شناسهٔ خبر: 63513 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

اسلامی اعلام کرد

نگاه خودرومحور در شهرهای جدید به حداقل برسد/ تأکید بر توسعه نظام دسترسی و TOD در شهرهای جدید/ مدیران قاطعانه در چارچوب برنامه مصوب کار کنند

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه عواملی چون معماری، نظام دسترسی و سرانه‌ها باید به گونه‌ای در شهرهای جدید ایجاد شود که زندگی را برای مردم تسهیل کند گفت: ما فروشنده و سازنده در شهرهای جدید نیستیم بلکه ناظر امور اجرایی بوده و باید از این طریق کیفیت را در این نواحی بالا ببریم تا شناسنامه ساختمانی به دست آمده ضمن برخورداری از تمامی شاخص‌های فنی و قانونی ما را در آینده دچار عوارض حقوقی نکند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در جلسه بررسی آخرین وضعیت برنامه تولید و عرضه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید با تأکید براینکه خوشبختانه ترکیب فکری و رفتاری موجود در شهرهای جدید باعث انسجام بسیار خوبی در جریان اقدامات در این مناطق شده است، گفت: از تمامی مدیران ذی‌ربط می‌خواهم قاطعانه در این مسیر کار کنند چرا که در برخی شهرها می‌شنویم مدیران مصمم کار نمی‌کنند و برای تصمیم‌گیری در برخی امور نگران هستند و تردید دارند که در برنامه اجرایی قرار بگیرد، این درحالی است که شما همه، دارای چارچوب، خط مشی و برنامه مصوب هستید و باید با حمایت کامل وزارت‌خانه در مسیر اهداف موجود حرکت کنید.

اسلامی با تأکید براینکه همه مدیران باید در مسیر اجرایی از افرادی استفاده کنند که دانش، توانایی و سلامت اداری لازم را دارند گفت: قطعا در پیشبرد برنامه‌ها باید اعتماد مردم و سازندگان جلب شود در این صورت پیمانکاران برای سرمایه گذاری و مشارکت به سمت این مناطق آمده و برنامه‌های تدوینی ما عملیاتی می‌شود؛ از سویی دیگر وعده‌های ارائه شده به مردم نیز باید مطابق با برنامه زمان‌بندی انجام شود چراکه بدون شک عدم توجه به مردم و وعده‌های ارائه شده به آن‌ها مهم‌ترین آفت برای کشور است و تمامی برنامه‌ها باید عملیاتی شود.

وزیر راه و شهرسازی در این راستا تأکید کرد: قولی که به مردم می‌دهیم باید سنجیده شده باشد چون بحث‌های ما سیاسی نیست و تنها اموری مهندسی است که قابل اندازه‌گیری و زمان‌بندی هستند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به جلسه با رئیس جمهوری درباره آغاز ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی گفت: قرار بر این شد  از چهارصد هزار واحد، ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید ساخته شود و ما باید این وعده را تا سال ۱۴۰۰ محقق کنیم و در این راستا امسال ساخت ۶۰ هزار واحد شروع می‌شود که پیش‌درآمدی برای امیدآفرینی در مردم خواهد بود.

اسلامی با بیان این نکته که ما موظفیم مسکن را با قیمت مناسب و از طریق الگوهای جدید برای اقشار متوسط تهیه و امکان ایجاد زندگی مطلوب برای این قشر را فراهم کنیم گفت: هویت‌بخشی به شهرهای جدید از دیگر اقدامات ضروری برای این مناطق به شمار می‌رود که باید کاستی‌های موجود را برطرف و مانع از مهاجرت مشکلات به این نواحی شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه عواملی چون معماری، نظام دسترسی و سرانه‌ها باید به گونه‌ای در شهرهای جدید ایجاد شود که زندگی را برای مردم تسهیل کند گفت: ما فروشنده و سازنده در شهرهای جدید نیستیم بلکه ناظر امور اجرایی بوده و باید از این طریق کیفیت را در این نواحی بالا ببریم تا شناسنامه ساختمانی به دست آمده ضمن برخورداری از تمامی شاخص‌های فنی و قانونی ما را در آینده دچار عوارض حقوقی نکند.

این مقام مسئول با تأکید بر ضرورت ایجاد کانون‌های محله جهت هویت‌بخشی و کمک به مسیر احیای تمدن ایرانی در شهرهای جدید بیان کرد: ما باید با اینگونه اقدامات جاذبه شهرهای جدید را افزایش داده و آن‌ها را از حالت خوابگاهی بودن بیرون ببریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهمیت مسئله دسترسی و موضوع TOD در شهرهای جدید بیان کرد: درحال حاضر شهرهای جدید هشتگرد، صدرا، پرند و بهارستان پیشتاز این امر هستند و اقدامات خوبی انجام داده‌اند، در این راستا باید کاری کنیم تا نظام دسترسی در شهرهای جدید به ویژه برای معلولین، پیاده‌رو‌ها و دوچرخه‌سواری هموار شده و به این حوزه‌ها نیز توجه شود.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه نگاه خودرومحور در شهرهای جدید باید به حداقل برسد گفت: ایمنی، امنیت، نشاط و طراوت باید در شهرهای جدید دیده شود چون سرانجام این ۴ عامل هستند که به روح و روان سالم برای شهروندان کمک می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی درخصوص وظایف دستگاه‌های خدمات‌رسان در این حوزه نیز بیان کرد: در این راستا هیچ دستگاهی وجود ندارد که تعهد خود را انجام ندهد اگر شخصی از انجام وظایف خودداری می‌کند به سلیقه شخصی خود اوست که باید رسیدگی شود./

نظر شما