: اسلامی فردی است که اگر مسئولیتی بپذیرد پرکار است و چکمه پوشیده در میدان به مردم کمک می کند.

قول مساعد مهندس اسلامی برای تکمیل مسکن مهر

محمدعلی پورمختار نیز در بیان بخشی از دفاعیات خود از مهندس اسلامی در صحن علنی مجلس با اشاره به شرایط خاص کشور و دشمنی های همه جانبه آمریکای خبیث تاکید کرد: امروز نمایندگان مجلس باید با ملاحظه شرایط و درک شرایط حساس کشور به وزرای پیشنهادی معرفی شده با همدلی و اتحاد رأی مثبت بدهند تا بتوانیم با این رویکرد در برابر توطئه های دشمن مقاومت کنیم.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه البته مجلس با هیچکس عهد اخوت نبسته است، تصریح کرد: مجلس براساس برنامه های اعلامی وزرای پیشنهادی بر روند کار و عملکرد وزرا نظارت خواهد داشت و بر همین اساس سوال و اسیتضاح خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مبارزه با فساد یک اصل است و بایستی در دستور کار وزرای پیشنهادی دولت باشد، گفت: همچنین استفاده از نیروهای متعهد، متدین و قوی و انقلابی برای پیشبرد کارها باید در دستور کار وزار قرار گیرد.

اسلامی شناخت کاملی از حوزه راه و شهرسازی دارد

پورمختار، محمد اسلامی را فردی با مدیریت جهادی و انقلابی توصیف و اظهار داشت: اسلامی فردی است که بیش از ۳۰ سال سابقه مدیریتی در حوزه های مختلف داشته و ۲۶ مسئولیت در دستگاه های مختلف، شناخت کاملی از حوزه راه و شهرسازی دارد.

وی با بیان اینکه اسلامی به هیچ عنوان نگاه حزبی و جناحی ندارد، افزود: اسلامی در حوزه دریا، حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده ای تسلط ویژه ای دارد و نگاهی به سوابق وی نشان می دهد که چه مقامات بلندپایه ای از جمله مقام معظم رهبری از وی تقدیر و تشکر کرده اند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، عدالت محوری را یکی از برنامه های اصلی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی برشمرد، و یادآور شد: موضوع تحقیقات و نوآوری نیز یکی دیگر از برنامه های اسلامی است که وی در این حوزه سال ها سابقه فعالیت موثر داشته است.

مسکن مهر مسکن نیازمندان و فقراست

پورمختار یکی دیگر از برنامه های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی را توجه ویژه به حوزه مسکن برشمرد و اظهار کرد: یکی از مطالبات ویژه نمایندگان از وزیر پیشنهادی تکمیل پروژه نیمه تمام مسکن مهر است. مسکن مهر به هیچ عنوان مسکن مزخرفی نیست، بلکه مسکن نیازمندان و فقراست.

وی ادامه داد: نگاه به سوابق و تجارب وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی به ویژه در هسا نشان می دهد که وی در حوزه حمل و نقل تسلط ویژه ای دارد. همچنین سوابق وی در بنیاد مستضعفان بیانگر فعالیت او در حوزه مسکن است.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه استانداری اسلامی یادآور شد: استانداران با همه مسائل و معضلات کشور مواجه هستند و اسلامی از این سابقه باارزش بهره مند است.

پورمختار یکی از معضلات محرض در دوره وزارت عباس آخوندی را مشکل نظام مهندسی ساختمان برشمرد که اظهار امیدواری کرد با حضور اسلامی این مشکل برطرف و در کنار آن نیز توجه ویژه ای به بافت های فرسوده انجام گیرد.

وی توسعه حمل و نقل ریلی را یکی از راهبردهای اصلی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی خواند و اضافه کرد: امیدواریم برنامه ها در این حوزه با همیاری سازمان برنامه و بودجه پیش برود و پروژ های نیمه تمام در این حوزه هر چه زودتر به سرانجام برسد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس توجه ویژه به راه روستایی را یکی از نیازهای اصلی حوزه های انتخابی نمایندگان مجلس برشمرد و در پایان ضمن تاکید بر رأی مثبت بر ۴ وزیر پیشنهادی دولت اظهار کرد: وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی یکی از متخصص ترین ها در حوزه کاری خود است.

 

 

 

 

 

نظر شما