شناسهٔ خبر: 61744 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

براساس آمارهای اعلامی بانک مرکزی از تحولات مسکن پایتخت در آبان ماه

رشد ۱۷ درصدی اجاره‌بها در مناطق شهری تهران/ تداوم سهم یک سومی اجاره‌بها در سبد هزینه خانوارهای تهرانی

اجاره بها طبق بررسی‌های بانک مرکزی در آبان ماه امسال اجاره‌بها در شهر تهران نسبت به ماه قبل۱۷.۰ درصد رشد داشته است که این عدد بیان گر ان است که سهم یک سومی مسکن در سبد هزینه‌های سبد خانوارهای تهرانی تداوم یافته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و  شهرسازی، بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن در آبان ماه امسال را روز گذشته منتشر کرده است که طبق آمارهای ارائه‌شده در آن در آبان ماه سال ۱۳۹۷ شاخص کرايه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۷.۰ و ۱۴.۴ درصد رشد داشته است.

همچنین در این گزارش آمده است سهم هزينه مسکن(اجاره‌بهای مسکن اعم از شخصي و غيرشخصي) در محاسبات شاخص کل بهاي کالاها و خدمات مصارفي بر اساس سال پایه ۹۵ معدل ۳۳.۱ درصد است.

علاوه بر این آمار تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در هشت ماهه سال ۱۳۹۷ بر این اساس است که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکوني پایتخت به ۹۱.۱ هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۱۹.۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۷۲.۸ میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۰.۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین در این گزارش توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی به این شرح است که واحدهاي مسکوني در دامنه قيمتي ۶۰ الی ۷۰ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۹.۴ درصد. بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه قیمتی ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰ میلیون ریال به ترتیب با سهم‌های ۹.۱ و ۹.۰ درصدی در رتبه‌های بعدی قرارگرفته‌اند.

در اين ماه، توزيع حجم معاملات به‌گونه‌ای بوده است که ۵۴.۵ درصد واحدهاي مسکوني باقیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۹۱.۸ میلیون ریال) معامله‌شده است.

این گزارش می‌افزاید: توزيع فراواني تعداد واحدهاي مسکوني معامله‌شده برحسب سطح زيربناي هر واحد مسکونی در آبان ماه ،بيشترين سهم از این معاملات انجام‌شده به واحدهاي مسکونی با زيربناي ۵۰ تا ۶۰ مترمربع معادل ۱۴.۴ درصد بوده است.

همچنین در رابطه با توزيع فراواني تعداد معاملات برحسب ارزش هر واحد مسکوني در گزارش بانک مرکزی آمده است که  در میان‌دامنه‌های قيمتي موردبررسی، واحدهاي مسکوني باارزش ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ ميليون ريال با اختصاص سهم ۱۷.۱ درصد بيشترين سهم از معاملات انجام‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

 

نظر شما