شناسهٔ خبر: 61785 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

محمدرضا شاملو؛

جنس و ماهیت بازآفرینی شهری اجتماعی- فرهنگی است/ضرورت تعیین‌تکلیف سکونتگاه‌های غیررسمی خارج از محدوده طرح بازآفرینی

محمدرضا شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تاکید بر این مطلب که جنس و ماهیت بازآفرینی‌شهری بیشتر اجتماعی- فرهنگی است تا عمرانی، گفت: ۳۰ درصد مساحت شهرهای ما درگیر بافت‌های ناکارآمد هستند و جمیعت این مناطق نیز از یک ششم به یک چهارم افزایش یافته است که همه اینها موید اهمیت تصویب سند اجرایی سیاست‌های بازآفرینی‌شهری است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدرضا شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ارتباط با تصویب سند سیاست‌های اجرایی بازآفرینی شهری، اعلام کرد: اهمیت موضوع بر همگان روشن است. ۳۰ درصد مساحت شهرهای ما درگیر بافت های ناکارآمد هستند و جمیعت این مناطق نیز از یک ششم به یک چهارم افزایش یافته است که همه اینها موید این مطلب است که تصویب این سند چه اهمیتی دارد.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تاکید بر جنس و بن مایه مباحث بازآفرینی شهری بیش از آنکه عمرانی باشد اجتماعی- فرهنگی است، تصریح کرد: این موضوع موضوعی نیست که همانند ساخت و ساز مسکن به سرعت پیش برود. زیرا ماهیت کار ماهیت بسیار پیچیده ای است و بحث های حقوقی دارد که باید موردتوجه قرار گیرد.

شاملو گفت: یک نگرانی وجود دارد و آن هم این موضوع است که دولت بازآفرینی شهری را با بحث‌های تامین مسکن جامع یکی نبیند. جنس بازآفرینی شهری با بحث تامین مسکن کاملا متفاوت است و جا دارد وزارتخانه در دولت این موضوع را باز کند و در دولت این دو موضوع را از هم تفکیک کند.

این مقام مسئول در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه تقریبا از دهه ۷۰ بحث عمران و بهسازی شهری مطرح شده است بر ضرورت واکاوی عدم توفیق در ساماندهی بافت‌های ناکارآمد تاکید کرد و افزود: یافتن عوامل رکود در عدم توفیق در ساماندهی بافت‌های ناکارآمد از ضروریات است که در کنار آسیب‌شناسی‌هایی که توسط شرکت بازآفرینی شهری در شانزدهمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ارایه شد، اهمیت یافته است.

وی همچنین بر ارایه تعریفی روشن از نقش شهرداری‌ها در اجرای بازآفرینی شهری تاکید کرد و خواستار تدوین ضمانت‌های اجرایی لازم برای اجرای این سیاست شد.

شاملو گفت: در بحث ارتقای کیفیت زندگی و قابلیت زیست‌پذیری شهرها، باید مشخص شود که اندازه و شاخص کیفیت زندگی تا کجاست، و چطور می‌توانیم به این نقطه برسیم. همچنین، در طرح‌های موضوعی و موضعی در بخش تعریف بازآفرینی شهری، تکلیف سکونتگاه‌های غیررسمی که در خارج از محدوده این طرح‌ها هستند چه می‌شود؟، اینها مواردی هستند که ضرورت دارد تا تعیین تکلیف شده و با جزئیات اعلام شوند.

وی تصریح کرد: تعیین تکلیف بازآفرینی سکونتگاه‌های روستایی واقع در حریم شهرها در سند اجرایی سیاست های بازآفرینی شهری ضرورت دارد.

نظر شما