شناسهٔ خبر: 61753 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي مطرح كرد؛

موضوع تحريم هاي ظالمانه عليه ايران در مراجع بين المللي پيگيري مي شود

محمد راستاد معاون وزير راه و شهرسازي با اعلام اثبات حقانيت ايران در مساله تحريم هاي يك جانبه آمريكا، تاكيد كرد: موضوع تحريمهاي يك جانبه در مراجع بين المللي پيگيري مي شود.

به گزارش خبرنگار پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، محمد راستاد مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي در حاشیه سیزدهمین همایش سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی در جمع خبرنگاران درباره حمایت سازمان جهانی دریانوردی از ایران در مقابل تحریم‌های صنعت حمل و نقل دریایی ایران گفت: سازمان جهانی دریانوردی اصلی‌ترین مرجع قانونگذاری در حوزه دریانوردی است که تحت نظارت سازمان ملل متحد فعالیت می‌کند. 

مدير عامل سازمان بنادر و دريانوري ادامه داد: با توجه به اینکه این سازمان، یک سازمان مرجع و تخصصی محسوب می‌شود، حمایت این سازمان از ایران نشان‌دهنده نماد اثبات حقانیت ایران خواهد بود.

معاون وزير راه و شهرسازي با تأکید بر اینکه اعمال محدودیت علیه صنعت حمل و نقل دریایی ایران، با کنوانسیون بین‌المللی دریانوردی مطابقت ندارد، افزود: به نظر می‌رسد حمایت سازمان جهانی دریانوردی از ایران در برابر تحریم‌های آمریکا، یک دستاورد بین‌المللی به حساب می‌آید که در این مرجع جهانی به اثبات رسیده و تائید شده است.

راستاد با بیان اینکه حمایت این سازمان از ایران در برابر تحریم‌های آمریکا در سند خروجی اجلاس صد و بیست و یکم کشورهای عضو سازمان جهانی دریانوردی لحاظ شده است، تصریح کرد: می‌توان با استفاده از این سند، در مراجع دیگری که علیه تحریم‌های آمریکا پیگیری خواهد شد، استفاده کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا این سند، حکم توصیه‌ای دارد یا کاربردی؟ گفت: خروجی سازمان جهانی دریانوردی در اجلاس اخیر در حمایت از ایران، بیشتر جنبه توصیه‌ای دارد اما در این سند آمده است: «کشورها نباید اقداماتی انجام دهند که منجر به تبعیض علیه دریا و ارائه خدمات حمل و نقل دریایی سایر کشورها شود». همچنین این تحریم‌ها نباید شامل کشورهای دیگری که با کشور تحریم‌ شده اصلی همکاری دارد، گسترش داده شود.

وی تأکید کرد: اگر بنا باشد در مراجع دیگری موضوع تحریم‌های ایران پیگیری شود، از سند اخیر سازمان جهانی بین‌المللی به عنوان یکی از مستندات استفاده خواهیم کرد.

نظر شما