شناسهٔ خبر: 63243 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

در مروری بر روزنامه‌های امروز ۱۷ دی‌ماه می‌خوانید

غبارزدایی از قوانین حمل‌ونقل الزامی است

مطبوعات بازنگری قوانین یکی از مسائل ضروری است؛ این امر نه‌تنها می‌تواند توسعه اقتصادی  کشور را سرعت بخشد بلکه می‌تواند به تولید اشتغال‌های پایدار بینجامد. به همین علت به نظر می‌رسد باید به‌سرعت برای قوانین حمل و نقلی تصمیم‌گیری شود تا ترانزیت کشور روند افزایشی خود را ادامه دهد. این مسئله امروز سوژه روزنامه «عصر اقتصاد» بود تا در گفتگویی با دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران با تیتر «قوانین مربوط به ترانزیت باید بازنگری شود» به تاکید بر ضرورت غبارزدایی از قوانین حمل‌ونقل پرداخته شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در زیر برخی از تیترها و مطالب منتشرشده در روزنامه‌های امروز را می‌خوانید:

ایران

جزئیات ساخت ۴۰۰ هزار مسکن  در گفت‌و‌گوی «ایران» با ۳ مسئول

کی و  کجا می‌تواند خانه بخرد

ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن برنامه اصلی وزارت راه و شهرسازی در ۲ سال پیش رو است که بر اساس این طرح از این تعداد مسکن ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده و ۱۰۰ هزار واحد دیگر در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر و توسط بنیاد مسکن ساخته می‌شود سیاست‌گذاران معتقدند این تغییر رویکرد نقش زیادی در ایجاد اشتغال، افزایش امید مردم و ثبات و آرامش در بازار خواهد داشت.بر اساس این برنامه تا پایان سال ۹۹ باید احداث ۴۰۰ هزار واحد باید به پایان برسد.

از مجموع ۴۰۰ هزار واحدی که جزو برنامه ساخت‌وساز کشور در ۲ سال آینده است بیشترین تعداد یعنی ۲۰۰ هزار واحد مربوط به شهرهای جدید است. حبیب‌الله طاهر خانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در خصوص نحوه ساخت ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید گفت: ساخت این تعداد واحد به‌صورت مشارکت با بخش خصوصی است و دولت هیچ دخالتی در ساخت و تصدی‌گری آن ندارد. به گفته طاهر خانی اقشار مخاطب این طرح طبقه متوسط جامعه است چون بارگذاری زیادی از مسکن مهر در شهرهای جدید بود ساخت واحدهای جدید به‌منظور تنوع‌بخشی با ساختار اجتماعی و جمعیتی شهرهای جدید است.

عصر اقتصاد

دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران :

قوانین مربوط به ترانزیت باید بازنگری شود

محمدجواد عطرچیان، دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران درباره موانع حوزه ترانزیت گفت: به دلیل تعدد قوانین و مقررات، زمان و هزینه ترانزیت در ایران افزایش می‌یابد که شامل تمام مشاغل مرتبط با حمل و نقل جاده ای و دریایی ، ریلی می شود.دبیر انجمن شرکت های حمل ونقل بین المللی ایران با اشاره به برگزاری همایش ها و سمینارهای متعدد درباره این موضوع افزود : مشکل با برگزاری این مراسم ها حل نمی شود و با بازنگری در قوانین و مقررات گمرکی و کاهش هزینه های ترانزیت، زمینه توسعه و رشد فراهم شود .

وی ادامه داد: ایران دارای موقعیت جغرافیایی ممتاز است چرا که در مسیر کریدورهای مهم ترانزیتی دنیا قرار گرفته است ولی با وجود همه زیر ساخت ها و ناوگان حمل و نقل دریایی و ریلی و جاده ای ، به طور متوسط در حال حاضر حدود ۲۰ میلیون تن کالا به غیر از سوخت از ایران امکان جابجایی دارد و این موقعیت ممتاز ایران هنوز به قدر کافی مورد استفاده قرار نگرفته است.عطرچیان  تاکید کرد: علت هم از نوع نرم افزاری و داخلی است نه سخت افزاری برای مثال، قوانین و مقررات متععد و صدور بخشنامه های خلق الساعه ، وجود تعرفه های دو رقمی و سه رقمی و مشکل قاچاق کالا از جمله عوامل ایجاد چنین مشکلاتی است.

دنیای اقتصاد

چرا مسیر «پیچیده،‌ طولانی و آشفته» دسترسی به جواز ساخت در تهران اصلاح نمی‌شود؟

۳۸ پله تا پروانه ساختمانی

مطابق با وعده شهردار پایتخت، اصلاح مسیر دسترسی سرمایه‌گذاران ساختمانی به جواز ساخت‌وساز در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت. بررسی‌ها از فرآیند صدور مجوز ساختمانی در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران نشان می‌دهد: در حال‌حاضر سرمایه‌گذاران ساختمانی برای اخذ مجوز به‌عنوان مرحله نخست پروسه ساخت‌وساز نیازمند پیمودن ۳۸ پله سخت و زمان‌بر هستند.

