شناسهٔ خبر: 62832 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

با ارتقای کیفیت سازه نگران زلزله نخواهیم شد/ساخت و ساز غیر استاندارد ترسناک است

حسن ربانی ارشد مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان گفت: اگر ارتقاء کیفیت سازه را رعایت کنیم به سمتی خواهیم رفت که دیگر نگران زلزله نخواهیم شد، چرا که زلزله ترسناک نیست ساخت و ساز غیر استاندارد ترسناک است.

به گزارش پايگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان همدان، " مهندس حسن ربانی ارشد" عنوان کرد: پنجم دی ماه روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات مخاطرات طبیعی در راستای شعار تدبیر در حوادث جهت کاهش خسارات در راستای اقتصاد مقاومتی به منظور انجام برنامه‌های پیشگیری و ارتقاء سطح آمادگی جامعه در برابر انواع مخاطرات ، ضمن برنامه ریزی فعالیت‌های مرتبط از اهم اقدامات اداره کل میباشد.

وی گفت: در همین راستا با توجه به زلزله خیز بودن استان، برنامه‌ای جهت مطالعه گسل‌های شهری شهرهای استان، پهنه بندی این گسل‌ها و ساخت و ساز روی آن‌ها شروع شده که پایلوت آن شهرستان نهاوند است.

ربانی ارشد با بیان این مطلب که ساخت و سازهای اصولی بهترین راه کاهش بلایای طبیعی است، بیان کرد: جلوگیری از ساخت و ساز ساختمان‌ها در مناطقی که روی گسل قرار دارند، باید با یک برنامه‌ریزی کارآمد انجام شود و تأکید بر مطالعه و شناسایی نقشه گسل‌ها و حرائم شهرستان نهاوند و جلوگیری از ساخت و ساز در حریم این گسل‌ها از برنامه‌های بسیار مهم آینده استان می‌باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان عنوان کرد: باید در استان مرکز دفتر ژئوفیزیک منطقه غرب کشور و دفتر مرکز مطالعات و تحقیقات زلزله غرب کشور راه‌اندازی شود.

وی ادامه داد: با توجه به مطرح نمودن موضوع کیفیت بتن و جوش مسئولیت این اداره کل بیشتر شده بنابراین نسبت به پیگیری جدی مبنی بر نظارت دقیق بر کیفیت بتن و جوش با همکاری نظام مهندسی اقدام خواهد شد.

 ربانی ارشد  با اشاره به اهمیت توجه به موضوع کیفیت بتن عنوان کرد: از آنجایی که در زلزله کرمانشاه ساختمان‌های بتنی بیشتر آسیب دیدند باید یک نظارت جدی بر ساختمان‌های بتنی داشته باشیم .

مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان در پایان گفت: از مهندسین و دست اندرکاران ساخت وساز میخواهیم با رعایت استانداردها و مقررات ملی ساختمان به ارتقاء کیفیت سازه توجه ویژه‌ای داشته باشند.

نظر شما