شناسهٔ خبر: 63710 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

رایزنی با آستان قدس برای آماده‌سازی ۴۵۰ هکتار زمین در بیرجند/اتمام مسکن مهر خراسان جنوبی تا اسفند ۹۷/تلاش برای حل مشکلات سند مالکیت ۸۰۰ واحد مسکونی در شهر سربیشه

جلسه مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در سفر به استان خراسان جنوبی با اعلام اینکه تکمیل همه مسکن مهر استان که بالغ بر ۸۰۰ واحد مسکونی است تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد، گفت: آماده‌سازی ۴۵۰ هکتار اراضی در زعفرانیه بیرجند برای اجرای طرح تخصیص زمین برای احداث مسکن حسب دستور رییس جمهوری و تاکید وزیر راه و شهرسازی در حال انجام و پیگیری است.

علی نبیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن که امروز اول بهمن ماه به همراه دو نفر از معاونان خود در حوزه املاک و حقوقی و همچنین حوزه فنی و مهندسی به استان خراسان جنوبی سفر کرده است در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی جزئیات سفر خود به این استان را تشریح کرد و گفت: بازدید از مسکن مهر اولین موردی بود که در سفر به استان خراسان انجام شد. در حال حاضر، بالغ بر ۸۰۰ واحد مسکن مهر در استان مراحل پایانی خود را طی می کنند که با اتمام آنها در استان، ساخت مسکن مهر استان به اتمام خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در مورد تکمیل مسکن مهر خراسان جنوبی که برعهده سازمان قرار دارد، توضیح داد: هم‌اکنون تنها موضوع محوطه‌سازی مسکن های مهر استان باقیمانده است که در تلاش هستیم تا با همکاری اداره کل راه و شهرسازی ظرف مدت کوتاهی و تا قبل از آغاز سال ۹۸ آنها را  به اتمام برسانیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی از دیگر مباحث موردپیگیری سفر استانی خود را مذاکره با مجموعه وابسته به آستان قدس برای آماده‌سازی ۴۵۰ هکتار زمین در زعفرانیه بیرجند عنوان کرد و گفت: آماده سازی ۴۵۰ هکتار اراضی برای اجرای طرح تخصیص زمین برای احداث مسکن حسب دستور رئیس جمهوری و تاکید وزیر راه و شهرسازی در حال انجام و پیگیری است و در صدد هستیم تا بتوانیم این اقدام ملی را به صورت ویژه در کلیه استان‌ها رقم بزنیم.

نبیان همچنین از تشکیل جلسه‌ای دیگر با همکاران اداره کل راه و شهرسازی استان خبر داد و افزود: از سوی ما مکاتبه‌ای با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای تخصیص زمین برای احداث واحد مسکونی در راستای تکلیف احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طی دو سال آینده انجام شد و در این جلسه بار دیگر تاکید کردیم تا تعامل موردنظر با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برقرار شود و زمین در شهرهایی که موردنیاز است در اختیار بنیاد مسکن برای احداث واحدهای مسکونی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: همکاران بنیاد مسکن باید تعداد واحدهای مسکونی که برای احداث زمین در استان‌های مختلف موردنیاز دارند به تفکیک استان و شهر به ادارات کل راه و شهرسازی اعلام کنند و  در مورد استان خراسان جنوبی نیز بنیاد مکلف است این اقدام را انجام دهد.

نبیان بازدید از شهر سربیشه در ۶۵ کیلومتری بیرجند را از دیگر بازدیدهای امروز خود در سفر به خراسان جنوبی عنوان کرد و گفت: در شهر سربیشه زمینی وجود دارد که اگرچه مردم روی آن ساخت و ساز کرده‌اند و سند مالکیت نیز دارند اما در سال ۱۳۸۷ اعلام شده که این زمین‌ها جزو موات است و برای تعیین تکلیف موضوع به آن محل رفته و بازدیدی از آنجا داشتیم تا برای این عده از مردم که دچار مشکلاتی شده اند تصمیم گیری کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این زمینه جلسه‌ای با حضور، فرماندار، شهردار، اعضای شورای شهر، همکاران اداره ثبت، همکاران اداره منابع طبیعی و مدیران کل استانداری تشکیل دادیم و در آن جلسه، موارد متعددی مطرح و مشکلات اعلام شدند.

نبیان تصریح کرد: در مورد شهر سربیشه مقرر شد تا شهرداری پلاک به پلاک این موارد را شناسایی و موارد را طی نامه‌ای به اداره کل راه و شهرسازی استان اعلام کند. بعد از گزارش اداره کل راه و شهرسازی، همکاران ما بررسی نهایی را انجام می دهند و در صورت لزوم سند مالکیت قطعی برای ساکنان صادر می‌شود.

به گفته وی، واحدهای مسکونی شهر سربیشه که مشکل سند مالکیت دارند ۸۰۰ واحد مسکونی است که همه موارد بررسی می شوند و به صورت گزارشی کامل به سازمان ارایه خواهند شد و بر اساس آن گزارش، در صورت ضرورت سند مالکیت قطعی صادر می شود.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن تصریح کرد: در صدد هستیم مشکلاتی را که در این زمینه برای مردم رخ داده با تلاش مضاعف، حل و فصل کنیم.

وی همچنین از برگزاری جلسه ای مشترک با استاندار خراسان جنوبی خبر داد و افزود: مباحث مرتبط با شورای مسکن در نشست مشترک با استاندار مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد و موارد مهمی که در استان وجود دارد و همچنین مباحثی که مدنظر سازمان ملی زمین و مسکن است با استان درمیان گذاشته می‌شود. در صدد هستیم در این بازدیدها مشکلات را حل و فصل کنیم تا شاهد اتفاق خوب در جای جای ایران اسلامی باشیم.  

نظر شما