سرمایه‌گذاران ساختمانی یکی از مهم‌ترین موانع آغاز اجرای پروژه‌های ساختمانی را پروسه طولانی صدور انواع گواهی‌های ساختمانی به‌ویژه صدور پروانه ساختمانی عنوان می‌کنند. فرآیند صدور پروانه ساختمانی به‌عنوان اولین مرحله‌ای است که سرمایه‌گذاران ساختمانی برای استارت یک پروژه ساخت‌وساز باید آن را طی کنند. اما این مرحله از پروژه‌های ساختمانی در شهر تهران طی سال‌های گذشته تاکنون به یک مسیر پیچیده، طولانی و آشفته تبدیل شده است؛ به گونه‌ای که پیروز حناچی شهردار جدید تهران در آخرین دور از رقابت‌های انتخاباتی برای شهرداری تهران، این مسیر را به دلیل رفت و برگشت‌های متعدد به یک «ماروپله» تشبیه کرد. وی با اشاره به رفت و برگشت‌های متعدد سرمایه‌گذاران ساختمانی برای اخذ استعلام‌ها و مجوزهای مرتبط به شهرداری و سایر سازمان‌های مربوطه در مسیر اخذ پروانه ساختمانی عنوان کرد: «در حال‌حاضر صدور پروانه ساختمانی به‌صورت ماروپله‌ای است؛ رفت و برگشت پرونده‌ها منجر به بروز نارضایتی و تحمیل هزینه اضافه آشکار و پنهان به سرمایه‌گذاران ساختمانی می‌شود

جهان صنعت

قطارهای پرسرعت کشور به دلیل زیاندهی از شبکه سیر حذف شدند

موج ورشکستگی حمل‌و‌نقل به دلیل افزایش هزینه‌های جاری به سیستم حمل‌و‌نقل ریلی کشور که بدون تزریق یارانه‌های دولتی قادر به حیات نبودند رسیده است. با اعلام مدیرکل برنامه‌ریزی و خدمات مسافربری شرکت راه‌آهن از روز گذشته قطارهای پرسرعت کشور به دلیل تشدید زیان مالی تعطیل شدند. تعطیلی مسیرهای ریلی با وجود افزایش بی‌سابقه هزینه‌های ارزی نگهداری از این نوع قطارها از ماه‌ها قبل قابل پیش‌بینی بود و در آینده‌ای نزدیک قطارهای حومه‌ای کشور هم که در ردیف زیانده‌ترین مسیرهای حمل‌و‌نقلی کشور هستند، به همین سرنوشت دچار خواهند شد.این مشکلات در شرایطی به وجود آمده که کمتر از سه ماه تا تعطیلات نوروز باقی‌مانده و بسیاری از مسافران را درگیر خود خواهد کرد.

مدیران شرکت‌های حمل‌‌ونقل ریلی از مدت‌ها قبل اعلام می‌کردند که شبکه حمل‌و‌نقل ریلی کشور در برخی مسیرها بدون یارانه کاملا زیانده بوده و در صورت عدم چاره‌جویی به تعطیلی کشیده می‌شوند. این وضعیت حالا با افزایش هزینه‌های نگهداری و نوسان قیمت ارز، چرخه معیوب اقتصاد حمل‌و‌نقل ریلی کشور را کاملا متوقف کرده است.

خراسان

سهم ۵ درصدی جاده های خراسان رضوی از بودجه های راه سازی

با این که استان خراسان رضوی رتبه نخست جابه جایی مسافر در حمل‌ونقل جاده‌ای کشور را دارد؛ اما سهم آن از سه هزار و ۶۴۴ میلیارد تومان اعتبارات توسعه راه ها در لایحه بودجه ۱۳۹۸ کل کشور در قالب ۱۵ پروژه و تنها حدود ۱۸۵ میلیارد تومان است که این میزان اعتبارات، جاده‌های تشنه حادثه استان را سیراب نخواهد کرد.به گزارش خراسان رضوی، سالانه ۲۰ میلیون نفر در جاده‌های استان تردد می‌کنند که نشان‌دهنده سنگینی بار ترافیکی در جاده‌های استان است.

استانی که در توسعه آزادراه‌ها بسیار فقیر است و همیشه در رتبه‌های نخست تصادفات جاده‌ای کشور بوده است. وجود نقاط حادثه‌خیز و جاده‌های فرسوده و باریک، عواملی هستند که برافزایش قربانیان جاده‌ای استان تأثیر به سزایی گذاشته‌اند و همه این‌ها معلول یک علت‌اند؛ کمبود اعتبار برای به سازی و توسعه شبکه‌های حمل‌ونقل جاده‌ای استان.

نظر شما